Záplavy a sesuvy v indickém státě Kérala si vyžádaly nejméně 37 mrtvých. Zničeny jsou stovky domů

ČTK ČTK
11. 8. 2018 19:55
"Našemu státu hrozí nevídaná devastace," napsal na Twitteru předseda kéralské vlády Pinaraji Vidžaja. Přímořský indický stát, oceňovaný turisty zejména díky malebným čajovým plantážím a rozsáhlým plážím lemovaným palmami, sužují vydatné deště pravidelně každý rok. Letošní srážky jsou však údajně mimořádně silné.
Záběr z města Kóčin.
Záběr z města Kóčin. | Foto: Reuters

Dillí - Nejméně 37 mrtvých si na jihu Indie doposud vyžádaly několik dnů trvající monzunové deště. Většina obětí ve svazovém státě Kérala přišla o život při záplavách a sesuvech půdy, informovaly podle tiskových agentur místní úřady.

Intenzivní srážky Kéralu sužují od středy. Svůj domov kvůli jejich následkům už muselo opustit přinejmenším 37 tisíc obyvatel. "Byli evakuováni do 350 přijímacích center po celém svazovém státě," sdělil agentuře AFP jeden z regionálních koordinátorů.

Tento přímořský indický stát, oceňovaný turisty zejména díky malebným čajovým plantážím a rozsáhlým plážím lemovaným palmami, sužují vydatné deště pravidelně každý rok. Avšak letos jsou srážky podle médií mimořádně silné.

"Našemu státu hrozí nevídaná devastace," napsal na Twitteru předseda kéralské vlády Pinaraji Vidžaja. "Ztraceno je mnoho životů. Zničeny jsou stovky domů," dodal a zároveň ocenil obětavou práci záchranářů, kteří přijeli z celé Indie.

Podle oficiálních statistických údajů loni navštívilo Kéralu více než milion turistů.

 

Právě se děje

před 8 hodinami

WADA opět suspendovala moskevskou antidopingovou laboratoř

Světová antidopingová agentura WADA odebrala moskevské laboratoři oprávnění, které jí umožňovalo provádět analýzy krevních vzorků pro biologické pasy sportovců. K předběžnému opatření organizace sáhla měsíc a půl poté, co Rusko potrestala čtyřletým zákazem účasti na vrcholných sportovních akcích kvůli manipulaci s daty z moskevské laboratoře.

Zařízení v ruské metropoli bylo suspendováno už v roce 2015, kdy se poprvé objevilo podezření z krytí dopingu domácích sportovců. Oprávnění provádět analýzy krevních vzorků Moskva získala částečně zpět v roce 2016. Nyní může laboratoř dokončit prověrku vzorků, které už obdržela, nové ale musí být poslány do jiných zařízení.

WADA 9. prosince rozhodla, že příští čtyři roky nesmí Rusko na olympijských a paralympijských hrách ani světových šampionátech vystupovat pod svou vlajkou a se svou hymnou. Na vrcholných akcích včetně OH 2020 v Tokiu a ZOH 2022 v Pekingu by se mohli jako neutrální sportovci představit jen ti závodníci, kteří prokazatelně nemají se systematickým dopingem v zemi nic společného. Rusko se proti trestu odvolalo k mezinárodní arbitráži CAS.

před 8 hodinami

Koulař Staněk předvedl v Nehvizdech světový výkon roku

Koulař Tomáš Staněk se po halovém mítinku Hvězdy v Nehvizdech ujal vedení v letošních světových tabulkách výkonem 21,23 metru. Český rekordman se za hranici 21 metrů dostal třikrát z pěti zdařených pokusů, jeho nejslabší vrh měřil 20,57, čímž hned v první sérii předčil své sezonní maximum ze sobotního zahajovacího startu v Jablonci nad Nisou (20,06).

Staněk jako druhý koulař v začínající sezoně překonal 21 metrů, tabulky dosud vedl Srb Asmir Kolašinac výkonem 21,06. I další dva Staňkovy pokusy by na Kolašinace stačily. Už ve druhé sérii předvedl rekord mítinku 21,09, v páté se zlepšil na 21,22. Nejdelším pokusem soutěž zakončil, druhé místo obsadil Polák Jakub Szyszkowski výkonem 20,31.

Staněk přesto nebyl úplně nadšený. "Všechny pokusy byly v konci takový, že jsem vystrčil zadek a sklonil hlavu, takže nenabraly ten správnej kopec. A to dělá trošku tu stopu dolů, škoda, ale série výborná," řekl přece jen spokojený Staněk ve videopřenosu z mítinku. "V Jablonci jsem byl dost opatrnej, protože jsme lehce změnili techniku a furt se na tom pracuje. Ale konečně je tam energie, jak se nebojím a pustím to tam, a na tomhle se dá stavět," dodal svěřenec Petra Stehlíka.

Další zprávy