Záplavy na jihovýchodě Jihoafrické republice si vyžádaly už přes 60 mrtvých

ČTK ČTK
24. 4. 2019 20:51
Více než 60 lidí už zahynulo při rozsáhlých záplavách, které po silných deštích zasáhly jihovýchod Jihoafrické republiky. Více než 1000 lidí pak muselo opustit své domovy. S odvoláním na místní úřady o tom ve středu informovaly zahraniční tiskové agentury. Zasaženou oblast navštívil prezident Cyril Ramaphosa.
Následky povodní v JAR
Následky povodní v JAR | Foto: Reuters

Povodně a sesuvy půdy zasáhly nejvíce provincii KwaZulu-Natal na východě země, která hraničí s Mosambikem, Svazijskem a Lesothem. Sousední provincie Východní Kapsko hlásí tři oběti.

Uzavřená je kvůli vodě a bahnu řada silnic v okolí Durbanu, třetího největšího města v Jihoafrické republice.

Prezident Ramaphosa při návštěvě provincie KwaZulu-Natal prohlásil, že situace si vyžaduje, aby pomoc postiženým poskytl celý národ. "Takové má klimatická změna dopady, prostě vás to zasáhne, když to nejmíň čekáte," řekl na místě. V příštích dnech by měl prezident také navštívit Východní Kapsko.

Jihoafričtí meteorologové varovali, že vydatné deště v následujících dnech neustanou.

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Polská PiS žádá přepočítání hlasů senátních v šesti obvodech, kde její kandidáti neuspěli

Polská vládní strana Právo a spravedlnost (PiS) v pondělí požádala polský nejvyšší soud o přepočítání hlasů v několika volebních obvodech, kde předminulou neděli neuspěli její kandidáti na senátory poměrně malým rozdílem hlasů. PiS podle televize TVN 24 zatím požádala o přepočítání hlasů v šesti obvodech, kde údajně byla jako neplatná vyřazena část hlasů. V Polsku o půlnoci vyprší čas na námitky stran vůči volbám. PiS si v parlamentních volbách 13. října udržela většinu v dolní komoře parlamentu, Sejmu, ale přišla o většinu právě v senátu, což jí může komplikovat další vládnutí.

Zdroj: ČTK
Další zprávy