Zarkávího vliv sahá i do Evropy

Red Zah, Reuters
11. 11. 2005 0:01
Berlín - Terorista abú Músá Zarkáví, který se přihlásil ke středečním útokům v Ammánu, představuje pro Evropu čím dál větší hrozbu.
K útokům v Ammánu, při kterých zahynulo 56 lidí, se přihlásila organizace vedená abú Músou Zarkávím.
K útokům v Ammánu, při kterých zahynulo 56 lidí, se přihlásila organizace vedená abú Músou Zarkávím. | Foto: Reuters

Šéf německé zpravodajské služby August Hanning varoval, že Jordánec řídící iráckou odnož teroristické organizace Al-Káida získává mezi islámskými radikály v Evropě na popularitě. Ti se s ním stále více ztotožňují a snaží se ho napodobovat při provádění útoků.

Přečtěte si, kdo je abú Músá Zarkáví.

"Pozorujeme, že Zarkávího síť je stále více aktivní. Vidíme v tom vzrůstající hrozbu pro Evropu," varoval Hanning. "Očekáváme více útoků a jsme tím velmi znepokojeni," řekl na tiskové konferenci krátce poté, co se Zarkávího organizace přihlásila k odpovědnosti za útoky na tři hotely v jordánském hlavním městě Ammánu. Ve středu večer při nich zahynulo celkem 56 lidí.

Podrobné zpravodajství o útocích: ČTĚTE ZDE.

Podle Hanninga hraje Zarkáví se stoupající intenzitou roli magnetu, přitahujícího radikály, kteří ho obdivují jako nejefektivnějšího vůdce iráckého povstání. Mohammed Sidique Khan, jenž je podezřelý z organizování sebevražedných útoků ze 7. července v Londýně, popsal na pásce pořízené před svou smrtí Zarkávího jako jednoho z "hrdinů dneška".

Zarkáví jako vzor

"Existují skupiny, které se snaží kontaktovat Zarkávího a zúčastnit se jeho boje," uvedl Hanning. Rozlišit mezi aktivitami vedenými Zarkávím a aktivitami těch, kteří se snaží s ním být spojováni, je někdy těžké. Poznatky evropských zpravodajských služeb z posledních několika měsíců však hovoří o tom, že skupiny evropských radikálů považují Zarkávího za svůj vzor.

"Je to něco, co nám dělá velké starosti," přiznal šéf německé špionáže. Odmítl však odpovědět na to, zda je Zarkáví schopen osobně připravovat případné teroristické útoky na evropské půdě.

Úspěchy tajných služeb

Evropské zpravodajské služby zaznamenaly v poslední době při zátazích proti podezřelým z terorismu několik úspěchů. K sérii zatčení došlo v minulých týdnech v Dánsku a Nizozemsku.

Čtyři arabští muži byli minulý měsíc v Německu usvědčeni ze spiknutí s úmyslem zaútočit v roce 2002 na základě Zarkávího příkazu na židovské cíle v Berlíně a Düsseldorfu.

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Italští poslanci vyslovili důvěru vládě premiéra Conteho. Kabinet v úterý požádá o důvěru také druhou komoru Senát, kde ale nemá zaručenou většinu

Zdroj: ČTK
Další zprávy