Zapadlé italské divadlo ukrývalo prastaré mince. Výjimečný nález, slaví archeologové

Zahraničí Zahraničí
10. 9. 2018 20:30
Na hromadu zlatých mincí narazili italští dělníci v suterénu budovy v městečku Coma.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Shutterstock.com

Milán - Bylo to jako otevřít peněženku, popisují archeologové výjimečný nález zlatých mincí ze starověkého Říma, které byly objeveny minulý týden na severu Itálie.

Na stovky mincí narazili italští dělníci v nevyužívané budově ve městě Coma, ležícím kousek od Milána. Zrovna prováděli stavební práce, když v suterénu domu objevili zakopanou hrnčířskou nádobu. 

"Je to v podstatě jedna celá kolekce, něco takového jsme v severní Itálii ještě nenašli. Někdy bývají mince přilepené k sobě, tyhle jsou ale všechny samostatně," popsal pro americkou televizi CNN italský archeolog Luca Rinaldi.

Poklad teď zkoumají archeologové a restaurátoři. Podle zpráv místních médií by skutečná cena nálezu mohla být velmi vysoká, a to až v řádech milionů dolarů. Mimo to chtějí odborníci také zjistit, komu mince patřily a proč je někdo zakopal.  

Například archeolog Rinaldi věří, že jde o objev, jehož cena je nevyčíslitelná. "Bavíme se tu o mimořádném nálezu," citoval Rinaldiho britský list The Times

V oblasti městečka Coma už bylo navíc v minulosti nalezeno mnoho vzácných předmětů ze starověkého Říma. "Zatím do detailu nevíme o historické a kulturní hodnotě tohoto nálezu. Začíná to ale vypadat, že ta oblast je skutečným pokladem pro naši archeologii. Ten objev mě naplňuje pýchou," nechal se slyšet italský ministr kultury Alberto Bonisoli. 

Budova, ve které dělníci na mince narazili, sloužila v 19. století jako divadlo a později jako kino, od konce 20. století byla ale nevyužívaná. Teď se měla stavba přeměnit na apartmány. 

Podle zahraničních médií je už teď jasné, že jde o jeden z nejvýznamnějších nálezů takového druhu za poslední roky. Podobně nadšený byl před dvěma roky Jeruzalém, když tamní archeologové našli při vykopávkách na hoře Sion zlatou minci s vyobrazením římského císaře Nera.  

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Tradiční novoroční oběd naplánovali Zeman s Babišem na 5. ledna

Na tradičním novoročním obědě se prezident Miloš Zeman s premiérem Andrejem Babišem sejdou v neděli 5. ledna. Ještě jednou se setkají do Vánoc. Ve středu spolu na pravidelné večeři ve středočeských Lánech probrali zahraniční politiku včetně prezidentova plánu jet na jaře do Moskvy na oslavy výročí konce druhé světové války.

"Pan prezident mne informoval, že chce navštěvovat kraje a že se chystá na oslavy v květnu do Moskvy, kde má být americký prezident a další prezidenti. Takže jsme nějak koordinovali zahraniční aktivity," uvedl Babiš po zhruba půldruhahodinové schůzce. S prezidentem hovořili také o aktuálních otázkách, jako jsou plány v jaderné energetice či schvalování rozpočtu na příští rok.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Na summitu NATO bude Česko zastupovat Zeman, chce navrhnout změny

Česko bude na summitu NATO v Londýně 3. a 4. prosince zastupovat pouze prezident Miloš Zeman. Premiér Andrej Babiš (ANO) se zúčastní projednávání rozpočtu ve sněmovně, dohodli se na tom při pravidelné večeři na zámku v Lánech. Předseda vlády po jednání novinářům řekl, že na Severoatlantickou alianci má s prezidentem stejný názor, naznačil, že by se její pravidla měla po sedmdesáti letech změnit. Mluvit o tom chce na Evropské radě.

"Je to důležitá aliance, ale je potřeba aby si evropské členské státy víceméně řekly, že možná nastal čas celkově mluvit o té smlouvě, která byla podepsána před sedmdesáti lety," uvedl Babiš.

Zdroj: ČTK
Další zprávy