Zastavte roboty zabijáky dřív, než nás zlikvidují, vyzývají vědci OSN. Hrozba je podle nich reálná

Simona Fendrychová Simona Fendrychová
Aktualizováno 14. 11. 2017 7:22
Malé vojenské drony schopné rozpoznat lidské obličeje, vystopovat oběť a bez lidského dohledu ji zlikvidovat. To jsou zbraně, před kterými brzy nikdo nebude v bezpečí, varují vědci ve své poslední výzvě Organizaci spojených národů (OSN) a její členské státy. Cílem vědců je zastavit vývoj autonomních zbraní, které mohou být pro lidstvo nebezpečné.
Zabijácké drony zastřelily ve třídě vybrané studenty. Kampaň varuje před autonomními zbraněmi. | Video: Stop Autonomous Weapons

Washington - "Nevycházejte z domu," varuje v novém videoklipu televizní moderátor ve večerních zprávách. Neznámí útočníci začali zabíjet pomocí moderních dronů - a nikdo není v bezpečí.

I když nejde o skutečnost, nový klip budí obavy. Simuluje totiž reálné situace, které mohou v blízké době nastat. 

Útok na americký Senát ve videu nepřežije devět senátorů - ale útočníka nikdo nespatří.

O několik dní později se terčem atentátníků stanou univerzity po celém světě. Zemřou stovky studentů.

Smrtící zbraní jsou v obou případech malé autonomní drony se schopností rozpoznávat obličeje a bez lidské kontroly zcela samostatně vyhledat a zneškodnit svou oběť.

Vyrobila je soukromá společnost, která se zabývá vývojem nejmodernějších zbraní. Koupit je může kdokoliv a spáchat útok také.

Jak se proti těmto zbraním bránit? Úřady nevědí.

Nový videoklip, který varuje před vývojem autonomních zbraní, znázorňuje brutální verzi budoucnosti - v případě, že OSN a jednotlivé členské státy vývoj robotů zabijáků nezakážou. 

Vytvořit smrticího robota je snazší než samořídící auto

S temnou vidinou budoucnosti přišlo sdružení odborníků, které si říká Kampaň na zastavení smrticích robotů.

Snaží se zdůraznit rizika, která v sobě skrývají autonomní zbraně se schopností nalézt, sledovat a zlikvidovat cíl bez lidského dohledu.

Zabránit událostem v krátkém videu jde podle nich jen jediným způsobem: zavedením celosvětového zákazu vývoje takových zbraní.

"Technologie zobrazená ve filmu je jen spojením už existujících schopností," vysvětlil britskému listu The Guardian Stuart Russell, odborník na umělou inteligenci z univerzity v americkém Berkeley.

"Není to sci-fi. Ve skutečnosti je jednodušší dosáhnout něčeho takového než vyvinout samořídící auta," dodal.

Drony ve videu využívají k identifikaci svého cíle schopnost rozpoznávat obličeje. Russell ale upozorňuje, že ani zakrytí tváře nemusí oběť ochránit.

"Kukla neskryje věk, pohlaví ani etnickou příslušnost. Snadno by se mohlo stát zcela normou, že zbraně zaútočí na ty, kteří se snaží bránit zakrýváním obličeje a těla," popsal možný scénář.

"Pokračování vývoje smrticích autonomních zbraní by drasticky omezilo mezinárodní, národní, místní i osobní bezpečnost," dodal Russell.

Umělá inteligence se přitom hojně využívá hlavně v armádě. Umožňuje létat bezpilotním letounům, navigovat nebo rozpoznávat snímky pořízené kamerou tak, jak to nedokáže ani člověk.

Vědci proti národním zájmům

Jak list The Guardian připomíná, stejná argumentace už zazněla v 70. letech. To když se vědci snažili přesvědčit tehdejšího amerického prezidenta Richarda Nixona, aby podpořil Úmluvu o zákazu biologických zbraní.

Podobný zákaz autonomních zbraní by mohl zabránit výrobě těchto zařízení ve velkém. 

Kampaň proti "zabijáckým robotům" existuje už několik let. Letos v srpnu k zákazu vyzvalo na 100 vědců a osobností v otevřeném dopise zaslaném OSN. K varování před "válkou třetího věku" se přidal i šéf společnosti Tesla Elon Musk.

Jednotlivé země včetně USA, Velké Británie, Ruska, Číny nebo Izraele ale naopak ve vývoji autonomních zbraní pokračují. "Umělá inteligence je budoucností celého lidstva. Kdo se stane lídrem v této sféře, stane se vládcem světa," nechal se slyšet například ruský prezident Vladimir Putin.

A není jediný s takovým názorem. Elon Musk se obává, že Čína nebo USA si myslí to samé a takový způsob zbrojení povede nevyhnutelně ke třetí světové válce.

"Jednotliví aktéři v OSN kvůli svým vlastním zájmům stále vytváří nové překážky," komentoval tento trend britský vědec z univerzity v Sheffieldu Noel Sharkey. "Musíme uspět, protože ostatní možnosti jsou příliš děsivé," dodal ke kampani.

Společnost Kalašnikov ukázala koncept létající motorky. Z motorky má jen sedlo. Jinak vypadá jako dron s mnoha vrtulemi. | Video: Asociated Press
 

Právě se děje

před 7 hodinami

Sněmovna lordů velkou většinou vyjádřila nesouhlas a politování nad zákonem o vnitřním trhu, který jde proti částem brexitové dohody

Sněmovna lordů, horní komora britského parlamentu, v úterý velkou většinou vyjádřila nesouhlas a politování nad zákonem o vnitřním trhu, který jde proti částem brexitové dohody. Proti kontroverznímu zákonu, který podle Evropské komise porušuje právně závaznou dohodu, hlasovalo 395 zákonodárců, opačný názor jich mělo 169. Sporným zákonem může vláda premiéra Borise Johnsona zrušit části rozvodové dohody mezi Británií a Evropskou unií.

Zdroj: ČTK
Další zprávy