Záplavy a sesuvy půdy v Japonsku zabily nejméně sedm lidí, další se hledají

ČTK ČTK
26. 10. 2019 6:46
Přívalové deště, které způsobily ve městech východně od japonského hlavního města Tokia záplavy a sesuvy půdy, si vyžádaly nejméně sedm mrtvých. S odvoláním na sdělení místních úřadů o tom dnes informovala agentura AP.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Reuters

Záchranáři v prefektuře Čiba stále pátrají po dvou lidech, po dalších dvou se pátrá také dále na sever ve Fukušimě, jež se stále potýká s následky tajfunu Hagibis, který oblast zasáhl dříve tento měsíc a v celém Japonsku si vyžádal přes 80 mrtvých.

V prefektuře Čiba se vylily z koryt dvě řeky a voda zaplavila přilehlé oblasti. Déšť na místě nyní ustal, zhruba 4700 domácností ale stále nemá přístup k tekoucí vodě, některá vlaková spojení byla zrušena, zatímco jiná mají velká zpoždění.

Dodávky elektřiny byly obnoveny ve většině z 6000 domácností, které se v Čibě v pátek ocitly bez proudu. Při sesuvech půdy podle agentury AP zemřeli asi čtyři lidé, další dva lidé utonuli ve vozech.

Premiér Šinzó Abe svolal mimořádnou schůzi krizového štábu a vyzval k vyvinutí co největšího úsilí v záchranných operacích.

Silné deště postihly rovněž tokijské letiště Narita. Některé komerční lety, které tam směřovaly, byly nuceny přistát na jiných místech. Cestující, kteří na letišti Narita nakonec přistáli, se z něj zase nemohli dostat, protože kvůli záplavám byly uzavřeny silnice a nejezdily ani vlaky. Podle japonské agentury Kjódó tak bylo asi 3000 lidí nuceno přenocovat na letišti.

Podle japonské meteorologické agentury v pátek v některých oblastech spadlo za půlden více srážek, než je průměrný úhrn za celý říjen.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

FBI považuje střelbu na floridské armádní základně za teroristický čin, útočník jednal sám

Americký Federální úřad pro vyšetřování (FBI) pracuje s předpokladem, že páteční střelba na armádní základně na Floridě byla teroristickým činem. Vyšetřovatelka FBI to oznámila na tiskové konferenci. Její úřad se rovněž domnívá, že saúdskoarabský vojenský student jednal sám, když v areálu v Pensacole zabil tři lidi.

Pachatel, který se na základně účastnil výcviku, začal střílet v jedné z místních učeben. Podle agentky FBI Rachel Rojasové 21letý příslušník saúdskoarabského letectva Muhammad Šamrání použil legálně zakoupenou pistoli. Zasahovali proti němu policisté i vojáci a nakonec se jim podařilo ho zlikvidovat. Kromě tří mrtvých si útok vyžádal také osm zraněných. Motivy činu jsou zatím neznámé.

Zdroj: ČTK
Další zprávy