Záplavy v Louisianě mají už 13 obětí, jde o největší pohromu od hurikánu Katrina

ČTK ČTK
Aktualizováno 18. 8. 2016 22:27
Největší živelní pohroma od ničivého hurikánu Katrina z roku 2005. Tak záchranáři označují ničivé záplavy na jihu americké Louisiany. Ty si doposud vyžádaly třináct mrtvých.
Rozsáhlé záplavy v Louisianě.
Rozsáhlé záplavy v Louisianě. | Foto: Reuters

Baton Rouge – Rozsáhlé záplavy v Louisianě, se kterými zápasí okolí měst Baton Rouge a Lafayette od minulého pátku, mají už 13 obětí. Voda zaplavila 40 000 domů, lidé se uchylují do provizorních ubytoven nebo přespávají v obytných přívěsech.

Největší živelná katastrofa od hurikánu Katrina.
Největší živelná katastrofa od hurikánu Katrina. | Foto: Reuters

Povodně podle amerických médií dostaly mnoho rodin do kritické situace, protože jejich obydlí nebyla pojištěna a na opravu nemají dost peněz. Kolik lidí bude potřebovat provizorní přístřeší, není zatím zřejmé.

Povodně v okolí měst Baton Rouge a Lafayette.
Povodně v okolí měst Baton Rouge a Lafayette. | Foto: Reuters

Úřady vyzvaly obyvatelstvo, aby se poohlédlo po jakémkoli suchém místě k přežití, které je volně k dispozici. Situaci komplikuje dusivé vedro.

Lidé hledají provizorní přístřeší.
Lidé hledají provizorní přístřeší. | Foto: Reuters

Finanční problémy hrozí kvůli záplavám i Louisianě. Stát už podle odhadů zaplatil za řešení následků pohromy 13 milionů dolarů (310 milionů Kč), což je podle odborníků minimalistický odhad, který ještě určitě poroste. Představitelé státu už upozornili, že Louisiana bude pravděpodobně potřebovat krátkodobé bankovní půjčky, aby nedostatek peněz zcela neochromil fungování státních institucí.

Záchranáři evakuovali na 30 000 lidí ze zaplavených oblastí. V provizorních přístřeších stále zůstává na 4000 osob, v době vrcholících záplav jich bylo až 11 000.

Ze zaplavených domů bylo evakuováno na 30 000 lidí.
Ze zaplavených domů bylo evakuováno na 30 000 lidí. | Foto: Reuters

Úřadům se už přihlásilo zhruba 85 000 osob jako oběti živelní pohromy. Tento krok jim otevírá možnost čerpat prostředky z federálního pomocného fondu. Kolik peněz federální vláda na řešení následků povodní uvolní, zatím není známo.

Podle pojišťovacího agenta Jima Donelona bylo v zaplavené zóně pojištěno jen 12 procent nemovitostí. Místní tvrdí, že potřeba pojistit se před živelní pohromou nebyla zřejmá, protože záplavy podobného rozsahu region nikdy nepostihly. Na internetu se organizují dobrovolné sbírky pro postižené.

 

Právě se děje

před 23 minutami

Při potlačení vzpoury ve věznici na Srí Lance zemřelo šest vězňů. Bouře začaly kvůli koronaviru

Šest vězňů přišlo o život a dalších 35 bylo zraněno, když vězeňská služba zahájila střelbu, aby potlačila vzpouru ve věznici na okraji hlavního města Srí Lanky. Vážně zraněni byli také dva strážní. Uvedla to agentura AP s odvoláním na úředníky. V přeplněných věznicích na Srí Lance rostou nepokoje kvůli pandemii. V posledních týdnech vězni protestovali v několika věznicích, protože zde vzrostl počet nakažených covidem-19.

Podle mluvčího policie nepokoje vypukli v neděli ve věznici zhruba 15 kilometrů severně od Colomba. Strážci se pokusili dostat situaci pod kontrolu, nepokoje však přerostly ve vzpouru. Vězni se snažili převzít kontrolu nad vězením a stovky se jich pokusily o útěk. Dozorci proto začali střílet.

Jeden vězeň zemřel při podobných nepokojích minulý týden. Další zemřel v březnu.

Zdroj: ČTK
před 33 minutami

Joe Biden si při hře se psem přivodil vlasovou zlomeninu zánártí

Zvolený americký prezident Joe Biden si při hře se psem Majorem přivodil nepatrné zlomeniny zánártí. Uvedl to podle agentury AP Bidenův lékař po prozkoumání snímku z CT vyšetření. Úřad prezidenta původně oznámil, že Biden při hře se psem uklouzl a vymkl si kotník.

Incident se stal již v sobotu. V neděli pak osmasedmdesátiletého politika pro jistotu prohlédl ortoped v Newarku. Lékař Kevin O'Connor poté oznámil, že vyšetření potvrdilo vlasové zlomeniny na laterální a střední kosti klínovité, které jsou ve střední části chodidla. Podle O'Connora zřejmě bude Biden muset několik týdnu nosit speciální ortézu pro stabilizaci chodidla.

Biden se má úřadu ujmout v lednu a bude skládat přísahu jako dosud nejstarší z amerických prezidentů. Jeho zdravotní stav budou pečlivě sledovat jeho oponenti i spojenci, píše Reuters.

Zdroj: ČTK
Další zprávy