Bloudil jsem po Kongu, má krev je prokletí. Pohnuté osudy běženců ze zambijské osady

Obrazem: Chýše bez vody a elektřiny. Jak se žije v obří uprchlické osadě v Zambii
Uprchlická osada Meheba na pomezí Zambie a Konga se rozkládá na obrovském území 720 čtverečních kilometrů.
Meheba byla oficiálně otevřena v roce 1971. Tábor spravuje zambijské ministerstvo vnitra za podpory Úřadu Vysokého komisaře OSN pro uprchlíky (UNHCR). Žije tu okolo 24 tisíc obyvatel.
Poloha uprchlické osady Meheba na mapě Afriky.
Do Meheby stále přicházejí další uprchlíci z okolních zemí, především z Demokratické republiky Kongo. Dále jsou tu lidé především z Angoly, Burundi, Rwandy a Somálska.
Foto: Jiří Pasz / Charita Česká republika
Jiří Pasz
16. 11. 2019 6:40
Zambie, rozlehlá země na jihu Afriky, hostí desetitisíce uprchlíků z okolních států rozvrácených ozbrojenými konflikty. V osadě Meheba na hranicích s Kongem běženci žijí i několik desítek let. Přečtěte si reportáž přímo z místa, kde se prolíná dědictví bojů v jejich rodných zemích s pohnutými osudy zdejších obyvatel.

Lusaka (Zambie, od našeho spolupracovníka) - "Jednoho dne jsem se vracel domů a našel tam vojáky. Zabili mi otce i matku, já jsem byl zatčen," popisuje sedmašedesátiletý Adolfo z Angoly.

Za krvavé občanské války, která v jeho zemi trvala od roku 1975 téměř třicet let, ho vojáci mučili, dokonce mu pořezali genitálie. Adolfo z Angoly uprchl do sousední Zambie. Ani tady se mu ale tragédie nevyhýbají, z šesti dětí mu dvě zemřely.  

Angolan Adolfo je jedním z asi 24 tisíc uprchlíků v osadě Meheba na hranicích Zambie a Konga.
Angolan Adolfo je jedním z asi 24 tisíc uprchlíků v osadě Meheba na hranicích Zambie a Konga. | Foto: Jiří Pasz

Adolfo je jedním z asi 24 tisíc uprchlíků žijících v osadě Meheba na hranicích Zambie a Konga. Na první pohled je místo stěží rozpoznatelné od jiných zemědělských oblastí Zambie. Lidé tu v rovinaté krajině poseté obřími termitišti žijí v menších hliněných chýších se slaměnými střechami, ti movitější si vlastnoručně vyrobí cihly z vypálené hlíny. Vodu si nosí domů v kýblech na hlavách, elektřina tu není k dispozici vůbec - jako zdroj energie místní používají solární panely nebo autobaterie.

Tradičně k uprchlíkům vstřícná Zambie běžencům přidělila území o rozloze 720 kilometrů čtverečních. Mnoho jich tady žije už desítky let, další sem stále prchají z konfliktů v okolních zemích, především z blízké Demokratické republiky Kongo, kterou zmítá občanská válka.

Všechny uprchlíky spojuje útěk před násilím, povraždění příbuzní, utrpení a vděčnost Zambii. Ta je jednou z mála zemí na jihu Afriky, která od získání nezávislosti neprošla občanskou válkou ani vážnějšími kmenovými násilnostmi.

Mapa Zambie s polohou osady Meheba.
Mapa Zambie s polohou osady Meheba. | Foto: Aktuálně.cz

Vstřícná Zambie

Devětatřicetiletá Nabintu z konžské provincie Kivu uprchla před dvěma lety. V bezpečí v Zambii líčí, jak rebelové při rabování zabili jejího manžela, který vlastnil malý obchod. "Utíkala jsem, ale stihla jsem popadnout jen jedno dítě, ostatní zůstaly," dodává zarmouceně.

