Zmrazili sperma mrtvého syna. Soud povolil americkému páru, aby si "vyrobil" vnouče

Simona Fendrychová Simona Fendrychová
24. 5. 2019 20:59
Jejich syn si prý vždycky přál mít děti. Jednadvacetiletý Američan Peter Zhu měl ale letos v únoru nehodu na lyžích, na jejíž následky zemřel. Rodiče mu chtějí jeho sen splnit i tak. Požádali o odebrání a uchování jeho spermatu pro případné budoucí využití k umělému oplodnění a soudce newyorského nejvyššího soudu jim minulý týden vyhověl. Peter Zhu tak může za pomoci náhradní matky posmrtně zplodit potomka a Monica a Youngmin Zhuovi získají vnouče.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Shutterstock

Soudce nejvyššího soudu amerického státu New York John Colangelo rozhodl, že se zmrzlým spermatem můžou Zhuovi dělat, co chtějí. "Peterovi rodiče jsou vhodní lidé na to, aby rozhodli, jak naložit s jeho genetickým materiálem," cituje z rozhodnutí soudu americká stanice CNN.

Soudce nenašel žádné právní překážky, které by v tom mohly bránit. Upozornil však, že Zhuovi by mohli v budoucnu při snaze o umělé oplodnění narazit na nejrůznější komplikace.

Americký právní systém s takovými případy moc nepočítá. Nevládní organizace Americká společnost pro reproduktivní medicínu vydala v loňském roce návod týkající se etiky v oblasti posmrtné reprodukce. Případ, kdy dotyčný nemá žijící manželku, považuje etický výbor tohoto sdružení za problematický. Rodiče totiž za normálních okolností nemají právo zasahovat do reproduktivních záležitostí svého dítěte. A to ani za jeho života. Plození dětí je intimní záležitostí ideálně dvou lidí.

Že jde o velice ošemetnou situaci, si myslí i šéf oddělení etiky na newyorské lékařské fakultě Art Caplan. Americkému deníku Washington Post řekl, že člověk sice může rozhodnout o tom, jak se po jeho smrti využijí jeho orgány, formulář na genetický materiál ale v USA neexistuje.

Peter Zhu po sobě navíc nezanechal žádnou závěť. Soudce ale rozhodl, že jeho rodiče sami nejlépe vědí, co si přál.

"Toužíme po kousku Petera"

Jednadvacetiletý kadet se smrtelně zranil v lyžařském středisku americké vojenské akademie West Point na konci února. Poté co ho jeho spolužák našel bezvládně ležet na sjezdovce, ho vrtulník dopravil do nemocnice. Lékaři zjistili, že si zlomil páteř a mozek ztratil přístup ke kyslíku. Tři dny nato ho prohlásili v podstatě za mrtvého, životní funkce mu už zajišťovaly jen přístroje.

Monica a Youngmin Zhuovi na začátku března podali žádost, aby bylo zachráněno a odebráno Peterovo sperma.

"Peterova smrt byla hrozná, tragická a náhlá noční můra, na kterou se nikdo z nás nemohl připravit," psali v dopise soudci. "Zoufale toužíme po tom mít malý kousek Petera, který by mohl dál žít a dál šířit štěstí a radost, jež on přivedl do našich životů." Peter byl jejich jediný syn, který by pokračoval v rodinné linii.

Zásadním argumentem ale byl Peterův sen o rodině. "Přáním našeho umírajícího syna bylo stát se otcem a přivést na tento svět děti," stálo v žádosti. Jako důkaz soudci posloužila i jedna z jeho školních prací, ve které Peter psal, že se chce do svých třiceti let oženit.

Lékaři v březnu odebrali Peterovo sperma. A minulý týden soud rozhodl, že rodiče ho mohou skutečně použít. Jestli a kdy to hodlají udělat, ale není jasné, protože s novináři nekomunikují.

Přivést na svět dítě mrtvého otce

Rozsudek však vyvolává mnoho dalších otázek, upozorňuje profesor Caplan. Nikdo už nezjistí, jestli by Peter s takovým řešením souhlasil. Chtěl by, aby jeho dítě vychovávali prarodiče, nebo někdo jiný? Chtěl by, aby jeho dítěti jednou řekli pravdu o tom, jakým způsobem se narodilo?

Hledat odpovědi není jednoduché, protože v minulosti se moc podobných případů neobjevilo. V roce 1999 šokoval Spojené státy příběh ženy, která použila sperma svého mrtvého manžela a porodila dítě. I tehdy se mnozí podivovali nad tím, jestli je vhodné přivést na svět dítě mrtvého otce.

V České republice by něco takového možné nebylo, jak ukazuje případ ženy z Plzně. Loni Ústavní soud rozhodl, že Hana P. nemá právo na umělé oplodnění spermiemi svého zesnulého manžela. A to i přesto, že její manžel si je před smrtí nechal zmrazit a souhlasil s jejich použitím.

V Německu je oplodnění spermiemi mrtvého muže dokonce postaveno mimo zákon. Ve Velké Británii se s takovou situací také počítá a při zmrazování spermatu musí daná osoba písemně prohlásit, jak si přeje, aby se s biologickým materiálem nakládalo v případě úmrtí. Na druhou stranu ve Francii mohou podstoupit umělé oplodnění pouze páry. 

Video: Darovala vajíčka svému bratrovi, aby mohl mít dítě se svým manželem

Chtěla jsem, aby kluci měli dítě, neznala jsem nikoho, kdo by na to byl lépe připravený, říká novinářka Radka Zítková. | Video: Emma Smetana
 

Právě se děje

Další zprávy