Zášť vůči Berlínu graduje. Pro Řeky jsou Němci nacisté

Zuzana Kleknerová Zuzana Kleknerová
11. 2. 2012 17:24
Řecké noviny tisknou obrázky Merkelové v nacistické uniformě, pálí se německé vlajky
Pálení německé a nacistické vlajky před parlamentem v Aténách.
Pálení německé a nacistické vlajky před parlamentem v Aténách. | Foto: Reuters

Atény - Na "Čtvrtou říši" překřtila řecká média zemi, kterou měli Řekové až donedávna velice v oblibě. Její obyvatelé do Řecka rádi jezdili na dovolenou, utráceli tu svá eura a drželi nad vodou zdejší turistický průmysl.

Stačilo několik měsíců a stará láska je ta tam. Německo upadlo u Řeků v nemilost. Řekové v něm najednou vidí bezohledného obra, který může za problémy, do nichž se dostala řecká ekonomika. Protože nemilosrdně trvá na tom, že Atény musejí škrtat, aby umazaly své dluhy.

Nejenže Němce v Řecku nemají rádi. Podle toho, co se v uplynulých dnech objevilo v řeckých novinách a jak to vypadalo v aténských ulicích, nahradila někdejší náklonnost čirá nenávist.

V úterý spálili Řekové před parlamentem dvě vlajky: německou a nacistickou s hákovým křížem.

Stovky lidí provolávaly hesla jako "Vypadněte odsud, vy nacisti!" Hákový kříž kdosi přilepil i na budovu německého konzulátu v Soluni.

Antiněmecké paroly a plakáty se v Řecku neobjevují poprvé. Obrázek Merkelové v nacistické uniformě visel v Aténách už loni v říjnu.
Antiněmecké paroly a plakáty se v Řecku neobjevují poprvé. Obrázek Merkelové v nacistické uniformě visel v Aténách už loni v říjnu. | Foto: Profimedia.cz

"Důchodci? Ať pomřou"

Protiněmecká rétorika zní na Peloponéském poloostrově ze všech stran.

Uznávaný moderátor aténské televize Extra 3 Georgios Trangas se do Němců pustil ve své show v přímém přenosu. "Německu je přece jedno, že tady pomřou tři miliony důchodců!" hřímal.

Za současný řecký chaos mohou podle něj německé firmy, které v zemi léta uplácely a dávaly pochybné úvěry.

Sám Trangas přitom - jak poznamenal server Spiegel online - nouzí rozhodně netrpí. Hlídají ho dva bodyguardi. A jezdí terénním autem. Mimochodem - německé výroby.

Přesně to, co Trangas říká, chtějí rozzlobení Řekové slyšet. Jeho pořad je čím dál populárnější.

Magický nacismus

Magické spojení Německa s nacismem už objevila nejen televize, ale i tisk.

Řecký pravicový deník Dimokratia (Demokracie) vyšel s obrázkem kancléřky Merkelové v nacistické uniformě na titulní straně.
Řecký pravicový deník Dimokratia (Demokracie) vyšel s obrázkem kancléřky Merkelové v nacistické uniformě na titulní straně. | Foto: Reuters

Řecký pravicový deník Dimokratia (Demokracie), který má blízko k vládní konzervativní Nové demokracii, ve čtvrtek tvrdě zaútočil na německou kancléřku Angelu Merkelovou. Na titulní straně zveřejnil fotomontáž, na níž pózuje v nacistické uniformě s hákovým křížem na rukávu .

Z titulků "Memorandum macht frei" (Memorandum osvobozuje) a "Dachau!" bylo zřejmé, že list srovnává škrty vynucené mezinárodními věřiteli s podmínkami v nacistických koncentračních táborech.

S koncentračními tábory a uniformami německých nacistů umě operuje i nejznámější řecký karikaturista Stathis Stavropoulos. Kreslí obří německé nacisty, kterak coby loutky vodí malé - a notně vystrašené - řecké politiky.

