Záplavy a sesuvy půdy si ve Vietnamu vyžádaly 28 obětí

ČTK ČTK
17. 11. 2013 7:40
Devět lidí se pohřešuje a 80.000 obyvatel muselo být evakuováno.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Reuters

Hanoj - Záplavy a sesuvy půdy vyvolané silnými dešti si ve Vietnamu od pátku vyžádaly nejméně 28 obětí. Devět lidí se pohřešuje a 80 000 obyvatel muselo opustit své domovy. Informovala o tom agentura Reuters s odvoláním na místní úřady.

V provincii Quang Ngai, kde zemřelo devět lidí a čtyři lidé jsou nezvěstní, překonala hladina vody předchozí rekord z roku 1999.

Celkem velká voda zaplavila asi 100 000 domů, uzavřené jsou mnohé silnice a přerušena byla i železniční doprava. Mnoho vesnic je odříznutých od okolního světa.

Silné bouře a následné povodně jsou v této části Vietnamu v období mezi červencem a říjnem velmi časté. Déšť, který zemi sužuje od pátku, narušil i sklizeň kávy.

Podle meteorologů se počasí nijak nezmění a pršet by mělo i během dnešního dne.

 

Právě se děje

před 4 hodinami

Běloruský soud poslal na rok a půl do vězení novináře, měl urazit prezidenta a policii

Běloruský soud poslal na rok a půl do vězení novináře Sjarheje Hardzijeviče, kterého shledal vinným z urážky prezidenta země a pomluvy dvou policistů. S odvoláním na Běloruskou asociaci novinářů o tom informovala agentura AP, podle níž je verdikt součástí represí, které běloruské úřady rozpoutaly proti nezávislým médiím a obhájcům lidských práv. Hardzijevič vinu nepřiznal, obhajoba se hodlá proti rozsudku odvolat.

"Nemám s těmito zločiny nic společného, nepokládám se za vinného," prohlásil u soudu ještě před vynesením rozsudku padesátiletý novinář, který nyní musí rovněž zaplatit odškodné policistům ve výši 2000 běloruských rublů každému z nich (přibližně 17 000 korun) a státu poplatek 174 rublů (1500 korun).

Hardzijevič skončil před soudem kvůli obviněním v souvislosti se zprávami v chatovací skupině v aplikaci Viber, kterou někdo loni smazal. Jeho obhájci požadovali, aby bylo obvinění staženo kvůli nedostatku důkazů a kvůli nemožnosti prokázat trestný čin, píše AP. Co konkrétně v údajně urážlivé zprávě zaznělo, nicméně agentura ani asociace nespecifikovaly.

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

USA předaly Rusku seznam diplomatů, kteří musí opustit zemi

Spojené státy předaly ruskému velvyslanectví seznam 24 diplomatů, kteří musí do 3. září opustit zemi. V rozhovoru pro magazín National Interest to řekl ruský ambasador ve Washingtonu Anatolij Antonov. Z jeho vyjádření není jasné, zda požadavek Spojených států vyvolal nějaký konkrétní spor, napsala agentura Reuters. Podle agentury TASS diplomaté odjíždějí kvůli končícím vízům. Mluvčí americké diplomacie označil velvyslancovy výroky za nepřesné.

"Téměř všichni odjedou bez toho, aniž by byli nahrazeni, protože Washington náhle zpřísnil postup vydávání víz," uvedl Antonov a zároveň prohlásil, že ruské diplomatické mise ve Spojených státech jsou "bezprecedentně omezovány" a restrikce se podle něj stupňují.

"Američtí kolegové jsou v tomto ohledu vytrvalí a kreativní. Vyhošťování diplomatů se tu a tam děje pod za vlasy přitaženými záminkami. Loni v prosinci ministerstvo zahraničí jednostranně stanovilo tříletý limit pro dobu nasazení ruského personálu ve Spojených státech, které - pokud je nám známo - neuplatňuje vůči žádné jiné zemi," nechal se slyšet ruský velvyslanec.

Zdroj: ČTK
Další zprávy