Záplavy v Anglii se ještě zhorší, varují meteorologové

ČTK ČTK
11. 2. 2014 17:39
Vláda vyslala na pomoc lidem v zatopených oblastech jihozápadní Anglie 1600 vojáků.
Foto: Reuters

Londýn - Britská vláda vyslala na pomoc lidem v zatopených oblastech jihozápadní Anglie 1600 vojáků.

Povodně, které zde ochromují život více než měsíc, se podle meteorologů v důsledku dalších dešťů nejspíš brzy ještě zhorší, uvedl server BBC.

Premiér David Cameron zrušil úterní plánované zasedání vlády, aby mohl pokračovat v návštěvách postižených míst. Odpoledne by se měl k situaci vyjádřit na tiskové konferenci.

Pokračují také evakuace dalších lidí, od konce ledna muselo opustit své domovy na jihovýchodě Anglie kolem 1000 obyvatel. Od prosince, kdy lijáky začaly, voda postupně zaplavila v různé míře celkem více než 5000 obydlí v Anglii a Walesu. Podle úřadů jde o nejdeštivější období, jaké země zažila za posledních 248 let.

Nejnebezpečnější je Temže

Životy lidí jsou podle záchranářů ohroženy hlavně v povodí Temže západně od Londýna. V posledních 24 hodinách se zde na poslední chvíli evakuovalo před stoupající vodou 250 osob.

Stav ohrožení podél řeky řeky platí na 16 místech. Pro další desítky míst platí zvýšená pohotovost. Od prosince byly vydány stovky varování před povodňovým nebezpečím, více než 130 z nich varovaly před ohrožením i životů.

Voda by měla přitom dále stoupat. Meteorologové očekávají večer na jihu a západě Anglie nové přeháňky, které budou asi pokračovat nejméně do pátku. Nadále je v oblasti ochromena silniční a železniční doprava.

Z řad obyvatel i místních politiků sílí kritika na vládní úřady, které podle nich neudělaly dost, aby této katastrofální situaci zabránily, ani aby se snažily o její následné řešení. Úřady kritiku z velké části odmítají a poukazují na výjimečné meteorologické podmínky.

"Máme co do činění s bezprecedentním počasím. Úřady sice mohou a musí dělat vše, co je v jejich silách, ale jsou věci, na které nestačíme," řekl podle agentury AFP ministr obrany Philip Hammond, který také navštívil některá zaplavená místa.

 

Právě se děje

Další zprávy