Zášť vůči Berlínu graduje. Pro Řeky jsou Němci nacisté

Zuzana Kleknerová Zuzana Kleknerová
11. 2. 2012 17:24
Řecké noviny tisknou obrázky Merkelové v nacistické uniformě, pálí se německé vlajky
Pálení německé a nacistické vlajky před parlamentem v Aténách.
Pálení německé a nacistické vlajky před parlamentem v Aténách. | Foto: Reuters

Atény - Na "Čtvrtou říši" překřtila řecká média zemi, kterou měli Řekové až donedávna velice v oblibě. Její obyvatelé do Řecka rádi jezdili na dovolenou, utráceli tu svá eura a drželi nad vodou zdejší turistický průmysl.

Stačilo několik měsíců a stará láska je ta tam. Německo upadlo u Řeků v nemilost. Řekové v něm najednou vidí bezohledného obra, který může za problémy, do nichž se dostala řecká ekonomika. Protože nemilosrdně trvá na tom, že Atény musejí škrtat, aby umazaly své dluhy.

Nejenže Němce v Řecku nemají rádi. Podle toho, co se v uplynulých dnech objevilo v řeckých novinách a jak to vypadalo v aténských ulicích, nahradila někdejší náklonnost čirá nenávist.

V úterý spálili Řekové před parlamentem dvě vlajky: německou a nacistickou s hákovým křížem.

Stovky lidí provolávaly hesla jako "Vypadněte odsud, vy nacisti!" Hákový kříž kdosi přilepil i na budovu německého konzulátu v Soluni.

Antiněmecké paroly a plakáty se v Řecku neobjevují poprvé. Obrázek Merkelové v nacistické uniformě visel v Aténách už loni v říjnu.
Antiněmecké paroly a plakáty se v Řecku neobjevují poprvé. Obrázek Merkelové v nacistické uniformě visel v Aténách už loni v říjnu. | Foto: Profimedia.cz

"Důchodci? Ať pomřou"

Protiněmecká rétorika zní na Peloponéském poloostrově ze všech stran.

Uznávaný moderátor aténské televize Extra 3 Georgios Trangas se do Němců pustil ve své show v přímém přenosu. "Německu je přece jedno, že tady pomřou tři miliony důchodců!" hřímal.

Za současný řecký chaos mohou podle něj německé firmy, které v zemi léta uplácely a dávaly pochybné úvěry.

Sám Trangas přitom - jak poznamenal server Spiegel online - nouzí rozhodně netrpí. Hlídají ho dva bodyguardi. A jezdí terénním autem. Mimochodem - německé výroby.

Přesně to, co Trangas říká, chtějí rozzlobení Řekové slyšet. Jeho pořad je čím dál populárnější.

Magický nacismus

Magické spojení Německa s nacismem už objevila nejen televize, ale i tisk.

Řecký pravicový deník Dimokratia (Demokracie) vyšel s obrázkem kancléřky Merkelové v nacistické uniformě na titulní straně.
Řecký pravicový deník Dimokratia (Demokracie) vyšel s obrázkem kancléřky Merkelové v nacistické uniformě na titulní straně. | Foto: Reuters

Řecký pravicový deník Dimokratia (Demokracie), který má blízko k vládní konzervativní Nové demokracii, ve čtvrtek tvrdě zaútočil na německou kancléřku Angelu Merkelovou. Na titulní straně zveřejnil fotomontáž, na níž pózuje v nacistické uniformě s hákovým křížem na rukávu .

Z titulků "Memorandum macht frei" (Memorandum osvobozuje) a "Dachau!" bylo zřejmé, že list srovnává škrty vynucené mezinárodními věřiteli s podmínkami v nacistických koncentračních táborech.

S koncentračními tábory a uniformami německých nacistů umě operuje i nejznámější řecký karikaturista Stathis Stavropoulos. Kreslí obří německé nacisty, kterak coby loutky vodí malé - a notně vystrašené - řecké politiky.

Kreslí Merkelovou, jak hailuje.

"Němci se s pomocí svých bankéřů chystají dokončit, co nedokončili svými zbraněmi za druhé světové války," řekl Stavropoulos německému deníku Bild.

