Zamořená voda už protéká Charbinem

ČTK, Reuters
24. 11. 2005 8:44
Charbin - Voda v řece Sung-chua znečištěná vysokou koncentrací benzenu dosáhla ráno jednoho z největších čínských měst Charbinu.
Znečištěná voda v řece Sung-chua dnes ráno zasáhla město Chabrin.
Znečištěná voda v řece Sung-chua dnes ráno zasáhla město Chabrin. | Foto: Reuters

Místní úřady varovaly obyvatele města, aby si dávali pozor, zda se u nich neprojevuje otrava benzenem, který může poškodit důležité orgány, jako jsou ledviny a játra. Guvernér místní provincie nařídil nemocnicím, aby se připravily na příjem takto postižených lidí.

Osmdesát kilometrů dlouhý kus znečištěné řeky by měl Charbinem protékat až do soboty. Až poté budou moci úřady přistoupit k jejímu vyčištění.

Co všechno může způsobit benzen, ČTĚTE ZDE.

Čína varovala Rusko

Čína oficiálně přiznala, že kontaminace řeky Sung-chua představuje velkou ekologickou havárii. Zároveň dnes varovala Rusko, že se katastrofa, způsobená před dvěma týdny výbuchem v místní chemičce, může týkat i jeho. Řeka Sung-chua teče přes hranice s Ruskem a nakonec se vlévá do řeky Amur.

Město Harbin leží na řece Sung-chua.
Město Harbin leží na řece Sung-chua. | Foto: Aktuálně.cz

K vyčištění řeky místní úřady nutně shánějí velké množství aktivního uhlí. Podle odhadů expertů je ho zapotřebí 1400 tun, k
dispozici je ale jen 700 tun, citovala dnes agentura Nová Čína sdělení provinční vlády.

Úřady v Charbinu se nadále snaží dovážet do města pitnou vodu v cisternách ze sousedních oblastí. Vrtají se také nové studny.
Odstávka vody má trvat nejméně čtyři dny, jen 90 procent obyvatel města si však podle čínské agentury stačilo obstarat zásoby vody alespoň na tři dny.

Lidé odcházejí

Na letištích a vlakových stanicích se vytvářejí velké tlačenice, uvedl jeden svědek ve středu pro agenturu Reuters. "Každý se snaží opustit Charbin a je velmi obtížné sehnat lístky, podobně jako v období lunárního Nového roku," řekl místní manažer agentuře Reuters.

Kohoutky byly v Charbinu, hlavním městě severovýchodní provincie Chej-lung-ťiang, uzavřeny v úterý o půlnoci poté, co již začala nákupní panika. Lidé pak v krátké době vykoupili všechny zásoby balené vody a trvanlivých potravin. #reklama
 

Při nehodě zahynulo pět lidí

K explozi v chemické továrně ve městě Ťi-lin poblíž metropole provincie Chej-lung-ťiang Charbinu došlo 13. listopadu. Zahynulo při ní pět lidí a dalších 10 tisíc muselo být evakuováno. Příčinou nehody byla prý lidská chyba. Neštěstí způsobilo znečištění částečně zamrzlé řeky Sung-chua, která je hlavním zdrojem vody pro Charbin.

Oznámení o chystaném přerušení dodávek vody vyvolalo již počátkem tohoto týdne paniku mezi obyvateli města, kteří začali skupovat vodu v láhvích, ale také limonády či mléko ze supermarketů. Voda byla odstavena v úterý v poledne místního času, podle prvních zpráv na čtyři dny. Zprávy o čtyřdenní lhůtě nicméně úřady prý později odvolaly, což podle mluvčího místní vlády znamená, že odstávka potrvá déle.

Bez vody se musejí obejít miliony lidí

Vyučování ve školách bylo přerušeno do 30. listopadu "kvůli obavám, že nemohou být zajištěny potřebné hygienické podmínky a stravování", napsala agentura Nová Čína. Pro nemocnice a některé obytné čtvrti je voda čerpána ze studní. 