Kreslí Merkelovou, jak hailuje.

"Němci se s pomocí svých bankéřů chystají dokončit, co nedokončili svými zbraněmi za druhé světové války," řekl Stavropoulos německému deníku Bild.

Řekům prý chtějí "zas všechno vzít", jako ve čtyřicátých letech minulého století.

Bojkot německého zboží

Řecká zášť vůči Němcům bude mít zřejmě i ekonomický dopad. V Aténách se spojily svazy lékařů, právníků a inženýrů a společně rozhodly, že budou bojkotovat německé zboží.

Ze symbolické akce má časem vzniknout širší antiněmecké hnutí.

"Nemáme nic proti německým firmám nebo lidem, kteří tam pracují," tvrdí prezident řecké lékařské komory Giorgios Patoulis. "Ale tohle je jediný způsob, jak vyslat jasné poselství."

 

Právě se děje

Aktualizováno před 3 hodinami

Trump příkazem usiluje o snížení právní ochrany sociálních sítí

Americký prezident Donald Trump dnes nařídil přezkoumat zákon, který chrání sociální sítě před převzetím zodpovědnosti za obsah zveřejněný jejich uživateli. Exekutivní příkaz podepsal v reakci na krok společnosti Twitter, která označila několik jeho zpráv za nepřesné. Podle názorů odborníků nemá jeho pokus valnou šanci na úspěch, napsaly světové agentury.

Trump příkazem útočí na ustanovení zákona z roku 1996, které dává společnostem Facebook, Twitter, Youtube a Google de facto imunitu vůči žalobám spojeným s veřejným obsahem, neboť jim udílí status pouhé platformy. Cílem prezidentova příkazu je změnit způsob, jakým je zákon využíván. Regulačním úřadům chce umožnit, aby se mohly vyjádřit k tomu, jak jednotlivé společnosti spravují obsah na sítích.

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

Odložený klimatický summit bude v listopadu 2021 v Glasgowě

Příští klimatický summit se uskuteční v první polovině listopadu 2021 ve skotském městě Glasgow. Na twitteru o tom dnes informoval britský ministr Alok Sharma, který má organizaci akce na starosti. Vrcholná schůzka se měla v Glasgowě uskutečnit už letos na podzim, kvůli pandemii byla ale v dubnu odložena.

Klimatický summit (COP26) se bude konat od 1. do 12. listopadu. Naposledy se představitelé zemí světa na vrcholné klimatické schůzce setkali loni v prosinci v Madridu.

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

Letadlo z Karáčí před pádem třikrát narazilo do ranveje

Pilot pákistánského letadla, které se minulý týden zřítilo v Karáčí, při prvním pokusu o přistání kontrolní věži neoznámil, že mu nejde vysunout podvozek. Třikrát pak narazil do ranveje, než stroj zvedl a při druhém pokusu přistát havaroval. Podrobnosti z posledních chvil před neštěstím ve čtvrtek zveřejnila pákistánská vláda.

Airbus A-320, který letěl do Karáčí z Láhauru, se zřítil minulý pátek jen zhruba 1,5 kilometru od ranveje. Při nehodě zemřelo 97 lidí; dva pasažéři neštěstí přežili.

Pilot se poprvé pokusil přistát na letišti v pákistánském velkoměstě, neoznámil však nefunkční podvozek. Třikrát se při tomto pokusu dotkl motory ranveje. "Nebyl ve správné výšce … Kontrolní věž mu řekla, nejste ve vyžadované výšce, snižte svou výšku," uvedl pákistánský ministr pro civilní letectví, podle kterého pilot na toto odpověděl, že "to zvládne".

Pilot pak sdělil kontrolní věži několik vteřin před pádem, že ani jeden z motorů nefunguje a že má problém udržet výšku. Očekává se proto, že vyšetřovatelé zkontrolují, zda motory byly při nárazech poškozeny. Ve spodní části motoru se nachází klíčové komponenty, poznamenala agentura Reuters.

