Záplavy na jihovýchodě Jihoafrické republice si vyžádaly už přes 60 mrtvých

ČTK ČTK
24. 4. 2019 20:51
Více než 60 lidí už zahynulo při rozsáhlých záplavách, které po silných deštích zasáhly jihovýchod Jihoafrické republiky. Více než 1000 lidí pak muselo opustit své domovy. S odvoláním na místní úřady o tom ve středu informovaly zahraniční tiskové agentury. Zasaženou oblast navštívil prezident Cyril Ramaphosa.
Následky povodní v JAR
Následky povodní v JAR | Foto: Reuters

Povodně a sesuvy půdy zasáhly nejvíce provincii KwaZulu-Natal na východě země, která hraničí s Mosambikem, Svazijskem a Lesothem. Sousední provincie Východní Kapsko hlásí tři oběti.

Uzavřená je kvůli vodě a bahnu řada silnic v okolí Durbanu, třetího největšího města v Jihoafrické republice.

Prezident Ramaphosa při návštěvě provincie KwaZulu-Natal prohlásil, že situace si vyžaduje, aby pomoc postiženým poskytl celý národ. "Takové má klimatická změna dopady, prostě vás to zasáhne, když to nejmíň čekáte," řekl na místě. V příštích dnech by měl prezident také navštívit Východní Kapsko.

Jihoafričtí meteorologové varovali, že vydatné deště v následujících dnech neustanou.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 1 hodinou

Němečtí ekologové se odvolali proti rozhodnutí, které povoluje dřívější obnovení stavby Nord Stream 2

Německé ekologické organizace se odvolaly proti rozhodnutí Spolkového úřadu pro lodní dopravu a hydrografii (BSH), které povoluje dřívější obnovení výstavby plynovodu Nord Stream 2 v německých vodách. Toto nové povolení tak prozatím pozbývá platnosti, informovala v pondělí agentura DPA.

Nord Stream 2 má po dně Baltského moře přivádět zemní plyn z Ruska do Německa. BSH v pátek schválil okamžité pokračování výstavby plynovodu v německých vodách, zatímco dřívější povolení připouští pokračování výstavby až od konce května. BSH v pondělí potvrdil, že prostřednictvím elektronické pošty obdržel odvolání od ekologických organizaci Deutschen Umwelthilfe (DUH) a Naturschutzbund Deutschland (Nabu).

Zdroj: ČTK
Další zprávy