Zasloužíme si uznání, ne izolaci. Netrestejte nás za omikron, vzkazují Jihoafričané

Martin Novák Martin Novák
1. 12. 2021 5:30
Jihoafričtí experti objevili už na začátku listopadu novou, potenciálně velmi nebezpečnou variantu koronaviru, následně pojmenovanou omikron. A jejich státu to přináší ekonomickou pohromu. Z celého světa sice míří na jih kontinentu chvála za špičkovou vědeckou práci, zároveň se ale země ocitla v beznadějné izolaci.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Reuters

Velká část světa přerušila s Jihoafrickou republikou a okolními státy letecké spojení. Občané těchto zemí se nikam nedostanou a cizinci zase nemohou sem. Podle organizace sdružující jihoafrické turistické kanceláře přišlo toto odvětví za necelý týden o miliardu jihoafrických randů (v přepočtu skoro tři čtvrtě miliardy korun) kvůli zrušeným turistickým cestám a pobytům v hotelech.

"Jihoafrická republika je trestána za svoji skvělou práci na poli vědy. V turistickém sektoru už loni ztratilo práci 470 tisíc zaměstnanců z celkového počtu 1,5 milionu. Kvůli zákazu letů přibydou další," řekl agentuře Reuters předseda Jihoafrické rady pro podnikání v turistice Tshifhiwa Tshivhengwa.

Jihoafrický prezident Cyril Ramaphosa uvedl, že místo izolace několika zemí by svět měl spíše uvolnit vakcíny i těm oblastem, kde jich je nedostatek. "Jediná věc, ke které zákaz letů povede, jsou ekonomické škody. Zhorší se jejich šance odpovědět na pandemii a rychle se z ní dostat. Namísto zákazu cestování by měly bohaté země podpořit chudé tím, že by jim zpřístupnily vakcíny bez nějakých prodlev," řekl.

Ministerstvo zahraničí Jihoafrické republiky v prohlášení zdůraznilo, že "skvělá věda si zaslouží uznání, ne trest". "Zákazy cestování a létání se rovnají postihu Jihoafrické republiky za to, že její vědci byli schopní sekvenování genomu viru a rychlého zachycení nové varianty koronaviru," dodalo.

Exponenciální nárůst nakažených

Afrikanista Ondřej Horký-Hlucháň z Ústavu mezinárodních vztahů deníku Aktuálně.cz popsal, že vědecká pracoviště v Jihoafrické republice jsou spojená hlavně s univerzitami, kterým stát přispívá. "Tamní zdravotnictví je dvojkolejné v tom smyslu, že existuje rozdíl mezi soukromými klinikami a těmi placenými ze státního rozpočtu. Soukromé kliniky jsou špičkově vybavené, zatímco státní zdravotnictví špatné. Rozdíl mezi nimi v kvalitě péče je skutečně obrovský," vysvětlil.

Sledování pandemie koronaviru se v Jihoafrické republice věnuje síť specializovaných laboratoří. Existenci nové varianty vědci oznámili 23. listopadu. Z dosavadních sledování vyplývá, že se rychleji šíří a u nakažených způsobuje spíše mírný než těžký průběh nemoci. Stéphane Bancel, šéf farmaceutické společnosti Moderna, však v rozhovoru pro deník Financial Times připustil, že omikron může snížit účinnost současných vakcín proti covidu-19.

Jihoafrická republika, kde nová varianta viru způsobila exponenciální nárůst počtu nově nakažených, patří zatím k nejméně proočkovaným státům světa, kompletně vakcinovaných tam je necelých 25 procent obyvatel. Většina afrických zemí je na tom ještě hůře, například v Mosambiku dostalo obě dávky pouhých jedenáct procent obyvatel. "Oficiální statistiky nakažených a mrtvých na covid-19 v Jihoafrické republice budou nejspíš dost podhodnocené, protože mnoho lidí z chudinských černošských čtvrtí a z venkova u lékaře nebo v nemocnicích nebylo," soudí Ondřej Horký-Hlucháň.

"Rána do tváře"

Hospodářské následky izolace země budou zřejmě tvrdé. Tamní oblíbené přírodní rezervace a parky se zvířaty nebo vinařství počítaly s tím, že alespoň teď mohly loňské a letošní ztráty nahradit. Ale to se nestane.

