Zastřelil jsem Jána Kuciaka. Vrah slovenského novináře se přiznal

Zahraničí ČTK Zahraničí, ČTK
Aktualizováno 11. 4. 2019 19:10
Miroslav Marček, jeden ze dvou mužů obviněných z vykonání vraždy mladého slovenského novináře Jána Kuciaka a jeho partnerky Martiny Kušnírové, se při policejním výslechu přiznal, že střílel. Informaci ve čtvrtek zveřejnil slovenský portál Aktuality.sk s odkazem na veřejnoprávní Rozhlas a televizi Slovenska (RTVS). Podle původních informací měl Miroslav Marček ve vraždě figurovat jako řidič, za střelce byl považován Tomáš Szabó.
Foto: František Grossmann

Miroslav Marček je bývalý voják a bratranec Tomáše Szabóa. Oba muži zabili Jána Kuciaka a Martinu Kušnírovou 21. února 2018 v jejich domě v obci Vel’ká Mača. Policie je vypátrala a zadržela o osm měsíců později.

Ve čtvrtek policie Miroslava Marčeka vyslýchala a ten se přiznal, že onen večer to byl on, kdo střílel.

Oba bratranci pocházejí z Kollárova, malé obce na jihovýchodě Slovenska, kde je policie také zatkla. Szabó je bývalý policejní vyšetřovatel a Marček sloužil do roku 2013 v armádě.

Překvapivý okamžik, píší média

Oficiálně nebyly informace médií o nejnovějším vývoji Kuciakovy kauzy potvrzeny. Denník N označil Marčekovo přiznání za "překvapivý okamžik" v celém případu. "Vrahův řidič tvrdí, že vrahem je on," poznamenal deník na svém webu.

Z objednání vraždy Jána Kuciaka slovenští vyšetřovatelé v březnu obvinili podnikatele Mariána Kočnera. Čin měla zprostředkovávat Alena Zsuzsová, druhotně pak Zoltán Andruskó. Zsuzsová se podle svědků zná s podnikatelem Mariánem Kočnerem, který Kuciakovi pár měsíců před jeho smrtí vyhrožoval. Zoltán Andruskó, který se rozhodl s policií spolupracovat, označil Kočnera za hlavního objednavatele vraždy.

Policie nepochybuje, že Kuciakova vražda přímo souvisela s novinářovou prací. Mladý novinář psal o korupci, napojení politiků na italskou mafii a organizovaném zločinu. Kuciak se zabýval také podezřeními z údajných daňových podvodů, která se týkala lidí blízkých nejsilnější vládní straně Směr-sociální demokracie tehdejšího premiéra Roberta Fica. 

Dvojí vražda otřásla Slovenskem; pod tlakem veřejnosti Fico odešel z čela vlády, zůstal však předsedou strany. Podle prokuratury dostali vrazi zaplaceno 70 tisíc eur. Jejich cílem byl Ján Kuciak, Martina Kušnírová byla náhodnou obětí. 

Marčeka po pětihodinovém výslechu v Nitře policisté podle televize Joj převezli do obce Veľká Mača a Sládkovičova k dalším vyšetřovacím úkonům. Minulý týden byli policisté s Marčekem v Kolárově, kde prý Marček ukazoval, jak zde v prosinci 2016 on a Szabó zavraždili místního podnikatele Petra Molnára.

 

Právě se děje

Další zprávy