Západ je nervózní. Rusové dodají obří turecké armádě rakety S-400, podepsali už smlouvu

ČTK ČTK
29. 12. 2017 12:56
Dohoda vyvolává znepokojení Západu mimo jiné proto, že druhá největší armáda NATO bude záviset na ruské výzbroji.
Protiletadlový vzdušný systém S-400.
Protiletadlový vzdušný systém S-400. | Foto: Reuters

Ankara/Moskva - Turecko a Rusko v pátek podepsaly dohodu, na jejímž základě Moskva dodá Ankaře čtyři jednotky systému protivzdušné obrany S-400 za cenu 2,5 miliardy dolarů (asi 54 miliard korun). Informovala o tom televize CNN Türk.

Obě země podmínky smlouvy vyjednávaly déle než rok, podepsaly ji v Ankaře. Bezprostředně po jejím uzavření nejsou známy bližší detaily.

Sergej Čemezov, šéf státní korporace Rostech, která sdružuje mimo jiné i ruské zbrojovky, řekl ve středu tisku, že Turci zaplatí 45 procent z ceny jako zálohu a zbylou část pokryje ruský úvěr. Čemezov také uvedl, že Rusko plánuje začít s prvními dodávkami v březnu 2018.

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan řekl, že Rusové půjčku poskytnou v rublech.

Dohoda vyvolává znepokojení Západu mimo jiné proto, že druhá největší armáda NATO bude záviset na ruské výzbroji, která navíc není kompatibilní s arzenály ostatních členských zemí.

Uzavření smlouvy vyvolává dále rozpaky i z toho důvodu, že byla uzavřena navzdory americkým sankcím proti Rusku vyhlášeným kvůli anexi ukrajinského Krymu.

 

Právě se děje

před 21 minutami

Na Floridě se zhroutila vícepodlažní budova, na místě jsou záchranáři

Na jižní Floridě se částečně zhroutila několikapodlažní budova. Zda v ní byli lidé a zda si incident vyžádal oběti, není v tuto chvíli podle televizní stanice CNN jasné. Na místě zasahují hasiči.

O zhroucení budovy v okrese Miami-Dade informovaly hasiči na twitteru. V tiskovém prohlášení pak uvedli, že na místě zasahuje přes 80 záchranných jednotek. Objekt se nacházel v městečku Surfside nedaleko Miami Beach. Podle lokální televize byla budova postavena v roce 1981.

Policie na twitteru zveřejnila snímek z místa. Na internetu se objevilo i video trosek budovy; jeho autor poznamenal, že byl ubytovaný v sousedním hotelu. "Jedna z těch obřích budov je pryč. Tady, hned vedle nás," uvedl s tím, že je to "šílené".

CNN se snaží získat komentář od místních hasičů a kanceláře starosty.

Zdroj: ČTK
Další zprávy