Zastavte obří humanitární krizi v Jemenu, volají světové osobnosti. A ukazují na Saúdské Araby

Josef Pazderka Josef Pazderka
19. 12. 2017 20:22
Více než 350 světových osobností a celebrit vyzvalo Spojené státy, Francii a Velkou Británii, aby "nepřilévaly do ohně" občanské války v Jemenu a pomohly ukončit tamní obří humanitární krizi.
Nálety v Jemenu.
Nálety v Jemenu. | Foto: AFP

Londýn - Mezi signatáře emotivní výzvy k tragické situaci v Jemenu patří šest nositelů Nobelovy ceny, francouzská herečka Juliette Binocheová nebo britský zpěvák Peter Gabriel.

"Pokud nechcete nést odpovědnost za smrt tisíců dalších jemenských dětí, musíte okamžitě reagovat. Jemen už nemůže dál čekat. K zastavení humanitární krize a hladomoru potřebuje tato země okamžité příměří, konec jakýchkoli blokád dodávek potravin, paliva a zdravotnických potřeb a začátek všeobecného mírového procesu," píší světové osobnosti ve svém prohlášení, vydaném k výročí 1000. dne od vypuknutí občanské války v Jemenu v březnu 2015.

Politici v Paříži, Londýně a Washingtonu mají podle signatářů výzvy vyvinout co možná největší tlak na všechny zúčastněné strany konfliktu, a to včetně Saúdské Arábie. Tu řada neziskových organizací viní z krvavých náletů na Jemen a z blokování humanitární pomoci.

Vláda v Rijádu naopak tvrdí, že kontrolní mechanismy agentur OSN v Jemenu jsou slabé a mezinárodní humanitární dodávky končí často u povstaleckého hnutí Hútíů, které už delší dobu bojuje proti centrální vládě prezidenta Abd Rabú Mansúra Hádího.

V úterý navíc jemenští povstalci vypálili směrem na Rijád raketu. Saúdskoarabská armáda ji však zneškodnila.

Následně arabská koalice vedená Saúdskými Araby odpověděla formou leteckých náletů. Letouny bombardovaly pozice Hútíů na jihu jemenské metropole Saná.

Britský ministr zahraničí Boris Johnson minulý týden v londýnském parlamentu řekl, že varoval představitele Saúdské Arábie, aby nevyužívali blokování humanitárních dodávek jako zbraň v konfliktu. Rijád ale svůj dosavadní postoj příliš nezměnil.

Johnson už dříve označil situaci v Jemenu za "největší humanitární krizi současnosti". Britská humanitární organizace Save the Children ale tvrdí, že dodávky nejmodernějších zbraní Saúdským Arabům dělají z vlády v Londýně spoluviníka této tragické situace.

Podle nejnovějšího výzkumu této organizace umírá v Jemenu denně 130 dětí kvůli nemocem nebo podvýživě.

VIDEO: Podívejte se na kampaň britské organizace Save the Children proti dodávkám britských zbraní Saúdské Arábii. 

Kampaň Save the Chidren proti zbraním | Video: Save the Children
 

Právě se děje

Aktualizováno před 9 minutami

Afghánské prezidentské volby z loňského roku vyhrál Ašraf Ghaní

Vítězem afghánských prezidentských voleb z loňského září je dosavadní hlava státu Ašraf Ghaní. Oznámila to v úterý ústřední volební komise, podle níž Ghaní získal 50,64 procenta hlasů, a těsně tak porazil svého hlavního soupeře, premiéra Abdulláha Abdulláha. Oznámení konečných výsledků bylo kvůli sporům, technickým obtížím a podezření z podvodů několikrát odloženo. Volební komise vítěze nyní definitivně potvrdila po téměř pěti měsících od hlasování.

Zdroj: ČTK
Další zprávy