Zastavíme práci Evropské komise, slibuje Le Penová

Reuters Petr Jemelka Reuters, Petr Jemelka
16. 5. 2014 6:58
Šéfka francouzské nacionalistické a euroskeptické Národní fronty chce bojkotovat další integraci EU. Průzkumy ve Francii jí předpovídají volební výhru.
Marine Le Penová po úspěchu v komunálních volbách.
Marine Le Penová po úspěchu v komunálních volbách. | Foto: Reuters

Paříž - Šéfka francouzské krajně pravicové strany Národní fronta Marine Le Penová věří, že euroskeptické strany po volbách do Evropského parlamentu posílí natolik, že dokážou zvrátit současné směřování osmadvacítky.

Nacionalistickým stranám je sice předpovídán nebývalý úspěch, prognózy nicméně neočekávají, že by se zisk mandátů měl blížit většině.

Foto: Jiří Kropáček

Marine Le Penová ale v rozhovoru pro agenturu Reuters namítá, že se může spojit s dalšími nespokojenými zákonodárci a přinutit Evropskou komisi, aby řadu návrhů raději stáhla, než aby si uřízla ostudu. To, že europoslanci návrhy Komise odmítnou, totiž bylo dosud spíše výjimečné.

První na odstřel bude dohoda s Američany

"Vezměte si například (transatlantickou) obchodní dohodu. Část levice je proti, euroskeptici jsou proti, takže to bude velmi těsné. Troufne si Komise riskovat, že bude zamítnut tak důležitý projekt, jako je toto, nebo zařadí zpátečku?" pokládá si Le Penová řečnickou otázku.

Dojednávaná dohoda mezi Spojenými státy a EU spočívá v rušení víz a dalších obchodních bariér. Le Penová i další nacionalističtí politici v Evropě ale trvají na tom, že je třeba bariéry naopak zachovat a chránit národní, potažmo evropské ekonomiky.

Celá řada projektů bude odložena, protože si Komise bude vědoma toho, že by neprošly přes bariéru europarlamentu.

Nyní je v podstatě jasné, že Le Penová, která už v europarlamentu zasedá deset let, nejenže vybojuje další mandát, ale může francouzské eurovolby dokonce vyhrát.

Bylo by to poprvé v historii země, kdy by v celonárodním hlasování zvítězila krajně pravicová strana.

Pryč z Unie a zpátky k franku

Národní fronta má v programu vystoupení z Evropské unie a návrat k franku. A obyvatelé země galského kohouta na to zjevně slyší.

Podle posledních předvolebních průzkumů veřejného mínění by Národní Fronta s 22 % odevzdaných hlasů vyhrála, pravicová opoziční strana UMP bývalého prezidenta Nicolase Sarkozyho by získala 20 % a socialisté současného šéfa Elysejského paláce Francoise Hollanda by s 18 % skončili třetí.

Cíl je jasný. Vlastní frakce

V současné době má Le Penová v europarlamentu tři křesla, po těchto volbách jich očekává 15 až 20. Aby mohla vzniknout nová frakce, je potřeba dát dohromady alespoň 25 zákonodárců z nejméně sedmi zemí.

K čemu je frakce dobrá? Jde zejména o právo na příspěvky na zaměstnance a další administrativní výdaje, jakožto i právo zasedat ve výborech, kde probíhají klíčová jednání.

Do europarlamentu se pravděpodobně dostanou ještě nizozemští, rakouští, italští a belgičtí nacionalisté. Britští euroskeptici spolupráci s Národní frontou odmítli s tím, že má tendenci ke skrytému antisemitismu.

 

Právě se děje

před 27 minutami

Jaškin zakončil KHL na druhém místě produktivity i mezi střelci

Český útočník Dmitrij Jaškin z Dynama Moskva zakončil základní část KHL jako druhý nejproduktivnější hráč i druhý nejlepší střelec soutěže. V dnešním posledním zápase na ledě Dinama Minsk dal jeden gól, hostům to však na výhru nestačilo a prohráli 3:4.

Jaškin v 17. minutě zvyšoval na 3:1, ale Dynamo Moskva náskok neudrželo a po třech inkasovaných brankách ve druhé třetině prohrálo. Český útočník díky gólu uzavřel základní část s bilancí 31 branek a 32 přihrávek a udržel druhé místo v kanadském bodování i v tabulce střelců.

V produktivitě zaostal o dva body za spoluhráčem Vadimem Šipačovem (17+48) a před Kirillem Kaprizovem z CSKA Moskva (33+29) udržel o bod druhé místo. Mezi střelci šestadvacetiletý Jaškin, kterého s Dynamem čeká v prvním kole play off Spartak Moskva, nestačil pouze na Kaprizova.

před 1 hodinou

Proces o vydání Assange do USA přerušen, pokračovat bude v květnu

Po čtyřech dnech líčení dnes soud v Londýně přerušil ostře sledovaný proces kolem žádosti Spojených států o vydání zakladatele serveru WikiLeaks Juliana Assange. Znovu se bude záležitostí zabývat od 18. května, informovala agentura AFP. Právníci se přou například o to, zda by Assangeova extradice porušovala příslušnou britsko-americkou dohodu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy