Záplavy a sesuvy půdy v Japonsku zabily nejméně sedm lidí, další se hledají

ČTK ČTK
26. 10. 2019 6:46
Přívalové deště, které způsobily ve městech východně od japonského hlavního města Tokia záplavy a sesuvy půdy, si vyžádaly nejméně sedm mrtvých. S odvoláním na sdělení místních úřadů o tom dnes informovala agentura AP.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Reuters

Záchranáři v prefektuře Čiba stále pátrají po dvou lidech, po dalších dvou se pátrá také dále na sever ve Fukušimě, jež se stále potýká s následky tajfunu Hagibis, který oblast zasáhl dříve tento měsíc a v celém Japonsku si vyžádal přes 80 mrtvých.

V prefektuře Čiba se vylily z koryt dvě řeky a voda zaplavila přilehlé oblasti. Déšť na místě nyní ustal, zhruba 4700 domácností ale stále nemá přístup k tekoucí vodě, některá vlaková spojení byla zrušena, zatímco jiná mají velká zpoždění.

Dodávky elektřiny byly obnoveny ve většině z 6000 domácností, které se v Čibě v pátek ocitly bez proudu. Při sesuvech půdy podle agentury AP zemřeli asi čtyři lidé, další dva lidé utonuli ve vozech.

Premiér Šinzó Abe svolal mimořádnou schůzi krizového štábu a vyzval k vyvinutí co největšího úsilí v záchranných operacích.

Silné deště postihly rovněž tokijské letiště Narita. Některé komerční lety, které tam směřovaly, byly nuceny přistát na jiných místech. Cestující, kteří na letišti Narita nakonec přistáli, se z něj zase nemohli dostat, protože kvůli záplavám byly uzavřeny silnice a nejezdily ani vlaky. Podle japonské agentury Kjódó tak bylo asi 3000 lidí nuceno přenocovat na letišti.

Podle japonské meteorologické agentury v pátek v některých oblastech spadlo za půlden více srážek, než je průměrný úhrn za celý říjen.

 

Právě se děje

před 19 minutami

V Ochotském moři hoří ruská rybářská loď, všech 47 námořníků je v bezpečí

Ruskou loď plavící se v Ochotském moři přibližně 130 kilometrů od Magadanu postihl požár a následně výbuch. Oznámila to agentura TASS s tím, že celou posádku 47 námořníků se podařilo evakuovat do bezpečí. Na rybářské lodi Enigma Australis však ještě zůstává palivo a hrozí další výbuch, dodala agentura s odvoláním na nejmenovaného záchranáře z místa nehody.

Loď začala hořet už v úterý, kdy to ale vypadalo, že se požár podařilo uhasit. Oheň ale večer znovu vzplál a v noci následoval silný výbuch na palubě. V současnosti je loď dál v plamenech, i když téměř vyhořela. Záchranná loď kvůli obavám z dalšího výbuchu není v přímém kontaktu s hořícím plavidlem, na kterém požár nejspíše zasáhl strojovnu.

Evakuovaná posádka mezitím na plovoucí rybářské základně podstoupila lékařskou prohlídku, při níž nebyla zjištěna žádná zranění. 

Další zprávy