Neudělení víza českému novináři není odveta, tvrdí Moskva. Česko předvolává chargé d'affaires

Zahraničí ČTK Zahraničí, ČTK
Aktualizováno 5. 8. 2016 15:36
"Pokusy vidět v daném případě odvetnou akci za odmítnutí české akreditace ruským novinářům jsou neodůvodněné," cituje ruské ministerstvo zahraničí agentura TASS. Neoficiální informace přitom hovoří o tom, že jde o odvetné opatření za neprodloužení akreditace dvěma ruským novinářům v Česku.
Ondřej Soukup.
Ondřej Soukup. | Foto: DVTV

Moskva - Odmítnutí udělení víza českému novináři Ondřeji Soukupovi z Hospodářských novin není odvetou za obdobné kroky českých úřadů, oznámilo ruské ministerstvo zahraničí.

Podle neoficiálních informací mělo jít o odvetné opatření za neprodloužení akreditace dvěma ruským novinářům, k němuž české ministerstvo zahraničí přistoupilo letos na jaře.

Moskva ovšem v pátek takové vysvětlení odmítla. "Pokusy vidět v daném případě odvetnou akci za odmítnutí české akreditace ruským novinářům jsou neodůvodněné," citovala agentura TASS z prohlášení ministerstva.

"Považujeme za možné poznamenat, že v souladu se závazky, které vyplývají z účasti naší země v řadě integračních seskupení, přihlíží Rusko v otázce vydávání víz i k mínění našich partnerů," dodává stručná ministerská zpráva.

Budeme zjišťovat, o co jde

"Jediné, co k tomu v tuto chvíli mohu říct, je, že na úterý máme předvolanou chargé d'affaires ambasády Ruské federace v Praze a budeme se s ní o tom bavit. Budeme zjišťovat, co za tím je a s čím to může souviset," řekla Aktuálně.cz mluvčí českého ministerstva zahraničí Michaela Lagronová.

Vyjádření Moskvy nicméně naznačuje, že vízum nebylo uděleno po konzultaci s některým z ruských partnerů - například Běloruskem. To ale Ondřej Soukup navštívil před měsícem v rámci novinářského doprovodu českého ministra zahraničí Lubomíra Zaorálka. A novinářské vízum dostal bez problémů.

V jiných zemích, které by připadaly v úvahu (jako je Kazachstán či Arménie), reportér v posledních letech nebyl ani o jejich vízum nežádal. Konkrétního "integračního partnera" však ruské ministerstvo blíže nespecifikuje.

Moskva zamítla žádost o novinářské vízum redaktorovi Hospodářských novin Ondřeji Soukupovi. Podle něho jde o odvetu za kroky českého ministerstva. | Video: Ondřej Soukup
 

Právě se děje

před 19 minutami

FBI nevedla vůči Trumpovi politicky motivované vyšetřování, uvedl inspektor

Americký Federální úřad pro vyšetřování (FBI) nevedl proti volební kampani nynějšího republikánského prezidenta Donalda Trumpa politicky motivované vyšetřování, ačkoli se několika chyb dopustil. K tomuto závěru dospěl v pondělí ve zveřejněné zprávě generální inspektor ministerstva spravedlnosti USA Michael Horowitz. Inspektor prověřoval pochybnosti o počátcích vyšetřování ruského vlivu na americké prezidentské volby a také to, zda FBI v případu dodržoval zákony.

 

před 46 minutami

Aktivisté z Greenpeace promítli na budovu vlády vzkaz pro Babiše

Aktivisté ve vzkazu požadovali, aby Česko přijalo plán na uhlíkovou neutralitu v Evropské unii do roku 2050. Česko plán na razantní snížení emisí odmítá, premiér Andrej Babiš (ANO) před několika dny zopakoval, že ani na nadcházejícím jednání evropských státníků ho nepodpoří.

Z Dvořákova nábřeží promítali na budovu české vlády aktivisté heslo "Chraňte klima, aby tady mohly žít i naše děti! Greenpeace." Projekci prokládali obrazy plamenů. Heslo vycházející z předvolebního hesla hnutí ANO vybrala organizace záměrně.

"To je celý smysl té uhlíkové neutrality a všech klimatických opatření. Abychom planetu a životní podmínky v aspoň stávající podobě, ideálně i lepší zanechali i pro naše děti a budoucí generace," vysvětlil aktivista Jan Freidinger.

Další zprávy