Záplavy v konžském městě Boma zabily nejméně 50 lidí

ČTK ČTK
29. 12. 2016 15:36
Nejméně 50 životů si vyžádaly záplavy ve městě Boma na jihozápadě Konga. Zničeno bylo asi 500 domů, bez přístřeší tak zůstaly tisíce lidí. S odvoláním na guvernéra provincie o tom informovala agentura AFP. Povodeň způsobily přívalové deště ze začátku týdne, po kterých se rozvodnila místní řeka Kalamu, přítok řeky Kongo. Podle guvernéra se povodně opakují, naposledy se vyskytly loni v lednu. Jejich výskyt je ale kvůli změnám klimatu častější, řekl. V Bomě žije až 200 000 lidí. Jde o druhé největší město provincie a jediný konžský přístav na břehu Atlantského oceánu. Leží na hranici s Angolou, na jejímž území se také našly některé z obětí záplav.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Reuters
 

Právě se děje

před 45 minutami

Florbalistky Švédska zdolaly v semifinále MS Finsko 5:4

Švédské florbalistky zdolaly na mistrovství světa v Neuchatelu Finsko 5:4 a v neděli od 16:30 budou bojovat o zisk sedmého zlata za sebou. Ve finále čeká osminásobné vítězky z minulých 11 šampionátů úspěšnější ze souboje mezi českou reprezentací a domácím Švýcarskem, který začne v 17:45.

Finky, které nastoupily stejně jako ve čtvrtfinále bez nemocné opory Veery Kauppiové, dvakrát v utkání dotáhly ztrátu, poprvé i dvoubrankovou. V čase 53:58 rozhodla reprízu finále z uplynulých čtyř mistrovství světa druhým gólem v utkání Emelie Wibronová. Švédky vyhrály 37. duel za sebou od porážky s Finskem 1:2 v základní skupině v roce 2007 ve Frederikshavnu.

Švédky na přelomu první a druhé třetiny získaly vedení 2:0 díky Wibronové a Bobergové. Na snížení Kippiläové odpověděla v polovině utkání z úniku Gustafssonová, ale Finky během 14 sekund mezi 33. a 34. minutou vyrovnaly díky Saariové a Ooně Kauppiové.

Úřadujícím šampionkám vrátila vedení 78 sekund před koncem druhé třetiny při signalizovaném vyloučení Delgadová Johanssonová. Finky se opět dotáhly v polovině závěrečného dějství díky Ooně Kauppiové. Favoritky ale slavily díky podařené střele Wibronové, v závěru při tlaku soupeřek a dlouhé finské power play odolaly díky brankářce Hillové.

Další zprávy