Čínský disident a nositel Nobelovy ceny umírá na rakovinu. Přeje si převézt z Číny na Západ

ČTK ČTK
9. 7. 2017 10:09
Nemocný čínský disident, básník a nositel Nobelovy ceny za mír Liou Siao-po může být bezpečně převezen k ošetření do zahraničí, jak si přeje. Uvedli to v neděli dva západní lékaři, kteří jednašedesátiletého pacienta navštívili v nemocnici. Ta tvrdí, že jeho stav převoz neumožňuje. Nejznámější čínský politický vězeň, který se inspiroval Chartou 77, trpí rakovinou jater.
Čínský disident Liou Siao-po. Snímek drží jeho manželka, básník a literární kritik byl v roce 2008 k jedenácti letům vězení za sepsání výzvy k demokratizaci země.
Čínský disident Liou Siao-po. Snímek drží jeho manželka, básník a literární kritik byl v roce 2008 k jedenácti letům vězení za sepsání výzvy k demokratizaci země. | Foto: Reuters

Peking - "Liou a jeho rodina požádali, aby zbytek péče byl poskytnut v Německu nebo ve Spojených státech," napsali ve společném prohlášení onkologové Joseph Herman z univerzitního centra v Texasu a Markus Büchler z univerzitní kliniky v Heidelbergu.

Čínská nemocnice naopak tvrdí, že nemocný čínský disident, básník a nositel Nobelovy ceny za mír Liou Siao-po není schopen transportu.

"I když při převozu každého pacienta vždy existuje určité riziko, oba lékaři věří, že Liou může být bezpečně převezen s příslušnou lékařskou péčí a podporou. Lékařský převoz by se ale měl uskutečnit co nejrychleji," uvedli podle agentury Reuters.

Liou se teď léčí v nemocnici ve městě Šen-jang na severovýchodě Číny. Z vězení byl podmínečně propuštěn na konci června po diagnóze konečného stadia rakoviny jater.

Liou si od roku 2009 odpykával jedenáctiletý trest vězení za podvracení státní moci: v Chartě 08, kterou podepsalo přes 350 čínských intelektuálů a která se inspirovala československou Chartou 77, volal po respektování lidských práv a zavedení voleb.

Liou dostal Nobelovu cenu za mír v roce 2010. Jeho žena je od té doby fakticky držena v domácím vězení a trpí depresí. Čína také následně zmrazila na šest let diplomatické vztahy s Norskem, v jehož metropoli Oslu se ceny udělují.

Poprvé v historii bude víc peněz na Východě než na Západě, Čína se nabízí, celkově jejich investice naprosto vítám, říká ekonom Aleš Michl. | Video: Martin Veselovský
 

Právě se děje

před 25 minutami

Z paraguayského vězení uprchlo 75 nebezpečných trestanců

Nejméně 75 vězňů, mezi nimiž jsou členové zvlášť nebezpečných brazilských gangů, uprchlo z vězení v Paraguayi. Oznámily to dnes v Asunciónu vládní zdroje. Uprchlíci se prokopali na svobodu tunelem, o němž podle přesvědčení vyšetřovatelů musel vězeňský personál vědět.

Věznice se nachází ve městě Pedro Juan Caballero při hranicích s Brazílií. Její ředitel bezprostředně po útěku přišel o práci, napsala agentura Reuters. "Byla to operace připravovaná řadu dní a je nemožné, aby o tom personál vězení nevěděl… Bylo to očividně zaplacené," řekla novinářům paraguayská ministryně spravedlnosti Cecilia Pérezová.

Hraniční oblast je známá jako trasa pašeráků drog, většinou členů brazilských zločineckých skupin. Do pátrání po uprchlících se kromě paraguayské zapojila i brazilská policie.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Severovýchod Kanady zápasí s prudkou zimní bouří, pomáhají dvě stovky vojáků

Do provincie Nový Foundland na severovýchodě Kanady v neděli vláda vyslala dvě stovky vojáků, kteří mají pomoci místním obyvatelům zvládnout prudký nápor zimní bouře. Oznámil to ministr obrany Harjit Sajjan. Spolu s vojáky směřují do oblasti nákladní letouny a vrtulníky.

Správní středisko provincie St. John's zasypalo 75 centimetrů sněhu a situaci komplikuje vítr o síle až 130 kilometrů v hodině. Mnoho silnic je kvůli kalamitě neprůjezdných, v provincii byl vyhlášen stav nouze. Pomoc armády se v příštích dnech zvýší, do regionu zamíří další vojáci, řekl ministr Sajjan.

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

Účastníci berlínské konference se dohodli na dodržování embarga v Libyi

Účastníci konference o Libyi se v neděli dohodli na dodržování stávajícího zbrojního embarga a jeho lepší kontrole. Zavázali se také, že ukončí vojenskou podporu znesvářených stran. Na tiskové konferenci po skončení konference to uvedli generální tajemník OSN António Guterres německá kancléřka Angela Merkelová, která schůzku na nejvyšší úrovni svolala.

"Nemůžu dostatečně zdůraznit, že neexistuje žádné vojenské řešení konfliktu v Libyi, na tom se shodli všichni účastníci konference," řekl Guterres. "A dnes se také všichni účastníci této konference zavázali do tohoto ozbrojeného konfliktu nebo vnitřních záležitostí Libye nezasahovat," poznamenal.

"Můžu potvrdit, že všichni jsou zajedno, že chceme respektovat zbrojní embargo, a že bude také více kontrolováno než v minulosti," uvedla zase Merkelová, podle níž je důležité, aby závěry konference nyní potvrdila také Rada bezpečnosti OSN.

Berlínského jednání se zúčastnili mimo jiné ruský prezident Vladimir Putin, francouzský prezident Emmanuel Macron nebo americký ministr zahraničí Mike Pompeo.

Zdroj: ČTK
Další zprávy