Proč se v Německu utopilo tolik lidí? Systém varování před povodněmi selhal

Foto: "Byla to katastrofa, přišli o všechno." Záplavy v Evropě mají přes 180 obětí
Voda a rychlé podmáčení zdí měly za následek poškození, nebo dokonce strhnutí celých domů.
...
...
Podívejte se na další snímky z Erftstadtu.
Foto: Reuters
Kateřina Šafaříková Kateřina Šafaříková
17. 7. 2021 7:02
Povodně v Německu si vyžádaly už přes 140 lidských životů a v Belgii zemřelo přes dvacet lidí. Na Evropu 21. století s rozvinutým systémem varování před blížícími se živelními katastrofami je to mimořádně vysoké číslo. Řada expertů proto začíná poukazovat na to, že právě tento systém nyní selhal.

Evropa před několika lety zavedla pro případy extrémních povodní systém pod zkratkou EFAS, který sbírá data z evropských toků, předává je příslušným úřadům v jednotlivých státech a zároveň varuje, pokud se blíží katastrofa. Právě takové varování EFAS počátkem týdne vydal. 

"Fakt, že přesto tolik lidí zemřelo, považuji za masivní selhání celého systému. Je to velmi na pováženou," cituje server Politico hydroložku Hannah Clokeovou, která pomáhala EFAS ustavit. "V Evropě jednadvacátého století nemáte vidět člověka za volantem, jak se snaží projet plně zaplavenou silnici," dodala.

Národní úřady, konkrétně německý federální meteorologický ústav a jeho belgický protějšek, podle vyjádření svých zástupců varování dostaly a předaly ho dál. "Nejsme ale odpovědní za vyhlášení evakuací nebo za jiná opatření na místní úrovni," prohlásil mluvčí německého úřadu Uwe Kirsche.

A právě na místní úrovni podle výpovědí záchranářů a lokálních politiků byl často problém.

Například starostka belgického Lutychu, správního centra zaplaveného Valonska, Christine Defraigneová nařídila ve čtvrtek odpoledne obyvatelům nábřeží podél rozvodněné Mázy, aby opustili svoje domovy. Měli se přesunout do hotelových pokojů, které pro ně radnice vyčlenila.

"Přesto jsme v noci a nad ránem vyjeli k desítkám lidí schovaným na střechách doslova na poslední chvíli," řekla starostka pro belgickou televizi RTBF.

"Někteří říkali, že než stačili příkaz k evakuaci zachytit, přestal jim fungovat mobilní signál a vypnula se elektřina. Informace jsme přitom rozesílali hlavně přes sociální sítě," dodala.

Bez rádia i mobilů

Radnice v německém lázeňském městě Bad Neuenahr-Ahrweiler ještě v pátek dopoledne neměla informace o tom, jak je na tom třináct stovek obyvatel z okolních spádových obcí. Připisovala to přerušení mobilních sítí, které v oblasti od čtvrtka nefungovaly kvůli nefunkčním vysílačům. 

Zřejmě ze stejného důvodu se ocitli v pasti mnozí řidiči na zaplavených německých silnicích, když na ně bez varování vjeli. Byli odříznuti od informací, když spadla mobilní síť a nefungoval ani rádiový signál. "Sednout si do auta během povodně je jedna z nejnebezpečnějších věcí, kterou můžete udělat," upozorňuje přitom hydroložka Clokeová.

Lidé ze zaplavených obcí na jihovýchodě Belgie pak často vypovídali, že mnoho jejich sousedů, které se podařilo na poslední chvíli evakuovat, se snažilo něco ze svého domu zachránit. "Někteří říkali, že je covid-19 připravil o byznys a už jen chybí, aby přišli o všechno v domě," popsala například padesátnice Claire, obyvatelka belgické obce Verviers. Právě ta je jednou z nejzaplavenějších a hlásí několik obětí.

"Jiní říkali, že byli z předchozích příkazů během lockdownu už tak unavení, že na evakuaci prostě nereagovali," dodala.

Podívejte se na video z Německa:

Obrovská tragédie v Německu. Po povodních se pohřešuje tisíc lidí, potvrzeny jsou desítky mrtvých. | Video: Reuters
 

Právě se děje

Další zprávy