Záplavy uvěznily v mexickém Acapulku 40 000 turistů

Petr Jemelka Petr Jemelka
18. 9. 2013 15:20
Dvě tropické bouře, které se přehnaly přes Mexiko, si vyžádaly už 55 lidských životů
Záplavy v mexickém Acapulku.
Záplavy v mexickém Acapulku. | Foto: REUTERS/Jacobo Garcia

Mexiko - Záplavy a sesuvy půdy, které od neděle sužují Mexiko a vyžádaly si už 55 obětí, odřízly od světa známé přímořské letovisko Acapulco.

Před příchodem tropických bouří Ingrid a Manuel bylo ve městě na 40 000 turistů. Úřady se je teď snaží všechny evakuovat.

Hlavní silnice, tunel a letiště spojující město s okolním světem ale zavalilo bahno, a tak jde vše velmi pomalu. Tisíce vystrašených rekreantů proto ve snaze dostat se rychle do bezpečí oblehly zaplavené letiště i nedalekou vojenskou základnu, z níž armáda vypravuje mimořádné lety.

Foto: Reuters

Na civilním letišti se sice částečně podařilo obnovit provoz, ale terminály zůstávají zavřené. Pasažéři proto musejí být odbavováni přímo na letištní ploše. Takto se daří vypravit jen dvě letadla za hodinu. Přednost mají staří lidé a rodiny s dětmi.

I ty ale musejí čekat dlouhé hodiny. Jedna z evakuovaných žen řekla agentuře AP, že čekala osm hodin ve 400 metrů dlouhé frontě, než mohla v chaosu a ve strkanici nastoupit do vojenského boeingu.

Podle posledních informací BBC se podařilo evakuovat již dva tisíce turistů, což je ale pouhý zlomek lidí, kteří na pomoc teprve čekají.

Jídlo na příděl

Tropická bouře Manuel, která v Mexiku zpustošila stovky měst, mezitím nad oceánem opět nabírá na síle a přesouvá se směrem k pobřeží Kalifornie. V Acapulku mezitím kvůli potížím se zásobováním docházejí potraviny, a personál tak vydává jídlo na příděl.

Foto: Reuters

V některých hotelích nastal úplný chaos. "Hotel už prakticky nefunguje. Personál začíná odcházet. Uzavřeli recepci a vypnuli počítače," řekl čtyřicetiletý Alejandro Hernández, který musel zůstat v Acapulku s manželkou a tříletou dcerou.

"Jen vyvolali paniku tím, když oznámili, že budou dávat jídlo na příděl a vypnou vodu a elektřinu," dodal.

Zásobování 750tisícového města teď zajišťují helikoptéry, provoz na hlavních tazích do města bude obnoven nejdříve za dva dny.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 1 hodinou

Nehoda šesti aut zablokovala hlavní tah z Hradce Králové na Moravu, dva lidé utrpěli zranění

Srážka šesti aut u Ostřetína na Pardubicku zablokovala v pátek v podvečer v obou směrech hlavní tah I/35 z Hradce Králové směrem na Brno a Olomouc. Dva lidé byli při nehodě zraněni.

Informovala o tom mluvčí pardubické policie Eva Maturová. Policie dopravu z obou směrů odkláněla zhruba dvě hodiny na objízdné trasy, kolem 22:00 byla silnice opět průjezdná.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Při srážce vlaku s kamionem na nechráněném přejezdu na Nymbursku se zranily tři děti, jedno z nich těžce

Při páteční odpolední srážce osobního vlaku s kamionem na železničním přejezdu v Běrunicích na Nymbursku se zranily tři děti. Jedno z nich těžce, další středně těžce a jedno lehce.

Celkem záchranná služba ošetřila a odvezla do nemocnice pět lidí, všichni byli z vlaku, řekla mluvčí středočeských záchranářů Petra Effenbergerová. Škodu vyšetřovatelé vyčíslili na více než tři miliony korun.

Nehoda se stala na přejezdu, který není chráněn závorami, je vybaven výstražným křížem a značkou stop.

Další zprávy