Čínský disident a nositel Nobelovy ceny umírá na rakovinu. Přeje si převézt z Číny na Západ

ČTK ČTK
9. 7. 2017 10:09
Nemocný čínský disident, básník a nositel Nobelovy ceny za mír Liou Siao-po může být bezpečně převezen k ošetření do zahraničí, jak si přeje. Uvedli to v neděli dva západní lékaři, kteří jednašedesátiletého pacienta navštívili v nemocnici. Ta tvrdí, že jeho stav převoz neumožňuje. Nejznámější čínský politický vězeň, který se inspiroval Chartou 77, trpí rakovinou jater.
Čínský disident Liou Siao-po. Snímek drží jeho manželka, básník a literární kritik byl v roce 2008 k jedenácti letům vězení za sepsání výzvy k demokratizaci země.
Čínský disident Liou Siao-po. Snímek drží jeho manželka, básník a literární kritik byl v roce 2008 k jedenácti letům vězení za sepsání výzvy k demokratizaci země. | Foto: Reuters

Peking - "Liou a jeho rodina požádali, aby zbytek péče byl poskytnut v Německu nebo ve Spojených státech," napsali ve společném prohlášení onkologové Joseph Herman z univerzitního centra v Texasu a Markus Büchler z univerzitní kliniky v Heidelbergu.

Čínská nemocnice naopak tvrdí, že nemocný čínský disident, básník a nositel Nobelovy ceny za mír Liou Siao-po není schopen transportu.

"I když při převozu každého pacienta vždy existuje určité riziko, oba lékaři věří, že Liou může být bezpečně převezen s příslušnou lékařskou péčí a podporou. Lékařský převoz by se ale měl uskutečnit co nejrychleji," uvedli podle agentury Reuters.

Liou se teď léčí v nemocnici ve městě Šen-jang na severovýchodě Číny. Z vězení byl podmínečně propuštěn na konci června po diagnóze konečného stadia rakoviny jater.

Liou si od roku 2009 odpykával jedenáctiletý trest vězení za podvracení státní moci: v Chartě 08, kterou podepsalo přes 350 čínských intelektuálů a která se inspirovala československou Chartou 77, volal po respektování lidských práv a zavedení voleb.

Liou dostal Nobelovu cenu za mír v roce 2010. Jeho žena je od té doby fakticky držena v domácím vězení a trpí depresí. Čína také následně zmrazila na šest let diplomatické vztahy s Norskem, v jehož metropoli Oslu se ceny udělují.

Poprvé v historii bude víc peněz na Východě než na Západě, Čína se nabízí, celkově jejich investice naprosto vítám, říká ekonom Aleš Michl. | Video: Martin Veselovský
 

Právě se děje

Další zprávy