Západ kritizuje brutalitu v Kyjevě, opozice mobilizuje

ČTK Zahraničí ČTK, Zahraničí
Aktualizováno 30. 11. 2013 21:57
Ukrajinská vláda slibuje vyšetření tvrdého zákroku proti pokojné demonstraci
Ani brutální zásah demonstranty neodradil. Do ulic vyšli i v sobotu.
Ani brutální zásah demonstranty neodradil. Do ulic vyšli i v sobotu. | Foto: Reuters

Kyjev/Brusel - Situace na Ukrajině se po ranním tvrdém policejním zásahu proti pokojné demonstraci dramatizuje.

Opozice oznámila, že vytváří "ústředí národního odporu", volá po vypsání předčasných voleb a připravuje celostátní stávku.

"Úmyslná provokace"

Prezident Viktor Janukovyč podle agentury Interfax "odsoudil kroky, které vedly k násilné konfrontaci a utrpení lidí", a od prokuratury se dožadoval "neprodleného a objektivního vyšetření událostí kvůli náležitému potrestání viníků".

Vyšetření okolností zákroku, při němž pořádkové síly rozehnaly dav slzným plynem i údery obušků a zranily přitom desítky lidí, požaduje i ukrajinský premiér Mykola Azarov.

"Naším úkolem je zachovat klid a stabilitu v zemi," napsal na Facebooku s apelem, že Ukrajinci by neměli podléhat provokacím, věřit fámám a naopak by měli rozlišovat mezi fakty a výmysly.

Podobně jako náčelník kyjevské policie naznačuje, že muži zákona byli "úmyslně vyprovokováni". Prokuratura přesto noční dění v ulicích ukrajinské metropole vyšetřuje jako výtržnictví a neuposlechnutí policejních rozkazů. Vyloučeno není, že přibude i podezření z překročení pravomocí.

Násilí nemá na Ukrajině místo

Policejní kordon v centru Kyjeva.
Policejní kordon v centru Kyjeva. | Foto: Reuters

Západ to ale neuklidňuje a kritická slova zaznívají z Bruselu i Washingtonu. "Použití síly proti pokojným demonstrantům je odsouzeníhodné," prohlásil například litevský ministr zahraničí Linas Linkevičius. Právě jeho země momentálně předsedá Evropské unii.

Komisař pro rozšíření Štefan Füle podle serveru newsru.ua vyzval Kyjev, aby "se zdržel použití síly proti těm, kdo pokojně vyjadřuje své názory". Poznamenal také, že "ukrajinské úřady se zdržely podpisu dohody o přidružení, ale neměly by se zdržet respektování svobody shromažďování a slova".

#Євромайдан розігнали. Побоїще
#Євромайдан розігнали. Побоїще | Video:

"Násilí a zastrašování by neměly mít v současné Ukrajině místo," nechala se pro změnu slyšet mluvčí amerického ministerstva zahraničí Jeniffer Psakiová.

Zacházeli s námi jako s odpadky

Foto: Reuters

Protestující se v Kyjevě domáhali odstoupení prezidenta Viktora Janukovyče za to, že odmítl podepsat dohodu o přidružení Ukrajiny k EU. V sobotu okolo čtvrté hodiny ranní proti nim s obušky a slzným plynem zasáhly speciální policejní jednotky.

"Obklíčili nás a pak postupovali a každého tloukli, muže, ženy. Lidi padali a oni je mlátili. Omdlela jsem. Probudila jsem se v sanitce vedle lidí se zakrvácenými obličeji," uvedla jistá mladá žena na videu, které podle AFP zveřejnil jeden místní opoziční web.

"Bylo to strašné. Vedli jsme klidnou demonstraci a oni nás napadli," řekla agentuře AP další z účastnic akce. "Zacházeli s námi jak s odpadky," dodala.

Pětatřicet zadržených policisté během dne propustili.

 

Právě se děje

před 30 minutami

Trump přirovnal snahu o impeachment k lynčování. Kritici mluví o rasistickém podtextu

Americký prezident Donald Trump považuje snahu demokratických zákonodárců o jeho sesazení ústavní žalobou (impeachment) za lynč. Napsal to dnes na twitteru. Agentura AP upozornila, že zmínka o lynčování má rasistický podtext, neboť termín je v USA používán především v souvislosti s případy, kdy se obětí lynčujícího bělošského davu stal Američan černé pleti.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Výdaje na zdravotní péči se zvýší o osm až dvanáct procent, řekl ministr Vojtěch

Platby do jednotlivých oblastí zdravotní péče se příští rok podle ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha (za ANO) meziročně zvýší o osm až 12 procent. Výraznější nárůst platů čeká sestry poskytující domácí péči, a to zhruba 41 procent. Ministr to v úterý řekl poslancům při informování o situaci ve zdravotnictví, které má dostat v příštím roce rekordních 350 miliard korun. Úhradová vyhláška počítala podle ministra původně s navýšením plateb o 24 miliard korun. Po jednání premiéra Andreje Babiše (ANO) s poskytovateli péče i s KSČM přibylo dalších 4,9 miliardy korun.

Zdroj: ČTK
Další zprávy