Záplavy v Nepálu, Indii a Bangladéši mají už přes 270 obětí

ČTK ČTK
Aktualizováno 17. 7. 2019 19:20
Nejméně 270 lidí již zahynulo v důsledku záplav a sesuvů půdy, které v posledních dnech postihly Indii, Bangladéš, Nepál a Pákistán. Novou bilanci ve středu zveřejnila agentura AFP s odvoláním na úřady v postižených zemích.
Záplavy v Nepálu. | Video: Reuters

Při záplavách a v troskách domů na různých místech na severu Indie přišlo o život kolem stovky lidí. Nejhůře postižené jsou severovýchodní státy Bihár a Ásám, odkud pochází polovina obětí. Kvůli nepřízni počasí zde své domovy musely opustit desítky tisíc lidí.

"Celá oblast je zaplavená už dva týdny… Způsobené škody jsou obrovské. Týká se to i dobytka. Všechno je zničené," popsal situaci agentuře AFP obyvatel Ásámu.

Nejméně 14 lidí zemřelo v sutinách čtyřpatrové budovy, která se ve čtvrtek zhroutila v Bombaji. V pondělí se v kopcovité oblasti severoindického státu Himáčalpradéš po silných monzunových deštích zřítil tříposchoďový dům a pod jeho troskami zahynulo také 14 osob.

Poslední bilance z Bangladéše, kde je pod vodou třetina území, uvádí 59 mrtvých. Deset z nich zemřelo v obřích bangladéšských uprchlických táborech, kde žijí příslušníci muslimského etnika Rohingů prchající před pronásledováním v sousední Barmě.

"Několik posledních dní pršelo. Sesuvy půdy poškodily mnoho domů," říká jedna z uprchlic, která žije v táboře poblíž bangladéšského města Cox's Bázár. Přebývá zde kolem milionu Rohingů.

V Nepálu registrují už nejméně 83 obětí a z domova muselo odejít 17 000 rodin. Voda ale pomalu ustupuje a lidé se vrací do svých obydlí, napsala agentura AFP s odvoláním na místní ministerstvo vnitra.

Pákistánské úřady počet mrtvých vyčíslily na tři desítky. Sedm z nich bylo členy jedné rodiny a zahynuli, když se v jejich domě nedaleko Láhauru propadla střecha.

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Maďarský parlament přijal zákon posilující kontrolu nad kulturou

Maďarský parlament ve středu přes odpor opozice schválil kontroverzní zákon, který posiluje vládní kontrolu nad kulturou. V pondělí proti chystanému právnímu předpisu demonstrovalo v centru Budapešti několik tisíc lidí a protestní internetová petice získala kolem 50.000 podpisů, napsala agentura DPA.

Zákon počítá se vznikem Národní kulturní rady, která by měla vládě umožnit "strategicky řídit sektor kultury". Kromě toho při jmenování ředitelů městských divadel a dalších institucí dotovaných státem musí být zajištěn souhlas ministra kultury. Dosud o tom, kdo řídí divadla, rozhodovaly městské úřady samostatně.

Část opozičních zákonodárců při hlasování na znamení nesouhlasu vstala a dala si před obličej černé divadelní masky. Informoval o tom portál 444.hu na základě videa, které na facebooku zveřejnil liberální poslanec Tordai Bence.

Zdroj: ČTK
Další zprávy