Do Rady bezpečnosti OSN míří kvůli Sýrii další návrh rezoluce. Západ chce vyšetření chemických útoků

ČTK ČTK
Aktualizováno 15. 4. 2018 13:21
Žádné datum hlasování nebylo stanoveno. Podle diplomatů je to tím, že Paříž, která návrh redigovala, chce čas pro "opravdová jednání".
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Reuters

New York - Francie, Velká Británie a Spojené státy předložily 12 partnerům v Radě bezpečnosti OSN návrh rezoluce o Sýrii, který mimo jiné odsuzuje nasazení chemických zbraní v Sýrii a požaduje vytvoření nového mechanismu pro nezávislé vyšetřování těchto útoků. Vyjednávání o předloženém návrhu mají podle agentury AFP začít v pondělí.

Žádné datum hlasování nebylo stanoveno. Podle diplomatů je to tím, že Paříž, která návrh redigovala, chce čas pro "opravdová jednání".

Podle AFP je to poprvé, co je Radě bezpečnosti OSN předložen tak mnohostranný návrh, který se kromě chemických zbraní týká i humanitárních a politických aspektů syrského konfliktu, trvajícího déle než sedm let. Návrh rezoluce odsuzuje všechny případy nasazení chemických zbraní v Sýrii, zejména chemický útok na Dúmu 7. dubna, a navrhuje vytvoření nezávislého mechanismu pro vyšetřování a zjištění viníků těchto incidentů "na zásadě nestrannosti a profesionality".

Návrh požaduje od syrských úřadů, aby plně spolupracovaly s Organizací pro zákaz chemických zbraní. Vyžaduje také nastolení "trvalého příměří" a zajištění "neomezeného přístupu" k humanitární pomoci po celé Sýrii.

V politické oblasti dokument požaduje, aby syrské úřady začaly "v dobré víře, konstruktivně a bez předběžných podmínek" jednat s opozicí. Tato jednání, která naposledy v Ženevě na počátku března uvízla na mrtvém bodu, by se měla týkat vlády, ústavy, voleb, boje proti terorismu a opatření na posílení důvěry mezi znepřátelenými stranami. Návrh také žádá, aby generální tajemník OSN podal zprávu o uplatňování rezoluce během dvou týdnů od jejího přijetí.

Rada bezpečnosti OSN v sobotu zamítla ruský návrh rezoluce kritizující útoky USA, Francie a Británie na Sýrii. Generální tajemník OSN António Guterres na úvod mimořádného zasedání vyzval členy rady, aby zachovali umírněnost a vyvarovali se vyhrocování situace v Sýrii.

Noční údery byly odvetnou akcí za údajný chemický útok na syrskou Dúmu. Podle Západu ho provedl syrský režim, což ale Damašek i spojenecké Rusko odmítají.

Agentura AFP citovala nejmenovaného západního diplomata, podle kterého je smyslem návrhu rezoluce také oživení spolupráce pěti stálých členů Rady bezpečnosti OSN, tedy USA, Ruska, Číny, Francie a Británie. Od začátku syrského konfliktu byla tato skupina spíše rozdělená než jednotná, například Rusko dvanáctkrát vetovalo různé návrhy, připomněla AFP. Dodala, že od začátku roku se rada v syrské otázce shodla jen jednou, a to když se vyslovila pro příměří, které nakonec nenastalo.

Spojenci bombardovali Sýrii z lodí a letadel. Útok trval déle než hodinu | Video: Reuters
 

Právě se děje

Další zprávy