reklama
 
 

Zastřelení útočníků z London Bridge bylo legální, rozhodla vyšetřovací komise

16. 7. 2019 19:01
Policisté, kteří zastřelili tři teroristy při útoku v centru Londýna v roce 2017, jednali v souladu se zákonem, rozhodla podle britského tisku vyšetřující komise. Teroristé, z nichž jednoho policisté zastřelili z blízkosti 60 centimetrů, podle ní ignorovali slovní varování. Při atentátu na mostě London Bridge a tržišti Borough Market zahynulo osm lidí. Desítky dalších byly zraněny.

Bílá dodávka s teroristy nejprve vjela na mostě London Bridge vysokou rychlostí na chodník a srazila několik pěších a tři z nich zabila. Útočníci pak pokračovali v jízdě až k Borough Market, trhu, který je plný restaurací a barů.

Tam teroristé vystoupili a napadali lidi keramickým nožem. Pět lidí ubodali. Asi osm minut po ohlášení útoku policie zastřelila všechny tři útočníky u jednoho z barů.

Podle britského deníku The Guardian pokračovali policisté ve střelbě i poté, neboť se zdálo, že útočníci mají na sobě sebevražedné pásy, a policisté se obávali, že se je pokusí aktivovat.

Hlavní koroner Mark Lucraft podle BBC zdůraznil, že během vyšetřování "nikdo rozhodnutí příslušných policistů nekritizoval". Policisté podle něj neměli na výběr a použití jiného prostředku než smrtících zbraní by nebylo na místě.

Policisté zastřelili šéfa teroristické skupiny Khurama Butta a jeho dva komplice Rachida Redouanea a Youssefa Zaghbu. Všichni žili ve východním Londýně.

Minulý měsíc skončilo podobné vyšetřování, které se týkalo obětí útoku. Policii a tajnou službu zprostilo obvinění, že mohly atentátu zabránit, protože Butta od roku 2015 vyšetřovaly. Rodiny obětí - jednoho Brita, tří Francouzů, dvou Australanek, Kanaďanky a Španěla - tento verdikt kritizovaly.

autor: ČTK | 16. 7. 2019 19:01

  Pokračujte dál

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama