Záplavy v Indii odřízly stovky vesnic od civilizace, zemřely desítky lidí

ČTK ČTK
Aktualizováno 23. 7. 2021 17:57
Desítky lidí zahynuly v indickém státě Maháráštra, kde monzunové deště způsobily sesuvy půdy a záplavy odřízly stovky vesnic od okolního světa. Informace o počtech obětí se zatím rozcházejí; zatímco podle agentury Reuters zemřelo nejméně 112 lidí, agentura AP informuje o přinejmenším 47 mrtvých a server BBC News o minimálně 36 obětech.
Záchranáři evakuují lidi ze zasažených oblastí.
Záchranáři evakuují lidi ze zasažených oblastí. | Foto: Reuters

Řeky ve státě Maháráštra se rozvodnily poté, co úřady vypustily vodu z přeplněných nádrží, uvedla agentura Reuters. "Přehrady a řeky přetékají. Jsme nuceni vypouštět vodu z přehrad, a proto přesouváme lidi žijící u vodních toků na bezpečnější místa," řekl novinářům šéf vlády ve státě Maháráštra Uddáv Thackeray.

V některých částech západního pobřeží Indie za posledních 24 hodin spadlo až 597 milimetrů srážek.

Představitel místní vlády upřesnil, že kvůli silným srážkám a rozvodněným řekám mají záchranné složky problémy s přesuny potřebné techniky. V pobřežních oblastech pomáhá záchranářům armáda a námořnictvo.

Stovky vesnic a několik měst jsou bez elektřiny a pitné vody. Na dálnici spojující Bombaj a Béngalúru v jižní části Indie uvázly tisíce nákladních automobilů, protože vozovka je místy zatopená.

Podle agentury AP dnes déšť zeslábl a hladina řek začala opadat, díky čemuž bude pro záchranáře snazší se dostat do postižených oblastí.

O víkendu zahynulo kvůli sesuvům půdy a zřícení domů na předměstích Bombaje nejméně 34 lidí.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 1 hodinou

"Naše země není otevřená". Američané začali vyhošťovat tábořící migranty z Haiti

Americké úřady začaly s vyhošťováním tisíců lidí původem z Haiti, kteří se tento týden utábořili na hranici mezi Mexikem a Texasem. Úřady dnes vypravily první tři lety na Haiti, řekl agentuře AP nejmenovaný zdroj. Bezpečnostní složky také zablokovaly vstup do Texasu z mexické strany. 

Tento týden dorazilo do okolí texaského města Del Rio z Mexika zhruba 14 tisíc lidí. Utábořili se u mostu, který spojuje mexický a texaský břeh řeky Rio Grande, tvořící hranici mezi Mexikem a USA. Většina migrantů je z Haiti, ale i zemí Střední Ameriky.

V sobotu americké ministerstvo vnitřní bezpečnosti oznámilo, že navýší přepravní kapacity pro vyhoštění lidí, kteří nezákonně překročili hranici. Ministerstvo uvedlo, že "naše hranice není otevřená, a lidé by se neměli vydávat na nebezpečnou cestu". Migranti by měli být navráceni do země původu, aniž by dostali možnost si podat žádost o azyl.

Další zprávy