V roce 2020 poklesl oproti předchozímu roku počet zahraničních turistů v Jihoafrické republice o 71 procent. Celková nezaměstnanost v zemi je velmi vysoká, činí 34,4 procenta dospělé populace. "Byli postiženi hlavně lidé pracující ve službách, kterých je v Jihoafrické republice mnoho. Například ti, živící se nákupem nebo prodejem jakéhokoliv zboží. S provozovateli barů a restaurací loni zamával zákaz prodeje alkoholu," uvedl Ondřej Horký-Hlucháň.

Majitelka penzionu Claudia Preston-Thomasová z jihoafrické provincie Západní Kapsko agentuře Reuters řekla, že v okamžiku, kdy se turistický sektor začal sbírat z nejhoršího, přišel zákaz cestování a zrušení všech letů. "Je to jako rána do tváře. Je to strašně frustrující," upozornila.

Ministři zdravotnictví skupiny G7, sedmi ekonomicky nejvyspělejších zemí světa, ve společném nedělním prohlášení ocenili skvělý a "exemplární" postup Jihoafrické republiky při objevení nové varianty koronaviru a s následným informováním a varováním ostatních. Zároveň slíbili, že se budou zabývat možností dopravit do Afriky více vakcín, aby očkování pokročilo.

Video: Lékařka popisuje osobní zkušenost s variantou omikron

Život v pandemii - Osobní zkušenost s variantou omicron | Video: Reuters
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 1 hodinou

Fiala: Vláda projedná rozpočet v první polovině února, platit má od dubna

Vláda chce projednat návrh letošního státního rozpočtu v první polovině února a následně bude připravena ho předložit ke schválení sněmovně. Stále platí cíl vlády, že nový rozpočet má začít platit nejpozději od 1. dubna. Při čtvrtečních sněmovních interpelacích to v odpovědi na dotaz bývalé ministryně financí Aleny Schillerové (ANO) řekl premiér Petr Fiala (ODS). O dubnovém datu účinnosti nového rozpočtu hovořil již dříve ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS).

Nová pětikoaliční vláda chce ve svém rozpočtu proti předchozímu návrhu bývalé vlády snížit výdaje o 80 miliard korun. Schillerová se premiéra ptala mimo jiné na dopady rozpočtového provizoria, v němž nyní český stát hospodaří, a zda ví, které platby z rozpočtu jsou nyní omezené

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Agrární komora a Zemědělský svaz vyhlásily kvůli dotacím protestní pohotovost a založily krizový štáb

Agrární komora ČR a Zemědělský svaz ČR vyhlásily po dnešním jednání s ministrem zemědělství Zdeňkem Nekulou (KDU-ČSL) protestní pohotovost a založily krizový štáb obou organizací. Sdružení to oznámila ve společné tiskové zprávě. Důvodem jsou podle nich změny v návrhu pravidel vyplácení zemědělských dotací v Česku pro roky 2023 až 2027.

Organizace od začátku roku společně několikrát protesty kvůli této problematice už organizovaly. A to jak před úřadem vlády, tak i protestní jízdou zemědělské techniky nebo zapalováním stohů slámy. Prezident Agrární komory ČR Jan Doležal dnes uvedl, že ministerstvo se zástupci hlavních zemědělských organizací o zásadních změnách dokumentu začalo jednat až nyní, na konci ledna.

To vidí Doležal jako problém, jelikož Strategický plán Společné zemědělské politiky (SP SZP) pro roky 2023 až 2027 měl být Evropské komisi (EK) zaslán nejpozději k 1. lednu letošního roku a současná verze má být ministerstvem poslána v náhradním termínu do konce ledna. EK má následně tříměsíční lhůtu na připomínky.

"Úřad vzhledem k časovému tlaku pouze představil své plány, ale už nepřizval Agrární komoru ČR a Zemědělský svaz ČR k rozhodování o tomto klíčovém dokumentu, který určuje přerozdělení dotačních podpor pro zemědělce na několik let," uvedl Doležal. Vláda podle něj nebere ohledy na dopady změn, kterými jsou podle těchto sdružení hrozící zdražení potravin pro obyvatele, méně pestrá česká krajina a potenciální arbitráže a soudní spory kvůli ušlým ziskům a zmařeným investicím zemědělců.

Zdroj: ČTK
Další zprávy