Záplavy v Nepálu mají už 70 obětí. Evakuovat obyvatele pomáhají i sloni

ČTK ČTK
14. 8. 2017 13:03
Celkem během záplav vyvolaných monzunovými dešti zemřelo v jižní Asii již nejméně 160 osob, napsala agentura AP. Miliony lidí v Indii, Nepálu a Bangladéši byly nuceny opustit své domovy.
Záplavy v Nepálu.
Záplavy v Nepálu. | Foto: Reuters

Káthmándú/Dillí/Dháka - Počet obětí záplav a sesuvů půdy v Nepálu se zvýšil na 70, dalších 50 lidí se stále pohřešuje. Informovala o tom agentura Reuters s odkazem na místní úřady.

Záplavy v Nepálu.
Záplavy v Nepálu. | Foto: Reuters

Při evakuaci stovek turistů ze zatopeného národního parku pomáhali záchranářům i sloni.

Záplavy postihly mimo jiné město Sauraha, přibližně 80 kilometrů jižně od nepálské metropole Káthmándú.

Město na okraji národního parku Čitvan, který je domovem více než 600 kusů nosorožců, je oblíbenou turistickou destinací, například pro návštěvníky z Indie a Číny. V hotelech ve městě přebývalo asi 600 turistů.

"Přibližně 300 návštěvníků bylo evakuováno v neděli na hřbetech slonů a v přívěsech traktorů…, zbytek turistů bude převezen do bezpečí dnes," uvedl majitel jednoho z místních hotelů.

Podle záchranářů zasáhly povodně a sesuvy půdy 26 ze 75 nepálských okresů. Zaplaveno bylo více než 60 000 domovů, především na jihu země.

Období dešťů trvá v Nepálu podle agentury Reuters od června do září a pro zemědělsky zaměřenou zemi je velmi důležité. Každoročně však způsobí obrovské škody na životech a majetku. Loni během něj zahynulo takřka 100 lidí.

Deště zasáhly i Indii

Monzunové deště zasáhly i indický stát Ásám, kde během posledních dvou dní zemřelo nejméně 15 lidí. Oblast už podle úřadů opustilo bezmála 2,6 milionu lidí.

Celkem během záplav vyvolaných monzunovými dešti zemřelo v jižní Asii již nejméně 160 osob, napsala agentura AP. Miliony lidí v Indii, Nepálu a Bangladéši byly nuceny opustit své domovy. V Bangladéši si povodně vyžádaly v posledních několika dnech 20 mrtvých.

Záplavy v Nepálu.
Záplavy v Nepálu. | Foto: Reuters
 

Právě se děje

Aktualizováno před 6 hodinami

Biden chce prodloužit smlouvu s Ruskem o kontrole jaderných zbraní, Kreml to vítá

Americký prezident Joe Biden bude usilovat o pětileté prodloužení dohody s Ruskem o kontrole jaderných zbraní Nový START. Napsal to dnes deník The Washington Post (WP) a zprávu později potvrdila i prezidentova mluvčí. Smlouva byla podepsaná v roce 2010 v Praze a její platnost vyprší 5. února.

Antony Blinken, jehož Biden nominoval do funkce šéfa diplomacie, informoval Kongres, že Bidenova administrativa hodlá usilovat o pětileté prodloužení smlouvy. Kreml oznámil, že takové prodloužení uvítá.

Jak napsal WP, o prodloužení klíčového dokumentu, i když méně než o pět let, usilovala v posledních měsících i předchozí administrativa Donalda Trumpa. Nepodařilo se jí to kromě jiného kvůli tomu, že americký zmocněnec pro jadernou problematiku strávil měsíce přesvědčováním Číny, aby se k dohodě připojila. O možnosti zahrnout do prodloužené dohody Čínu se zmínil i generální tajemník NATO Jens Stoltenberg.

Zdroj: ČTK
Další zprávy