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

Česko odpovědělo EU na výtku k voucherům, podle ministerstva jsou v pořádku

Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) v termínu odeslalo Evropské komisi odpověď na vytýkací dopis k voucherům za zájezdy zrušené kvůli koronavirové krizi. Podle odpovědi jsou poukazy v pořádku. Komise Česku vytýká uzákonění možnosti pro cestovní kanceláře, vydávat za zrušené cesty vouchery na zájezdy místo hotovosti. V odpovědi ministerstvo předložilo právní argumenty, které podle úřadu svědčí o souladu české legislativy s právem Evropské unie, sdělil mluvčí MMR Vilém Frček.

Ministerstvo podle něj v dopise mimo jiné dokládá, že česká legislativa zranitelným spotřebitelům zachovává veškerá dosavadní práva, která mají u zájezdů zaručena. "Ostatním spotřebitelům tato práva neodepírá, pouze v zájmu naplnění účelu směrnice EU i za koronavirové situace odkládá možnost jejich vymáhání za předpokladu, že by spotřebitelé nevyužili alternativní nabídku voucherů namísto okamžité kompenzace za zrušení zájezdu z důvodu vyšší moci," uvedl Frček.

Česko umožnilo cestovním kancelářím místo hotovosti za zaplacené zálohy na zrušené zájezdy s plánovaným odjezdem od 20. února do 31. srpna vydávat klientům poukazy. Podle komise mají ale lidé právo na vrácení peněz.

Nárok na vrácení hotovosti budou mít čeští klienti, kteří poukaz nevyužijí do 31. srpna příštího roku k úhradě jiné cesty. Odmítnout mohou poukaz lidé ve věku nad 65 let, zdravotně postižení, nezaměstnaní, rodiče na mateřské nebo rodičovské dovolené, samoživitelky a samoživitelé či lidé, kteří nemohou kvůli koronaviru pracovat. Peníze mohou rovnou požadovat také školy v případě školních zájezdů.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 5 hodinami

Agentura Fitch zhoršila úvěrový rating vlastníka Komerční banky

Mezinárodní ratingová agentura Fitch Ratings ve čtvrtek zhoršila hodnocení úvěrové spolehlivosti francouzské bankovní společnosti Société Générale, která v Česku vlastní Komerční banku. Rating dlouhodobých závazků francouzského podniku snížila o jeden stupeň na úroveň A-. Tato ratingová známka se nachází na dolní hranici pásma vyšší střední kvality a stále signalizuje nízké riziko nesplácení závazků.

Zhoršení ratingu podle agentury odráží mimo jiné předpokládaný negativní vliv koronavirové krize na ziskovost společnosti Société Générale. Výhled ratingu je stabilní, což signalizuje, že jeho další snížení Fitch prozatím nepředpokládá.

Úvěrový rating je důležitým vodítkem pro investory, neboť jim ukazuje, jaká je pravděpodobnost řádného splácení půjček. Má významný vliv na ochotu věřitelů příslušnému subjektu půjčovat a rovněž na podmínky půjčky, například na úrokovou sazbu.

Société Générale koncem dubna oznámila, že se v letošním prvním čtvrtletí propadla do ztráty 326 milionů eur (8,8 miliardy Kč) po zisku 686 milionů eur před rokem. Firma kvůli koronavirové krizi ztrojnásobila rezervy na ztrátové úvěry a její výnosy klesly. Société Générale vlastní podíl 60,4 procenta v Komerční bance, která patří mezi největší banky v České republice.

Agentura Fitch upozornila, že hospodářské výsledky Société Générale byly v prvním čtvrtletí ovlivněny zhoršujícími se ekonomickými podmínkami a vrtkavostí na finančních trzích. Předpověděla, že provozní výsledky banky letos zůstanou pod tlakem a v příštím roce oživí pouze částečně.

Zdroj: ČTK
Další zprávy