Zastavárna v USA koupila italské housle za padesát dolarů. Ve skutečnosti jsou ale 5000krát dražší

ČTK ČTK
29. 7. 2018 10:52
Jen smyčec houslí, které pocházejí z 18. století, vyjde na 16 000 až 18 000 dolarů.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Shutterstock

Somerville (USA) - Zastavárna v Massachusetts koupila housle za 50 dolarů (1 100 korun). Později se ale ukázalo, že jejich skutečná cena je 250 tisíc dolarů (5,5 milionu korun). Informovala o tom agentura AP.

Nový zaměstnanec zastavárny neměl ani ponětí, že ve skutečnosti kupuje housle od italského houslaře Ferdinanda Gagliana, které byly vyrobené ručně v roce 1759. Podle vedoucího obchodu Dylana McDermitta jen smyčec těchto houslí stojí 16 000 až 18 000 dolarů.

Policie uvedla, že nástroj byl ukraden při vloupání do domu a byl již vrácen svému majiteli. Prodávající podle nich nemá záznam v trestním rejstříku a police zatím vyšetřování neukončila.

McDermitt dodal, že příště budou zaměstnanci požadovat po lidech, kteří přinesou housle, aby na ně zahráli. Tak prý se pozná, že nástroj je jejich.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 6 hodinami

Biden chce prodloužit smlouvu s Ruskem o kontrole jaderných zbraní, Kreml to vítá

Americký prezident Joe Biden bude usilovat o pětileté prodloužení dohody s Ruskem o kontrole jaderných zbraní Nový START. Napsal to dnes deník The Washington Post (WP) a zprávu později potvrdila i prezidentova mluvčí. Smlouva byla podepsaná v roce 2010 v Praze a její platnost vyprší 5. února.

Antony Blinken, jehož Biden nominoval do funkce šéfa diplomacie, informoval Kongres, že Bidenova administrativa hodlá usilovat o pětileté prodloužení smlouvy. Kreml oznámil, že takové prodloužení uvítá.

Jak napsal WP, o prodloužení klíčového dokumentu, i když méně než o pět let, usilovala v posledních měsících i předchozí administrativa Donalda Trumpa. Nepodařilo se jí to kromě jiného kvůli tomu, že americký zmocněnec pro jadernou problematiku strávil měsíce přesvědčováním Číny, aby se k dohodě připojila. O možnosti zahrnout do prodloužené dohody Čínu se zmínil i generální tajemník NATO Jens Stoltenberg.

Zdroj: ČTK
Další zprávy