reklama
 
 

Zástupci Ruska a Ukrajiny se dohodli na "obilném příměří" v Donbasu. Již poněkolikáté

17. 7. 2019 22:11
Zástupci Ukrajiny a Ruska se dnes v Minsku dohodli na příměří v Donbasu, které má začít platit minutu po půlnoci 21. července. Dnes o tom informovala agentura Interfax s odvoláním na mluvčí člena vyjednávacího týmu Leonida Kučmy. Klid zbraní nastane v den ukrajinských parlamentních voleb. Podobná příměří byla vyhlášena již mnohokrát, avšak dosud každé byla porušena.

Příměří oznámila takzvaná kontaktní skupina složená ze zástupců Ukrajiny, Ruska a Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě (OBSE), která má za cíl najít diplomatické řešení ozbrojeného konfliktu na východě Ukrajiny.

Mluvčí ukrajinského exprezidenta Kučmy Darka Oliferová uvedla, že znepřátelené strany se dohodly na "všestranném, udržitelném a časově neomezeném klidu zbraní od půlnoci 21. července".

Klid zbraní nastane v den předčasných parlamentních voleb na Ukrajině. Média ho nadto dávají do souvislosti s letním obdobím sklizní a nazývají ho "obilným příměřím". Předchozí, jarní příměří mezi vládními vojsky a proruskými separatisty bylo vyhlášeno začátkem března. Zastavení palby bylo dohodnuto také před novoročními svátky. Pokaždé ale bylo záhy porušeno.

Konflikt v Donbasu si podle odhadů vyžádal od jara 2014 na 14 000 mrtvých. Kyjev a Západ obviňují Rusko z podpory povstalců, Moskva to popírá.

autor: ČTK | 17. 7. 2019 22:11

Související

  Pokračujte dál

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama