Washington - "Nevycházejte z domu," varuje v novém videoklipu televizní moderátor ve večerních zprávách. Neznámí útočníci začali zabíjet pomocí moderních dronů - a nikdo není v bezpečí.
I když nejde o skutečnost, nový klip budí obavy. Simuluje totiž reálné situace, které mohou v blízké době nastat.
Útok na americký Senát ve videu nepřežije devět senátorů - ale útočníka nikdo nespatří.
O několik dní později se terčem atentátníků stanou univerzity po celém světě. Zemřou stovky studentů.
Smrtící zbraní jsou v obou případech malé autonomní drony se schopností rozpoznávat obličeje a bez lidské kontroly zcela samostatně vyhledat a zneškodnit svou oběť.
Vyrobila je soukromá společnost, která se zabývá vývojem nejmodernějších zbraní. Koupit je může kdokoliv a spáchat útok také.
Jak se proti těmto zbraním bránit? Úřady nevědí.
Nový videoklip, který varuje před vývojem autonomních zbraní, znázorňuje brutální verzi budoucnosti - v případě, že OSN a jednotlivé členské státy vývoj robotů zabijáků nezakážou.
Vytvořit smrticího robota je snazší než samořídící auto
S temnou vidinou budoucnosti přišlo sdružení odborníků, které si říká Kampaň na zastavení smrticích robotů.
Snaží se zdůraznit rizika, která v sobě skrývají autonomní zbraně se schopností nalézt, sledovat a zlikvidovat cíl bez lidského dohledu.
Frequently Asked Questions on next week's #CCWUN meeting on lethal autonomous weapons systems at @UNGeneva, our @BanKillerRobots delegation & objectives https://t.co/k1uzs8Zlhq #FAQ @hrw pic.twitter.com/BL1OmAtN04
— Campaign to Stop Killer Robots (@BanKillerRobots) November 9, 2017
Zabránit událostem v krátkém videu jde podle nich jen jediným způsobem: zavedením celosvětového zákazu vývoje takových zbraní.
"Technologie zobrazená ve filmu je jen spojením už existujících schopností," vysvětlil britskému listu The Guardian Stuart Russell, odborník na umělou inteligenci z univerzity v americkém Berkeley.
"Není to sci-fi. Ve skutečnosti je jednodušší dosáhnout něčeho takového než vyvinout samořídící auta," dodal.
Drony ve videu využívají k identifikaci svého cíle schopnost rozpoznávat obličeje. Russell ale upozorňuje, že ani zakrytí tváře nemusí oběť ochránit.
"Kukla neskryje věk, pohlaví ani etnickou příslušnost. Snadno by se mohlo stát zcela normou, že zbraně zaútočí na ty, kteří se snaží bránit zakrýváním obličeje a těla," popsal možný scénář.
"Pokračování vývoje smrticích autonomních zbraní by drasticky omezilo mezinárodní, národní, místní i osobní bezpečnost," dodal Russell.
Umělá inteligence se přitom hojně využívá hlavně v armádě. Umožňuje létat bezpilotním letounům, navigovat nebo rozpoznávat snímky pořízené kamerou tak, jak to nedokáže ani člověk.
Vědci proti národním zájmům
Jak list The Guardian připomíná, stejná argumentace už zazněla v 70. letech. To když se vědci snažili přesvědčit tehdejšího amerického prezidenta Richarda Nixona, aby podpořil Úmluvu o zákazu biologických zbraní.
Podobný zákaz autonomních zbraní by mohl zabránit výrobě těchto zařízení ve velkém.
Kampaň proti "zabijáckým robotům" existuje už několik let. Letos v srpnu k zákazu vyzvalo na 100 vědců a osobností v otevřeném dopise zaslaném OSN. K varování před "válkou třetího věku" se přidal i šéf společnosti Tesla Elon Musk.
Jednotlivé země včetně USA, Velké Británie, Ruska, Číny nebo Izraele ale naopak ve vývoji autonomních zbraní pokračují. "Umělá inteligence je budoucností celého lidstva. Kdo se stane lídrem v této sféře, stane se vládcem světa," nechal se slyšet například ruský prezident Vladimir Putin.
A není jediný s takovým názorem. Elon Musk se obává, že Čína nebo USA si myslí to samé a takový způsob zbrojení povede nevyhnutelně ke třetí světové válce.
"Jednotliví aktéři v OSN kvůli svým vlastním zájmům stále vytváří nové překážky," komentoval tento trend britský vědec z univerzity v Sheffieldu Noel Sharkey. "Musíme uspět, protože ostatní možnosti jsou příliš děsivé," dodal ke kampani.