Zastavit a odepnout plachtu. Ukrajinci používají nebezpečnou provizorní zbraň

bb bb
25. 11. 2022 11:13
Je to tak trochu utajovaná zbraň, ale ničit ruské tanky a další obrněnce by měla dokonale. Od počátku invaze Putinových vojsk na Ukrajinu se na veřejnost dostalo jen několik krátkých záběrů, na kterých jsou vidět civilní dodávky, ze kterých v jednu chvíli vyletí střely, které se pak samy navedou na cíl.
Tajemné zabijácké dodávky. Ukrajinci používají proti Rusům vysoce nebezpečnou provizorní zbraň. | Video: Aktuálně.cz/Twitter/Ukraine Weapons Tracker, Aktuálně.cz/Youtube/MBDA

Ukrajinští vojáci používají tyto upravené civilní automobily jako mobilní odpalovací rampy, aby pomocí laserem naváděných raket Brimstone ničili okupantům vojenskou techniku.

Britové od května zásobovali Ukrajince první generací těchto raket. Podle deníku Telegraph a serveru Ukraine Weapon Tracker nyní Londýn poskytl vylepšenou verzi Brimstone 2, která může doletět na dvakrát větší vzdálenost než předchozí model.

Jde o jednu z nejzajímavějších a nejnebezpečnějších provizorních zbraní vytvořených v reakci na potřeby Ukrajinců, tvrdí polský zpravodajský server Wiadomości. Praxe je podle něho taková, že v poli zastaví dodávka, odepne se plachta, vyletí střely a auto odjíždí pryč. 

Střely Brimstone jsou primárně určeny pro letouny Tornado a Typhoon a útočné helikoptéry. Zbraňový systém se ale hodí i pro nasazení na celou řadu bezpilotních letounů a námořní nebo pozemní odpalovací zařízení.

"Střely Brimstone, z nichž každá stojí přibližně 175 000 liber, mohou zasáhnout cíl pomocí laserem naváděného systému, který na cíl navede voják v poli, letadlo nebo vozidlo. Alternativně mohou střely Brimstone vybrat cíl samostatně pomocí předem naprogramovaného seznamu s využitím radaru s extrémně vysokou frekvencí milimetrových vln," uvádí o schopnostech raket výrobce, firma MBDA.

Střely samy tak mohou skenovat bojiště a vybírat nejvhodnější cíl, přičemž jsou schopny identifikovat i civilní vozidla nebo méně důležitá vojenská zařízení a ignorovat je. Tato funkce je podle Ukrajinského armádního centra klíčová pro omezení možných vedlejších škod mezi civilním obyvatelstvem.

K sestavení odpalovací konstrukce stačí zručný řemeslník

Problém podle serveru Wiadomości byl, že Ukrajinci je neměli z čeho vypálit, a tak vzniklo rychlé provizorní řešení - protitanková dodávka. Právě díky hlavní výhodě rakety Brimstone, tedy její plné autonomii. 

Raketu stačí odpálit směrem k nepříteli a ona vyhledá svůj cíl. Ukrajinci se zjevně inspirovali techniky MBDA, kteří při testování odpalovali rakety z jednoduché konstrukce postavené na plošině na moři. Podle polského serveru se ale přesně neví, jaké škody Brimstone Rusům páchá. Také právě kvůli nedostatku zaznamenaných úderů lze jen předpokládat, jak ničivá tato zbraň je. 

Kromě ukrajinských záběrů z odpalování z dodávek zachytil jednou odpálení raket i ruský dron. Server Ukraine Weapon Tracker také zveřejnil video z ukrajinského bezpilotního letounu, na kterém má být zachycen útok právě raketami Brimstone, které likvidují dva ruské tanky.

Ze vzduchu odpalovaná verze Brimstone 2 je údajně schopna zasáhnout cíle až do vzdálenosti 60 kilometrů. Podle Ukrajinců mají střely odpalované ze země podstatně menší dolet. První verze vypálená ze vzduchu doletěla do vzdálenosti 20 kilometrů. Ukrajinci hlásí, že ze země dosáhne vzdálenosti 12 kilometrů, protože vynaloží mnoho energie na získání výšky.

První verze rakety Brimstone vstoupila do služby britského královského letectva v roce 2005 a v roce 2008 byla modernizována o laserový naváděcí systém. Brimstone 2, další vylepšený model, vstoupil do služby v roce 2016.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 4 hodinami

Zemřel fotograf František Dostál, proslul souborem Letní lidé z říční plovárny

Ve věku 84 let zemřel toto pondělí fotograf František Dostál, dokumentarista a reportér, který zachycoval absurditu všedního dne i neobyčejných setkání. Informovala o tom jeho partnerka Alena Vykulilová. Dostálovým nejslavnějším souborem je kolekce Letní lidé, který vytvořil mezi roky 1968 až 1990 ve Zlenicích na řece Sázavě. Dokumentoval v něm přes dvě desítky let rekreace obyčejných lidí na říční plovárně.

František Dostál se narodil roku 1938 v pražských Vršovicích, které se také staly jeho prvotní inspirací. Fotit začal v 60. letech, publikoval v řadě periodik. Námětem jeho tvorby byli především lidé pražských ulic a posázavští trampové, k nimž sám patřil. Pro jeho dílo byl typický jemný humor, často těžící z absurdních setkání nesourodých prvků na jednom obrazu.

Přestože se Dostál fotografii věnoval výhradně jako amatér, patří se svými více než 20 knižními tituly, bezpočtem novinových a magazínových ilustrací i bezmála 70 výstavami k nejpublikovanějším českým fotografům.

Studoval na průmyslové škole strojnické v letech 1953 až 1957, kde se poprvé seznámil s fotografií. V mládí byl aktivním sportovcem. Jako dorostenec se stal držitelem československého rekordu ve sprinterské štafetě a skákal do výšky. Téměř do důchodu pracoval jako konstruktér obráběcích strojů ve firmě Škoda Plzeň se sídlem v Praze.

Za výstavní aktivitu se stal členem mnoha fotoklubů - v Argentině, Brazílii, Jugoslávii, Německu, Polsku, Velké Británii, získal řadu čestných titulů a více než stovku ocenění. Roku 2008 obdržel cenu ministerstva kultury za celoživotní přínos amatérské fotografii.

Zdroj: ČTK
Další zprávy