Zásah v Sýrii? Obamovi demokraté jsou na vážkách

Michal Žák Michal Žák
5. 9. 2013 15:44
Rezoluce zřejmě projde, před kolegy současného prezidenta ale stojí těžké rozhodnutí
Viceprezident Joe Biden (vlevo) kryje Baracku Obamovi záda. Zdaleka ne všichni demokrati v Kongresu to ale cítí stejně
Viceprezident Joe Biden (vlevo) kryje Baracku Obamovi záda. Zdaleka ne všichni demokrati v Kongresu to ale cítí stejně | Foto: Reuters

Washington - Barack Obama se v posledních dnech zřejmě nestačí divit.

Kvůli zamýšlené vojenské operaci v Sýrii mu přitakává notná část republikánů, ovšem jeho vlastní demokraté jsou na vážkách. Pochybovači se navíc rekrutují převážně z řad jeho nejvěrnějších.

Před šéfem Bílého domu a jeho spolupracovníky je tak před hlasováním v Kongresu ještě dlouhá cesta, aby rezoluce dostala zelenou.

Válka v Sýrii bez příkras:

Proti jedněm, nebo druhým

Není se čemu divit. Demokratičtí politici stojí před nesnadnou volbou. Buď půjdou proti prezidentovi, anebo proti vlastním voličům, z nichž většina další vojenskou intervenci Spojených států v zámoří odmítá.

Obzvláště veteráni z washingtonského Capitol Hillu se - po zkušenostech z vleklých bojů v Afghánistánu a v Iráku - obávají války s přinejmenším velmi nejasným koncem.

A to navzdory všem ujištěním Bílého domu, že v případě Bašára Asada půjde o rychlou operaci, která nebude vyžadovat vyslání pozemních jednotek.

Jak by mohla vypadat akce proti Asadovi:

Riskujeme životy voličů

Na jedné straně se hraje o prestiž jejich vlády, na druhé visí ve vzduchu hrozba rozsáhlého blízkovýchodního konfliktu. "Pokud by měla vypuknout válka, riskujeme životy lidí, které zastupujeme," vysvětlil listu The New York Times rozpolcenost demokratický kongresman z New Yorku Hakeem Jeffries.

Svůj hlas intervenci odmítá dát i další z Newyorčanů, Gregory Meeks. Tvrdí, že ho voliči nevybrali pro to, aby zvedal ruku tak, jak se mu řekne. "Byl jsem zvolen kvůli svým myšlenkám a tomu, abych dělal to, co je nejlepší pro můj okrsek."

To, že se svými postoji nejsou osamoceni, ostatně naznačilo středeční hlasování zahraničního výboru Senátu. Dva demokraté hlasovali proti návrhu rezoluce, další se zdržel. Dokument, jenž počítá s maximálně 90denní operací bez zapojení pozemních sil, nakonec prošel poměrem 10 ku 7.

Může se to vymknout

"Silné pochybnosti" o zásahu má podle serveru Politico i mnoho matadorů z Kongresu.

Foto: Wikimedia Commons/Architect of the Capitol

"Vláda nám může tvrdit, že (operace) bude diskrétní, cílená a omezená pouze na vojenská zařízení. Někdy se vám ale vojenské operace podivně vymknou z rukou," míní jeden z nich - Jim McGovern z Massachusetts.

Neuklidňuje ho přitom fakt, že tentokrát Senát Obamovi "přistřihl křídla" mnohem více, než tomu bylo v roce 2002 v případě jeho předchůdce George Bushe a zásahu v Iráku.

Velkou neznámou je navíc reakce syrského režimu, který do světa odhodlaně vzkazuje, že se nevzdá. Asadovi nejbližší hlasitě odmítají sebemenší podíl na údajném chemickém útoku, při němž 21. srpna podle opozice zemřelo přes 1400 lidí.

"Pokud chce souhlas Kongresu, musí z toho udělat silnější a přesvědčivější případ," radí Obamovi Elijah Cummings z Baltimore.

Předložení silnějších důkazů ostatně požaduje například i ruský prezident Vladimir Putin, dlouhodobě jeden z nejbližších spojenců Bašára Asada.

Bude to lepší, nebo horší?

Před Nancy Pelosiovou, která vede demokraty ve Sněmovně reprezentantů, tak zřejmě stojí největší výzva od roku 2010, kdy Obamovi pomáhala protlačit republikány ostře kritizovanou reformu zdravotnictví.

Ona sama je přesvědčena, že pro řadu zákonodárců bude klíčové její ano. Navíc není sama, kdo se je pokusí přesvědčit. Do lobbování se zapojili i vedoucí prezidentova štábu Denis McDonough a Obamova poradkyně pro národní bezpečnost Susan Riceová.

"Myslím, že málokdo z nás zpochybňuje oprávněnost vojenské akce proti státu, který použil chemické zbraně. Ale bude to potom lepší, nebo naopak horší?" uzavírá Peter Welch z Vermontu.

I tak je ale velmi nepravděpodobné, že by skeptici nakonec Obamovi vystavili stopku. Kromě Pelosiové totiž prezident na své straně má i šéfa demokratické většiny v Senátu Harryho Reida.

 

Právě se děje

Další zprávy