Zarkávího vliv sahá i do Evropy

Red Zah, Reuters
11. 11. 2005 0:01
Berlín - Terorista abú Músá Zarkáví, který se přihlásil ke středečním útokům v Ammánu, představuje pro Evropu čím dál větší hrozbu.
K útokům v Ammánu, při kterých zahynulo 56 lidí, se přihlásila organizace vedená abú Músou Zarkávím.
K útokům v Ammánu, při kterých zahynulo 56 lidí, se přihlásila organizace vedená abú Músou Zarkávím. | Foto: Reuters

Šéf německé zpravodajské služby August Hanning varoval, že Jordánec řídící iráckou odnož teroristické organizace Al-Káida získává mezi islámskými radikály v Evropě na popularitě. Ti se s ním stále více ztotožňují a snaží se ho napodobovat při provádění útoků.

Přečtěte si, kdo je abú Músá Zarkáví.

"Pozorujeme, že Zarkávího síť je stále více aktivní. Vidíme v tom vzrůstající hrozbu pro Evropu," varoval Hanning. "Očekáváme více útoků a jsme tím velmi znepokojeni," řekl na tiskové konferenci krátce poté, co se Zarkávího organizace přihlásila k odpovědnosti za útoky na tři hotely v jordánském hlavním městě Ammánu. Ve středu večer při nich zahynulo celkem 56 lidí.

Podrobné zpravodajství o útocích: ČTĚTE ZDE.

Podle Hanninga hraje Zarkáví se stoupající intenzitou roli magnetu, přitahujícího radikály, kteří ho obdivují jako nejefektivnějšího vůdce iráckého povstání. Mohammed Sidique Khan, jenž je podezřelý z organizování sebevražedných útoků ze 7. července v Londýně, popsal na pásce pořízené před svou smrtí Zarkávího jako jednoho z "hrdinů dneška".

Zarkáví jako vzor

"Existují skupiny, které se snaží kontaktovat Zarkávího a zúčastnit se jeho boje," uvedl Hanning. Rozlišit mezi aktivitami vedenými Zarkávím a aktivitami těch, kteří se snaží s ním být spojováni, je někdy těžké. Poznatky evropských zpravodajských služeb z posledních několika měsíců však hovoří o tom, že skupiny evropských radikálů považují Zarkávího za svůj vzor.

"Je to něco, co nám dělá velké starosti," přiznal šéf německé špionáže. Odmítl však odpovědět na to, zda je Zarkáví schopen osobně připravovat případné teroristické útoky na evropské půdě.

Úspěchy tajných služeb

Evropské zpravodajské služby zaznamenaly v poslední době při zátazích proti podezřelým z terorismu několik úspěchů. K sérii zatčení došlo v minulých týdnech v Dánsku a Nizozemsku.

Čtyři arabští muži byli minulý měsíc v Německu usvědčeni ze spiknutí s úmyslem zaútočit v roce 2002 na základě Zarkávího příkazu na židovské cíle v Berlíně a Düsseldorfu.

 

Právě se děje

před 30 minutami

Při požáru ubytovny na Sibiři zemřelo 11 lidí, další dva jsou zranění

Jedenáct lidí zemřelo a další dva utrpěli zranění při požáru dřevěné ubytovny pro zahraniční pracovníky v Tomské oblasti na západní Sibiři. S odkazem na místní úřady o tom informovala agentura TASS. Podle uzbeckého ministra pro mimořádné situace pocházelo deset obětí z Uzbekistánu. Jedenáctý mrtvý byl Rus.

Podle ruského ministerstva pro mimořádné události požár vypukl v 04:00 místního času (23:00 SEČ) a zcela zničil objekt o rozloze kolem 200 metrů čtverečních. "Podle posledních informací tam žilo 14 lidí, dvěma se podařilo utéct a 11 dalších zemřelo. Osud zbývající osoby je neznámý," sdělil agentuře TASS místní představitel.

Všechny oběti pracovaly pro dřevařskou společnost Greenwood. Shořelá budova přitom podle ruských úřadů nebyla určena pro bydlení. Na místo neštěstí dorazil gubernátor Tomské oblasti Sergej Žvačkin a nařídil požární bezpečnostní kontrolu v celém regionu.

Zdroj: ČTK
před 35 minutami

Bývalé sídlo Tuzexu v centru Prahy koupila skupina Generali, plánuje rozsáhlou rekonstrukci objektu

Dům v centru Prahy, v němž v minulosti sídlil například Tuzex, získala skupina Generali. Budovu na rohu ulic Jeruzalémská a U Půjčovny čeká rozsáhlá rekonstrukce. Cenu transakce ani plánované využití domu Generali neuvedla. V roce 2017 změnil majitele za 355 milionů korun. Podle odborníků by vzhledem k lokalitě byla vhodná přestavba na hotel nebo rezidenční bydlení. Informuje o tom deník E15.

Objekt U Půjčovny 10 je v památkově chráněné lokalitě. Jde o rohový dům se dvěma nezávislými vchody a vjezdem. V budově je kromě komerční plochy 14 bytů. Celá budova má pět nadzemních podlaží. Objekt je z poloviny dřevěná vestavba se zděnými obvodovými zdmi. Součástí areálu je velký sál, který lze využívat na konference. K objektu patří sousední parcela, která byla využívána jako hřiště.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Zda bude mít Kubera státní pohřeb, rozhodne rodina, Senát jeho nástupce zvolí v únoru

Den po náhlém úmrtí předsedy Senátu Jaroslava Kubery (ODS) se v úterý sejde organizační výbor horní komory Parlamentu, složený z vedení Senátu a zástupců senátních klubů. Očekává se, že jeho členové se vyjádří mimo jiné ke způsobu, jakým Senát uctí Kuberovu památku, a také k výběru jeho nástupce. V novodobé historii země je to poprvé, kdy ve funkci zemřel jeden z nejvyšších ústavních činitelů.

Kubera stál v čele horní parlamentní komory od předloňského roku. Zda bude mít státní pohřeb či pohřeb se státními poctami, záleží na rozhodnutí rodiny.

První místopředseda Senátu Jiří Růžička (za STAN) předpokládá, že Senát by se k volbě nového předsedy mohl sejít na mimořádné schůzi v první polovině února. Kandidáty mohou podle zákona navrhnout senátorské kluby i jednotliví senátoři.

Zdroj: ČTK
Další zprávy