Západ Íránu zasáhlo zemětřesení, zraněno bylo přes 400 lidí

ČTK ČTK
25. 11. 2018 22:33
Západ Íránu zasáhlo zemětřesení o síle 6,3 stupně, informovala agentura Reuters s odvoláním na americkou geologickou službu USGS. Podle íránské státní televize utrpělo zranění přes 400 lidí, žádná oběť na životě nebyla ohlášena. Ohnisko se nacházelo v hloubce 65 kilometrů; otřesy udeřily v oblasti 114 kilometrů severozápadně od města Ílám nedaleko hranice s Irákem a citelné byly i v irácké metropoli Bagdádu a v Kuvajtu.
Foto: ČTK

Guvernér zasažené provincie Kermánšáh řekl státní televizi, že zranění utrpělo 411 lidí. Dodal ale, že většina zranění byla lehkých a hospitalizováno bylo pouze 15 obyvatel.

Obavy z následných otřesů vyhnaly za chladného počasí do ulic několika měst množství lidí, informovala íránská média. Do oblasti ihned zamířily záchranářské týmy. "Nemáme žádné zprávy o úmrtích; většina lidí byla zraněna, když utíkala, nikoli přímo v důsledku zemětřesení," řekl státní televizi šéf íránské záchranné služby s tím, že většina osob byla zraněna lehce.

Otřesy poškodily některé budovy a silnice v provincii Kermánšáh. Způsobily rovněž výpadky elektřiny.

Írán se nachází nad několika liniemi seizmických zlomů a zemětřesení jsou zde proto častá.

Loni v listopadu zasáhlo západní Írán zemětřesení o síle 7,3 stupně. V důsledku katastrofy přišlo o život více než 600 lidí a 9000 dalších bylo zraněno. Nejhorší zemětřesení v tomto tisíciletí postihlo Írán v roce 2003, kdy na jihu zahynulo nejméně 26.000 lidí. Srovnáno se zemí tehdy bylo historické město Bám.

 

Právě se děje

před 36 minutami

Na vládní čtvrť v Bagdádu dopadly tři rakety

Tři rakety dopadly v pondělí večer do ostře střežené zelené zóny v Bagdádu, ve které se nacházejí vládní budovy i diplomatické mise včetně velvyslanectví Spojených států. Nikdo nebyl zraněn. Informovala o tom agentura AFP s odvoláním na bezpečnostní zdroje. 

Podobné raketové útoky zažila vládní čtvrť za poslední měsíce již několikrát. Kdo za útokem stojí, nebylo jasné. Nicméně podle Washingtonu měly podobné akce v minulosti na svědomí proíránské milice.

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

Italský senátní výbor rozhodl, že Salvini má být vyšetřován. Čelí obvinění ze zneužití pravomoci kvůli blokádě lodí s migranty

Výbor italského Senátu schválil žádost soudu o zahájení vyšetřování lídra pravicové Ligy a bývalého ministra vnitra Mattea Salviniho, jenž čelí obvinění ze zneužití pravomoci v souvislosti s blokádou záchranných lodí s migranty. Pokud by soud shledal lídra nejpopulárnější italské strany vinným, hrozilo by mu až 15 let za mřížemi. Zároveň by mu mohlo být zakázáno zastávat politickou funkci, což by mu zabránilo usilovat o post premiéra.

Zdroj: ČTK
Další zprávy