Charbin je jedno z nejchladnějších míst v Číně, kde noční teploty tento týden klesají k minus 12 stupňům Celsia. Společnosti, které zabezpečují vytápění párou, již byly vyzvány, aby si zajistily dostatečné zásoby vody ze studní, a nepřerušily  tak dodávky tepla. Podle agentury AP odstávka vody postihuje "pouze" město, kde žije 3,8 milionu lidí, nikoli celou devítimilionovou charbinskou aglomeraci. Mnoho obyvatel se kvůli nastalé situaci snaží Charbin opustit a letiště a železniční nádraží jsou podle svědků přeplněná. "Každý chce z Charbinu odjet, takže je velmi těžké sehnat lístky," řekl agentuře Reuters manažer místní továrny.

Foto: Reuters

Charbin byl postaven koncem 19. století jako středisko při hranici s Ruskem a je známý starou ruskou a evropskou
architekturou. Proslulý je rovněž místní zimní festival, při němž jsou velké kusy ledu z řeky Sung-chua používány k vytvoření kopií
známých budov a uměleckých děl v městských parcích. Nyní zamořená řeka Sung-chua po několika stech kilometrech na čínském území pokračuje v toku do Ruska.

Neštěstí zdůraznilo povážlivý stav čínských zásob vody. O jejich omezené zdroje soupeří 1,3 miliardy obyvatel, továrny a zemědělský sektor, zatímco vláda varuje, že všechny velké čínské řeky jsou nebezpečně kontaminované.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 12 minutami

Střety v Jeruzalémě pokračují druhý den a noc, další desítky Palestinců utrpěly zranění

V Jeruzalémě ze soboty na neděli pokračovaly střety mezi palestinskými demonstranty a izraelskou policií poté, co se sešly desítky tisíc muslimů před mešitou Al-Aksá při oslavách svátku souvisejícího s postním měsícem ramadán. Podle místního Červeného půlměsíce utrpělo zranění nejméně 80 lidí včetně několika dětí, 14 lidí bylo převezeno do nemocnice. Zranění utrpěl rovněž jeden policista. Znepokojení nad situací dnes vyjádřil takzvaný blízkovýchodní kvartet, tedy Evropská unie, OSN, USA a Rusko.

Palestinská mládež házela kamení na policisty, zapalovala ohně a strhávala policejní bariéry v ulicích vedoucích k jeruzalémskému Starému městu. Policisté na koních a těžkooděnci proti davu nasadili zábleskové granáty a vodní děla, stříleli rovněž do lidí gumovými projektily.

Nepokoje v Jeruzalémě propukly po zahájení postního měsíce ramadánu v polovině dubna, kdy Izrael omezil Palestincům shromažďování na místě, kde se Arabové většinou scházejí k večerní modlitbě. V posledních dnech napětí podpořilo hrozící nucené vystěhování některých palestinských rodin z jejich domů ve východním Jeruzalémě. Při střetech z pátku na sobotu utrpělo zranění přes 200 Palestinců a šest izraelských policistů.

Zdroj: ČTK
před 15 minutami

Sadiq Khan obhájil mandát a bude nadále starostou Londýna

Starostou Londýna byl znovuzvolen labourista Sadiq Khan, britské hlavní město tak povede i příští čtyři roky. Podle oficiálních výsledků získal přes 55 procent hlasů a porazil svého konzervativního soupeře Shauna Baileyho, informovala v sobotu britská média. Khan se stal v roce 2016 prvním muslimem, který kdy stanul v čele západní metropole.

"Jsem pyšný, že jsem dnes získal velmi silný mandát," řekl Khan po oznámení výsledků. Slíbil rovněž, že si "natáhne každou šlachu při snaze vystavět lepší a zářnější budoucnost pro Londýn po temných dnech pandemie".

"Nebudu nikdy přehlížet vaše hlasy, vaše starosti a vaše obavy," vzkázal pak voličům, kteří ve volbách upřednostnili jednoho z jeho 19 soupeřů. "Jizvy po Brexitu stále přetrvávají a stále více nás rozděluje drsná kulturní válka," pokračoval s tím, že koronavirus nedbá na ideologické rozdíly. "Musíme využít této chvíle národního uzdravení k zacelení toho, co nás rozděluje," dodal. Slíbil rovněž, že bude usilovat o lepší komunikaci mezi londýnskou radnicí a britskou vládou, jíž nyní ovládají konzervativci.

Zdroj: ČTK
Další zprávy