Záplavy a sesuvy v indickém státě Kérala si vyžádaly nejméně 37 mrtvých. Zničeny jsou stovky domů

ČTK ČTK
11. 8. 2018 19:55
"Našemu státu hrozí nevídaná devastace," napsal na Twitteru předseda kéralské vlády Pinaraji Vidžaja. Přímořský indický stát, oceňovaný turisty zejména díky malebným čajovým plantážím a rozsáhlým plážím lemovaným palmami, sužují vydatné deště pravidelně každý rok. Letošní srážky jsou však údajně mimořádně silné.
Záběr z města Kóčin.
Záběr z města Kóčin. | Foto: Reuters

Dillí - Nejméně 37 mrtvých si na jihu Indie doposud vyžádaly několik dnů trvající monzunové deště. Většina obětí ve svazovém státě Kérala přišla o život při záplavách a sesuvech půdy, informovaly podle tiskových agentur místní úřady.

Intenzivní srážky Kéralu sužují od středy. Svůj domov kvůli jejich následkům už muselo opustit přinejmenším 37 tisíc obyvatel. "Byli evakuováni do 350 přijímacích center po celém svazovém státě," sdělil agentuře AFP jeden z regionálních koordinátorů.

Tento přímořský indický stát, oceňovaný turisty zejména díky malebným čajovým plantážím a rozsáhlým plážím lemovaným palmami, sužují vydatné deště pravidelně každý rok. Avšak letos jsou srážky podle médií mimořádně silné.

"Našemu státu hrozí nevídaná devastace," napsal na Twitteru předseda kéralské vlády Pinaraji Vidžaja. "Ztraceno je mnoho životů. Zničeny jsou stovky domů," dodal a zároveň ocenil obětavou práci záchranářů, kteří přijeli z celé Indie.

Podle oficiálních statistických údajů loni navštívilo Kéralu více než milion turistů.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 3 hodinami

Policie pátrá na Nymbursku po seniorovi, který odjel do Kerska na houby. Může být v ohrožení života

Středočeská policie pátrá po osmdesátiletém muži, který dnes po poledni odjel na motokole ze Sadské na Nymbursku na houby směrem na Kersko a nevrátil se. Muž je po několika operacích srdce, trpí výpadky paměti, proto může být v ohrožení života. Policie to uvedla dnes večer na Twitteru, zveřejnila také fotografii hledaného. Lidé se s informacemi k pátrání mají obracet na linku 158.

Zdroj: ČTK
před 5 hodinami

V Namibii objevili nový kmen kulhavky a slintavky. Vyvezené maso může být zasažené, varoval ministr

V Namibii odhalili nový kmen slintavky a kulhavky. S odvoláním na namibijské ministerstvo zemědělství to dnes uvedla agentura Reuters. Virové onemocnění, které se obvykle nepřenáší na člověka, se v zemi poprvé potvrdilo v květnu. Od té doby se nakazily tisíce kusů dobytka.

„Je důležité zdůraznit, že nový sérotyp FMD O také způsobuje klinické případy u koz a ovcí, které mohou onemocnění rozšířit na další citlivá zvířata,“ uvedl v prohlášení ministr zemědělství Carl Schlettwein.

První případy onemocnění se prokázaly v květnu v oblasti Zambezi, která sousedí ze Zambií. Nemoc se mezi dobytkem šíří navzdory vysoké proočkovanosti zasažených stád, což vedlo úředníky k hlubšímu prozkoumání problému.

Schlettwein uvedl, že nová mutace byla poprvé objevena v srpnu na jihu země. Vyšetřování podle něj ukázalo, že kmen se do země dostal ze Zambie kvůli nelegálnímu převozu zvířat přes hranice. Maso vyvezené z Namibie, která ho exportuje do Číny, Evropské unie a Spojených států, může být zasažené, varoval ministr. Nákaza podle něj také negativně ovlivní nedávné dohody o vývozu, které země podepsala například s Ghanou.

Slintavka a kulhavka je vysoce infekční virové onemocnění sudokopytníků, které se na člověka většinou nepřenáší. Nákaza se může přenášet větrem nebo na automobilech či šatech lidí, kteří přijdou do styku s nakaženými zvířaty. Na území České republiky se nemoc vyskytla naposledy v roce 1975.

Zdroj: ČTK
Další zprávy