Záplavy uvěznily v mexickém Acapulku 40 000 turistů

Petr Jemelka Petr Jemelka
18. 9. 2013 15:20
Dvě tropické bouře, které se přehnaly přes Mexiko, si vyžádaly už 55 lidských životů
Záplavy v mexickém Acapulku.
Záplavy v mexickém Acapulku. | Foto: REUTERS/Jacobo Garcia

Mexiko - Záplavy a sesuvy půdy, které od neděle sužují Mexiko a vyžádaly si už 55 obětí, odřízly od světa známé přímořské letovisko Acapulco.

Před příchodem tropických bouří Ingrid a Manuel bylo ve městě na 40 000 turistů. Úřady se je teď snaží všechny evakuovat.

Hlavní silnice, tunel a letiště spojující město s okolním světem ale zavalilo bahno, a tak jde vše velmi pomalu. Tisíce vystrašených rekreantů proto ve snaze dostat se rychle do bezpečí oblehly zaplavené letiště i nedalekou vojenskou základnu, z níž armáda vypravuje mimořádné lety.

Foto: Reuters

Na civilním letišti se sice částečně podařilo obnovit provoz, ale terminály zůstávají zavřené. Pasažéři proto musejí být odbavováni přímo na letištní ploše. Takto se daří vypravit jen dvě letadla za hodinu. Přednost mají staří lidé a rodiny s dětmi.

I ty ale musejí čekat dlouhé hodiny. Jedna z evakuovaných žen řekla agentuře AP, že čekala osm hodin ve 400 metrů dlouhé frontě, než mohla v chaosu a ve strkanici nastoupit do vojenského boeingu.

Podle posledních informací BBC se podařilo evakuovat již dva tisíce turistů, což je ale pouhý zlomek lidí, kteří na pomoc teprve čekají.

Jídlo na příděl

Tropická bouře Manuel, která v Mexiku zpustošila stovky měst, mezitím nad oceánem opět nabírá na síle a přesouvá se směrem k pobřeží Kalifornie. V Acapulku mezitím kvůli potížím se zásobováním docházejí potraviny, a personál tak vydává jídlo na příděl.

Foto: Reuters

V některých hotelích nastal úplný chaos. "Hotel už prakticky nefunguje. Personál začíná odcházet. Uzavřeli recepci a vypnuli počítače," řekl čtyřicetiletý Alejandro Hernández, který musel zůstat v Acapulku s manželkou a tříletou dcerou.

"Jen vyvolali paniku tím, když oznámili, že budou dávat jídlo na příděl a vypnou vodu a elektřinu," dodal.

Zásobování 750tisícového města teď zajišťují helikoptéry, provoz na hlavních tazích do města bude obnoven nejdříve za dva dny.

 

Právě se děje

před 14 minutami

Na Novém Zélandu schválili v referendu eutanazii a odmítli rekreační marihuanu

Novozélanďané schválili v referendu legalizaci eutanazie, odmítli ale legalizovat marihuanu pro rekreační účely. Vyplývá to z předběžných výsledků, které dnes zveřejnila místní volební komise. Konečné výsledky budou k dispozici až příští týden. Podle listu The New Zealand Herald je ale možnost, že budou příznivci marihuany nakonec přece jen slavit vítězství, nepatrná.

Obyvatelé Nového Zélandu v obou referendech hlasovali 17. října, kdy se konaly i parlamentní volby. V nich zvítězila Strana práce dosavadní premiérky Jacindy Ardernové.

Podle předběžných výsledků, které dnes zveřejnila volební komise, se pro legalizaci eutanazie vyslovilo 65,2 procenta voličů. Legalizaci marihuany pro rekreační účely odmítlo 53,1 procenta hlasujících.

Nyní zbývá sečíst ještě asi 17 procent odevzdaných hlasů. Jedná se z velké části o hlasy Novozélanďanů žijících v zahraničí. Konečné výsledky obou referend by měly být k dispozici 6. listopadu.

Podle novozélandských médií je výsledek v případě hlasování o eutanazii prakticky jistý. Dodatečný téměř půl milion hlasů by ještě mohl změnit výsledek referenda o marihuaně, šance je ale podle médií relativně nízká.

Mluvčí novozélandské premiérky k výsledkům referend uvedla, že Ardernová v obou případech hlasovala pro legalizaci. Před samotným hlasováním předsedkyně vlády odmítla říci, jak bude sama hlasovat. "Po zveřejnění konečných výsledků příští týden bude postupovat v souladu s vůli lidu," řekla premiérčina mluvčí.

Zdroj: ČTK
Další zprávy