Řekům prý chtějí "zas všechno vzít", jako ve čtyřicátých letech minulého století.

Bojkot německého zboží

Řecká zášť vůči Němcům bude mít zřejmě i ekonomický dopad. V Aténách se spojily svazy lékařů, právníků a inženýrů a společně rozhodly, že budou bojkotovat německé zboží.

Ze symbolické akce má časem vzniknout širší antiněmecké hnutí.

"Nemáme nic proti německým firmám nebo lidem, kteří tam pracují," tvrdí prezident řecké lékařské komory Giorgios Patoulis. "Ale tohle je jediný způsob, jak vyslat jasné poselství."

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 7 minutami

České rafinérie mají pro případ nouze zásoby ropy na 100 dní

Českých rafinérií se dnes spuštěné unijní embargo na dovoz ruské ropy zatím netýká, v případě přerušení dodávek mají nouzové zásoby zhruba na 100 dní. Uvedl to sdělil šéf Státní správy hmotných rezerv (SSHR) Pavel Švagr. V zemích Evropské unie dnes začal platit zákaz dovozu ruské ropy na tankerech, který má Moskvu připravit o část zdrojů na financování válečné agrese proti Ukrajině. Česka se embargo zatím netýká.

Evropský blok se na ropném embargu shodl v rámci série sankcí přijatých od únorového začátku ruské invaze. Dovoz ropovodem Družba, který se týká České republiky, Slovenska a Maďarska, má zatím časově nespecifikovanou výjimku. "Výjimka je pro Českou republiku velmi důležitá, protože rafinérie v Litvínově je stále dominantně závislá na zpracování ruské ropy," zdůraznil Švagr.

Rusko v reakci na unijní embargo už dříve avizovalo, že bude svou surovinu vyvážet jinam. Mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov dnes uvedl, že Moskva chystá vlastní reakci na kroky západních zemí. Pokud by výsledkem bylo omezení dodávek ropy i přes ropovod Družba, je správa státních rezerv podle Švagra připravená rychle poskytnout nouzové zásoby ropy. Těch má nyní na asi 88 dní, při započítání komerčních zásob Unipetrolu by celkové zásoby pro litvínovské rafinérie měly podle Švagra vystačit na přibližně 100 dní.

Zdroj: ČTK
před 19 minutami

Největší proces v historii Belgie. Začal soud k teroristickým útokům z roku 2016

V Belgii v pondělí začal největší soudní proces v historii země. Souzeni jsou pachatelé teroristických útoků, při nichž v březnu 2016 přišlo o život 32 lidí a přes 300 dalších utrpělo zranění. Zahájení podle tiskových agentur provázely emoce pozůstalých a obětí. Mezi deseti obžalovanými jsou i Mohamed Abrini a Salah Abdeslam, kteří už byli letos ve Francii odsouzeni k doživotnímu trestu za teroristické útoky v Paříži z roku 2015. Při nich zahynulo 130 lidí.

Proces, který má trvat několik měsíců, oživil bolestné vzpomínky lidí, kteří přišli o své blízké, utrpěli zranění nebo byli svědky útoků, při nichž se v Bruselu 22. března 2016 během ranní dopravní špičky odpálili tři sebevražední atentátníci. Při dvojitém sebevražedném útoku na letišti Zaventem zahynulo 16 lidí a dalších 16 zemřelo při atentátu ve stanici metra Maalbeek. K účasti na soudních jednáních se registrovalo asi tisíc lidí.

"Včera v noci jsem nemohla spát," řekla novinářům před zahájením procesu Christelle Giovannettiová, která nyní kvůli zraněním utrpěným při bombovém útoku v metru nosí naslouchátka. Sylvie Ingelsová, která se nacházela v blízkosti první bomby na letišti, uvedla, že v posledních dnech měla opakovaně noční můry. "Pokud dnes přijdu, tak proto, abych udělala tento krok a překonala svůj strach. Je důležité být tady. Je to jejich soud, ale také náš. Čekáme na nějaké odpovědi," řekla agentuře Reuters.

Zdroj: ČTK
Další zprávy