Zatajila účast na atentátech, aby dostala v USA občanství

ČTK ČTK
10. 11. 2014 19:52
Americko-palestinská aktivistka Rasmea Odehová americkým imigračním úřadům při žádosti o občanství zamlčela, že byla v minulosti odsouzena a vězněna za atentáty v Izraeli.
Po atentátu v Tel Avivu, ilustrační foto.
Po atentátu v Tel Avivu, ilustrační foto. | Foto: Reuters/Stringer

Detroit - Americko-palestinská aktivistka Rasmea Odehová americkým imigračním úřadům při žádosti o občanství zamlčela, že byla v minulosti odsouzena a vězněna za atentáty. Vinu jí dnes podle agentury AP prokázal federální soud v Detroitu.

Sedmašedesátiletá aktivistka je činitelkou chicagské organizace Arab American Action Network, která poskytuje arabské a muslimské komunitě v Chicagu poradenství i vzdělávacími, sociálními a kulturními programy a podporuje vztahy s ostatními komunitami.

Odehová je podle AP v Chicagu široce respektovanou osobností díky práci pro přistěhovalce, zejména arabské ženy.

Obviněna byla z podvodu při imigračním řízení, protože zatajila, že izraelský vojenský soud ji v roce 1969 usvědčil z několika atentátů, mimo jiné v jeruzalémském supermarketu, při němž byli zabiti dva lidé.

Odehová si odpykala deset let vězení, načež byla propuštěna na základě dohody o výměně vězňů mezi Izraelem a Lidovou frontou pro osvobození Palestiny.

Odehová se o americké občanství ucházela v roce 2004. Hájila se tím, že se domnívala, že příslušný dotaz v žádosti se týkal jen rozsudků podle amerického práva. Tvrdí také, že izraelské úřady ji k doznání přinutily mučením.

 

Právě se děje

Další zprávy