Zasekaní v Drážďanech? Cizinci berou stávku s nadhledem

Tomáš Rákos
16. 6. 2011 16:23
Reportér Aktuálně.cz v Německu zjišťoval, jak stávka zasáhla turisty
Kdo jel prvním ranním vlakem z Berlína, měl nárok na náhradní autobus
Kdo jel prvním ranním vlakem z Berlína, měl nárok na náhradní autobus | Foto: Tomáš Rákos

Drážďany - Je osm minut po osmé hodině ráno. Na nástupiště drážďanského nádraží přijíždí poslední spoj, jehož pasažéři mají šanci dojet až do Prahy.

"Stávka nestávka, je to noční vlak. Připravené jsou autobusy," odpovídala trochu zmateným turistům jedna ze zaměstnankyň Německých drah (DB).

Naváděla cizince do dvojice dvoupatrových autobusů. Dostal se do nich každý, kdo měl připravenou rezervaci.

Smíření a veselí

Německá média sledují dění kolem stávky českých odborářů od samého začátku. Právě na vlakové spojení mezi Berlínem a Prahou má zastavení dopravy v Česku největší vliv.

Podle listu Sächsische Zeitung lze očekávat, že kvůli komplikacím naberou zpoždění i menší vlakové linky, zejména v Sasku.
Se stávkou počítala i většina zahraničních turistů, kteří přijeli ranním spojem z Berlína. Kdo nečetl noviny nebo instrukce DB, měl ovšem smůlu.

Podívejte se, jak to na drážďanském nádraží vypadalo

"Nejsem naštvaná, i to se při cestování stává. Objednáme si hotel a do Prahy se přesuneme zítra," řekla Aktuálně.cz smířlivě postarší žena, která do české metropole míří až z dalekého Hongkongu. Společně s manželem a dcerou se dozvěděli, že v autobuse pro ně nezůstalo volné místo.

Většinou ale cizinci brali cestovní komplikace s humorem. "To musíte brát sportovně! Jsme z Evropy nadšení a nějaké to zdržení? Aspoň se pořádně během cesty autobusem porozhlédneme po krajině," vtipkoval Patrick von Coler z Jihoafrické republiky. 

Skupinky cizinců ovládly na drážďanském nádraží hlavně přepážky s informacemi. Kdo nesháněl hotel, snažil se koupit jízdenku na autobus některého z německých dopravců.

"Stávky zažíváme i ve Švédsku. Vždyť je to normální," řekla Malin Svenssonová. "Má-li stávkování českých odborů opodstatnění, pak to schvaluji," dodala.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 2 hodinami

Dálnice D11 z Hradce do Jaroměře se autům otevře 17. prosince

Dokončovaný úsek dálnice D11 z Hradce Králové do Jaroměře se motoristům otevře 17. prosince. Stát bude 4,1 miliardy korun bez DPH. Jde o největší současnou stavbou na území Královéhradeckého kraje, řekl ředitel Ředitelství silnic a dálnic Radek Mátl. Na úseku u Smiřic se v sobotu konal den otevřených dveří.

"Za necelé tři měsíce po dálnici budou jezdit auta. Diskutujeme dnes s lidmi přípravy silnic. Je to samozřejmě trochu sebeprezentace, ale chceme ukázat, že příprava a stavba dálnice není jednoduchá," řekl Mátl.

Stavba je rozdělena na dva úseky z Hradce Králové do Smiřic a ze Smiřic do Jaroměře. Stavba trasy do Jaroměře začala v dubnu 2019, z Hradce do Smiřic se buduje od února 2019.

"My jsme dokonce zrychlili, stavba se měla otevírat až v příštím roce během průběhu léta, podařilo se nám se zhotovitelem vyjednat zkrácení lhůty o osm měsíců. Příprava dálnice trvá daleko déle, to jsou někdy i desítky let," řekl Mátl. Šest až deset let příprava podle Mátla zabere vždycky.

D11 z Prahy do Hradce Králové a na státní hranici s Polskem začal stát budovat v roce 1978 a od roku 2017 dálnice končí v Hradci Králové. Z plánovaných 154 kilometrů dálnice se jezdí zhruba po 91 km. Stavba z Hradce do Jaroměře navazuje na úsek dálnice z Hradce Králové, měří 22,4 kilometru. Vede podél současné silnice první třídy na Jaroměř a Náchod. Za Jaroměří se napojí na silnici I/37.

Zdroj: ČTK
Další zprávy