Zastřelil jsem Jána Kuciaka. Vrah slovenského novináře se přiznal

Zahraničí ČTK Zahraničí, ČTK
Aktualizováno 11. 4. 2019 19:10
Miroslav Marček, jeden ze dvou mužů obviněných z vykonání vraždy mladého slovenského novináře Jána Kuciaka a jeho partnerky Martiny Kušnírové, se při policejním výslechu přiznal, že střílel. Informaci ve čtvrtek zveřejnil slovenský portál Aktuality.sk s odkazem na veřejnoprávní Rozhlas a televizi Slovenska (RTVS). Podle původních informací měl Miroslav Marček ve vraždě figurovat jako řidič, za střelce byl považován Tomáš Szabó.
Foto: František Grossmann

Miroslav Marček je bývalý voják a bratranec Tomáše Szabóa. Oba muži zabili Jána Kuciaka a Martinu Kušnírovou 21. února 2018 v jejich domě v obci Vel’ká Mača. Policie je vypátrala a zadržela o osm měsíců později.

Ve čtvrtek policie Miroslava Marčeka vyslýchala a ten se přiznal, že onen večer to byl on, kdo střílel.

Oba bratranci pocházejí z Kollárova, malé obce na jihovýchodě Slovenska, kde je policie také zatkla. Szabó je bývalý policejní vyšetřovatel a Marček sloužil do roku 2013 v armádě.

Překvapivý okamžik, píší média

Oficiálně nebyly informace médií o nejnovějším vývoji Kuciakovy kauzy potvrzeny. Denník N označil Marčekovo přiznání za "překvapivý okamžik" v celém případu. "Vrahův řidič tvrdí, že vrahem je on," poznamenal deník na svém webu.

Z objednání vraždy Jána Kuciaka slovenští vyšetřovatelé v březnu obvinili podnikatele Mariána Kočnera. Čin měla zprostředkovávat Alena Zsuzsová, druhotně pak Zoltán Andruskó. Zsuzsová se podle svědků zná s podnikatelem Mariánem Kočnerem, který Kuciakovi pár měsíců před jeho smrtí vyhrožoval. Zoltán Andruskó, který se rozhodl s policií spolupracovat, označil Kočnera za hlavního objednavatele vraždy.

Policie nepochybuje, že Kuciakova vražda přímo souvisela s novinářovou prací. Mladý novinář psal o korupci, napojení politiků na italskou mafii a organizovaném zločinu. Kuciak se zabýval také podezřeními z údajných daňových podvodů, která se týkala lidí blízkých nejsilnější vládní straně Směr-sociální demokracie tehdejšího premiéra Roberta Fica. 

Dvojí vražda otřásla Slovenskem; pod tlakem veřejnosti Fico odešel z čela vlády, zůstal však předsedou strany. Podle prokuratury dostali vrazi zaplaceno 70 tisíc eur. Jejich cílem byl Ján Kuciak, Martina Kušnírová byla náhodnou obětí. 

Marčeka po pětihodinovém výslechu v Nitře policisté podle televize Joj převezli do obce Veľká Mača a Sládkovičova k dalším vyšetřovacím úkonům. Minulý týden byli policisté s Marčekem v Kolárově, kde prý Marček ukazoval, jak zde v prosinci 2016 on a Szabó zavraždili místního podnikatele Petra Molnára.

 

Právě se děje

před 4 hodinami

Sněmovna označila po vzoru jiných parlamentů libanonské šíitské hnutí Hizballáh jako celek za teroristickou organizaci

Sněmovna označila po vzoru jiných parlamentů libanonské šíitské hnutí Hizballáh jako celek za teroristickou organizaci, která ohrožuje všechny demokratické země. Vláda by to měla prosadit i v Evropské unii, která by měla přestat rozlišovat rozdělení Hizballáhu na politickou a vojenskou část. Dolní komora se na tom dnes usnesla na popud předsedkyně sněmovního výboru pro obranu Jany Černochové (ODS)

"Poslanecká sněmovna vyzývá vládu, aby na úrovni Evropské unie prosazovala opuštění konceptu dělení Hizballáhu na dvě části a jeho úplné zařazení na seznam teroristických organizací," stojí ve sněmovním usnesení. Ministři zahraničí EU zařadili před sedmi lety na evropský seznam teroristických organizací pouze vojenské křídlo hnutí.

Vláda by se podle poslanců měla rovněž zasazovat o potlačení vlivu Hizballáhu ve světě v zájmu posílení mezinárodní bezpečnosti. Sněmovna také konstatovala, že její usnesení "není nepřátelským aktem vůči libanonskému lidu a že má zájem na udržování partnerství s Libanonskou republikou". Zástupci Hizballáhu jsou součástí libanonské vlády.

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

Obama kritizoval na mítinku Trumpa kvůli "zpackanému" boji s pandemií

Bývalý americký prezident Barack Obama na mítinku na Floridě ostře kritizoval svého nástupce Donalda Trumpa kvůli "zpackanému" boji s epidemií covidu-19. Lepší strategie podle něj mohla zachránit tisíce lidských životů. Informovala o tom dnes stanice CNN.

Obama vystoupil na mítinku v Orlandu na Floridě, na který lidé kvůli epidemii covidu-19 mohli přijet jen v autech a z nich si projev vyslechnout.

Na podporu demokratického kandidáta na prezidenta a svého někdejšího viceprezidenta Joea Bidena vystoupil Obama už minulý týden v Pensylvánii. Florida i Pensylvánie patří ke klíčovým státům, jejichž voliče chtějí demokraté i republikáni dostat na svou stranu.

Podle bývalého prezidenta Trump pandemii ignoroval a nyní se zdráhá přijmout zodpovědnost za následky svých činů. "Ale tenhle úřad tak nefunguje. Jste zodpovědní nonstop," dodal. Současný šéf Bílého domu se podle Obamy zajímá víc než o blaho lidí o svůj mediální obraz. "Žárlí na covid kvůli mediální pozornosti, které se mu dostává," řekl.

Nadcházející volby označil Obama za "nejdůležitější za našich životů". Shromážděné vyzval, aby dali svůj hlas Bidenovi, neboť ten má podle něj "konkrétní plán", jak učinit z USA zdravější, spravedlivější a silnější zemi.

Zdroj: ČTK
Další zprávy