Západ kritizuje brutalitu v Kyjevě, opozice mobilizuje

ČTK Zahraničí ČTK, Zahraničí
Aktualizováno 30. 11. 2013 21:57
Ukrajinská vláda slibuje vyšetření tvrdého zákroku proti pokojné demonstraci
Ani brutální zásah demonstranty neodradil. Do ulic vyšli i v sobotu.
Ani brutální zásah demonstranty neodradil. Do ulic vyšli i v sobotu. | Foto: Reuters

Kyjev/Brusel - Situace na Ukrajině se po ranním tvrdém policejním zásahu proti pokojné demonstraci dramatizuje.

Opozice oznámila, že vytváří "ústředí národního odporu", volá po vypsání předčasných voleb a připravuje celostátní stávku.

"Úmyslná provokace"

Prezident Viktor Janukovyč podle agentury Interfax "odsoudil kroky, které vedly k násilné konfrontaci a utrpení lidí", a od prokuratury se dožadoval "neprodleného a objektivního vyšetření událostí kvůli náležitému potrestání viníků".

Vyšetření okolností zákroku, při němž pořádkové síly rozehnaly dav slzným plynem i údery obušků a zranily přitom desítky lidí, požaduje i ukrajinský premiér Mykola Azarov.

"Naším úkolem je zachovat klid a stabilitu v zemi," napsal na Facebooku s apelem, že Ukrajinci by neměli podléhat provokacím, věřit fámám a naopak by měli rozlišovat mezi fakty a výmysly.

Podobně jako náčelník kyjevské policie naznačuje, že muži zákona byli "úmyslně vyprovokováni". Prokuratura přesto noční dění v ulicích ukrajinské metropole vyšetřuje jako výtržnictví a neuposlechnutí policejních rozkazů. Vyloučeno není, že přibude i podezření z překročení pravomocí.

Násilí nemá na Ukrajině místo

Policejní kordon v centru Kyjeva.
Policejní kordon v centru Kyjeva. | Foto: Reuters

Západ to ale neuklidňuje a kritická slova zaznívají z Bruselu i Washingtonu. "Použití síly proti pokojným demonstrantům je odsouzeníhodné," prohlásil například litevský ministr zahraničí Linas Linkevičius. Právě jeho země momentálně předsedá Evropské unii.

Komisař pro rozšíření Štefan Füle podle serveru newsru.ua vyzval Kyjev, aby "se zdržel použití síly proti těm, kdo pokojně vyjadřuje své názory". Poznamenal také, že "ukrajinské úřady se zdržely podpisu dohody o přidružení, ale neměly by se zdržet respektování svobody shromažďování a slova".

#Євромайдан розігнали. Побоїще
#Євромайдан розігнали. Побоїще | Video:

"Násilí a zastrašování by neměly mít v současné Ukrajině místo," nechala se pro změnu slyšet mluvčí amerického ministerstva zahraničí Jeniffer Psakiová.

Zacházeli s námi jako s odpadky

Foto: Reuters

Protestující se v Kyjevě domáhali odstoupení prezidenta Viktora Janukovyče za to, že odmítl podepsat dohodu o přidružení Ukrajiny k EU. V sobotu okolo čtvrté hodiny ranní proti nim s obušky a slzným plynem zasáhly speciální policejní jednotky.

"Obklíčili nás a pak postupovali a každého tloukli, muže, ženy. Lidi padali a oni je mlátili. Omdlela jsem. Probudila jsem se v sanitce vedle lidí se zakrvácenými obličeji," uvedla jistá mladá žena na videu, které podle AFP zveřejnil jeden místní opoziční web.

"Bylo to strašné. Vedli jsme klidnou demonstraci a oni nás napadli," řekla agentuře AP další z účastnic akce. "Zacházeli s námi jak s odpadky," dodala.

Pětatřicet zadržených policisté během dne propustili.

 

Právě se děje

před 10 minutami

U Jasenné na Zlínsku se stala smrtelná autonehoda, silnice je uzavřená

U Jasenné na Zlínsku se v neděli ráno stala smrtelná dopravní nehoda. Silnice mezi obcemi Jasenná a Liptál na Vsetínsku je uzavřená, policisté v obou obcích odklánějí dopravu, sdělila zlínská policejní mluvčí Monika Kozumplíková. Nehoda se stala na hlavním tahu ze Zlína na Vsetín.

"Řidič osobního vozidla při jízdě od Vsetína do Vizovic čelně narazil do stromu a s vozidlem skončil na střeše. Vozidlo začalo po havárii hořet. Veškeré okolnosti této tragické dopravní nehody na místě prověřují dopravní policisté ve spolupráci s kriminalisty," uvedla Kozumplíková. Silnice by podle ní měla zřejmě být uzavřená celé dopoledne.

před 43 minutami

Smlouvu o zákazu jaderných zbraní podepsalo potřebných padesát zemí

Smlouvu o nešíření jaderných zbraní (TPNW) už podepsalo 50 zemí. Poté, se k ní v sobotu připojil Honduras, tak dokument může za 90 dní, tedy 22. ledna, vstoupit v platnost, oznámila v noci na neděli OSN. Jaderné mocnosti však dokument odmítají, upozorňuje agentura AP.

Generální tajemník OSN António Guterres řekl, že vstoupením smlouvy v platnost vyvrcholí světové hnutí, které upozorňuje na "katastrofální důsledky jakéhokoli používání jaderných zbraní proti lidem" a že dokument je "holdem přeživším jaderných výbuchů a zkoušek, z nichž mnozí se o tuto smlouvu zasazovali".

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Kvůli údržbě trati nejezdí tramvaje mezi zastávkami Lazarská a Jindřišská

Kvůli údržbě trati nejezdí v neděli tramvaje mezi zastávkami Lazarská a Jindřišská v centru Prahy. Jednosměrná výluka potrvá od 08:00 do 16:00 a týká se linek 3, 5, 6, 9 a 14. Detailní informace zveřejnil dopravní podnik hlavního města na svém webu.

Tramvaje budou v uzavřeném úseku jezdit po objízdných trasách, a to pouze ve směru Lazarská-Jindřišská. V opačném směru bude provoz bez omezení. Náhradní doprava nebude zavedena, cestující můžou využít metro.

Zdroj: ČTK
Další zprávy