Neudělení víza českému novináři není odveta, tvrdí Moskva. Česko předvolává chargé d'affaires

Zahraničí ČTK Zahraničí, ČTK
Aktualizováno 5. 8. 2016 15:36
"Pokusy vidět v daném případě odvetnou akci za odmítnutí české akreditace ruským novinářům jsou neodůvodněné," cituje ruské ministerstvo zahraničí agentura TASS. Neoficiální informace přitom hovoří o tom, že jde o odvetné opatření za neprodloužení akreditace dvěma ruským novinářům v Česku.
Ondřej Soukup.
Ondřej Soukup. | Foto: DVTV

Moskva - Odmítnutí udělení víza českému novináři Ondřeji Soukupovi z Hospodářských novin není odvetou za obdobné kroky českých úřadů, oznámilo ruské ministerstvo zahraničí.

Podle neoficiálních informací mělo jít o odvetné opatření za neprodloužení akreditace dvěma ruským novinářům, k němuž české ministerstvo zahraničí přistoupilo letos na jaře.

Moskva ovšem v pátek takové vysvětlení odmítla. "Pokusy vidět v daném případě odvetnou akci za odmítnutí české akreditace ruským novinářům jsou neodůvodněné," citovala agentura TASS z prohlášení ministerstva.

"Považujeme za možné poznamenat, že v souladu se závazky, které vyplývají z účasti naší země v řadě integračních seskupení, přihlíží Rusko v otázce vydávání víz i k mínění našich partnerů," dodává stručná ministerská zpráva.

Budeme zjišťovat, o co jde

"Jediné, co k tomu v tuto chvíli mohu říct, je, že na úterý máme předvolanou chargé d'affaires ambasády Ruské federace v Praze a budeme se s ní o tom bavit. Budeme zjišťovat, co za tím je a s čím to může souviset," řekla Aktuálně.cz mluvčí českého ministerstva zahraničí Michaela Lagronová.

Vyjádření Moskvy nicméně naznačuje, že vízum nebylo uděleno po konzultaci s některým z ruských partnerů - například Běloruskem. To ale Ondřej Soukup navštívil před měsícem v rámci novinářského doprovodu českého ministra zahraničí Lubomíra Zaorálka. A novinářské vízum dostal bez problémů.

V jiných zemích, které by připadaly v úvahu (jako je Kazachstán či Arménie), reportér v posledních letech nebyl ani o jejich vízum nežádal. Konkrétního "integračního partnera" však ruské ministerstvo blíže nespecifikuje.

Moskva zamítla žádost o novinářské vízum redaktorovi Hospodářských novin Ondřeji Soukupovi. Podle něho jde o odvetu za kroky českého ministerstva. | Video: Ondřej Soukup
 

Právě se děje

Aktualizováno před 5 hodinami

Fotbalisté Norwiche se po roce vracejí do Premier League

Fotbalisté Norwiche se po roční pauze vracejí do nejvyšší anglické soutěže. "Kanárci" sice ve 42. kole druhé ligy podlehli po dlouhém oslabení Bournemouthu 1:3, postup už ale měli zajištěný před utkáním díky remízám třetí Swansea s posledním Wycombem (2:2) a čtvrtého Brentfordu s Millwallem (0:0). Norwich je z jejich dosahu a má osmibodový náskok na druhý Watford. K zajištění prvního místa mu v posledních čtyřech duelech stačí uhrát pět bodů.

Norwich před dvěma lety postoupil do Premier League jako vítěz, ale mezi elitou skončil beznadějně poslední. K návratu mu pomohl zejména finský kanonýr Teemu Pukki, který je s 25 trefami mezi střelci druhý.

Do Premier League přímo postoupí nejlepší dva týmy, další čtyři se utkají o zbývající volné místo.

Zdroj: ČTK
Další zprávy