Dvojice putovala pěšky dva měsíce. "Žebrali jsme o jídlo v kostelích nebo od vesničanů," popisuje náročnou cestu. Nabintu dnes vlastní malou živnost - obchod, kde prodává základní věci od toastového chleba přes mýdlo a zubní kartáčky po oblíbené paruky. Se čtyřmi dcerami se nakonec zázračně našla, dvě ale zůstaly v Kongu a Nabintu netuší, co s nimi je. 

Nabintu utekla z Konga, při rabování jí zabili manžela.
Nabintu utekla z Konga, při rabování jí zabili manžela. | Foto: Jiří Pasz

Zambie uprchlíky přijímá už od 60. let. Solidární zůstala dodnes, přestože zákony pro jejich přijímání a pobyt v zemi se postupně zpřísňují. Nálada veřejnosti je z větší části také uprchlíkům nakloněna.

Přesto není soužití vždy bez problémů. Zambie podle Úřadu vysokého komisaře OSN pro uprchlíky (UNHCR) hostí přes 82 tisíc běženců, což představuje značnou ekonomickou a společenskou zátěž. Jeden z nejhorších incidentů proběhl v hlavním městě Lusace před třemi lety, kde po několika rituálních vraždách došlo k rabování obchodů vlastněných uprchlíky. Podobné události jsou ale výjimkou.

Kmenové násilí

Potíže mohou spíše vznikat mezi samotnými uprchlíky přenesením kmenových konfliktů ze zemí původu až do zambijské Meheby, kde běženci žijí. "Každé uprchlické osídlení má vlastní ekosystém a je to malý vesmír sám o sobě," říká Lucie Hrabcová z Charity ČR, která v Mehebě pomáhá především s projekty zaměřenými na farmaření a podporu malého podnikání.

"Řada lidí kvůli konfliktům v sobě nese hluboká traumata, jejichž hojení si vyžádá velmi dlouhou dobu. Například příslušníci kmene Banyamulenge z východního Konga se stále setkávají s nenávistí a útoky jiných etnik," vysvětluje Hrabcová s tím, že velkému nebezpečí čelí také političtí uprchlíci, které v Zambii pronásledují. "Těm jde i tady reálně o život," upozorňuje Hrabcová, jež pracuje jako koordinátorka poboček Charity v projektech na podporu uprchlíků v této africké zemi. 

Její slova pak potvrzuje William z Burundi. Jeho rodiče odešli kvůli kmenovému násilí do Konga. Tam ale začala v roce 1996 občanská válka a oba rodiče byli zabiti. William v asi dvacetičlenné skupině dva roky bloudil po Kongu a skrýval se před násilím. Nemocní postupně po cestě umírali, někteří se prostě ztratili v džungli.

Williamovi z Angoly s farmařením pomáhá i Charita ČR.
Williamovi z Angoly s farmařením pomáhá i Charita ČR. | Foto: Jiří Pasz

"Dostali jsme se nakonec k jezeru Tanganika, ale rebelové byli za námi. Utíkali jsme, v tom chaosu se mi všichni ztratili, naskákali jsme do lodí. Netuším, kolika lidem se podařilo dostat na druhý břeh," líčí William. Nyní je podobně jako další uprchlíci v osadě Meheba. Podle něj je život v Zambii obtížný, migranti začínají doslova od nuly, musí se naučit cizí jazyk a adaptovat se. William také vysvětluje, že v táboře jsou roztržky mezi lidmi ze Rwandy a Burundi. Násilí na místě pomáhá tlumit policie a UNHCR.

O dědictví kmenových konfliktů mluví i Christine ze Rwandy. Jako mnoho dalších v Mehebě si s sebou nese dědictví genocidy páchané kmenem Hutu na kmeni Tutsi v roce 1994. "Jsem ze smíšené rodiny, ta krev je prokletí. Ve Rwandě mi zabili otce, v Kongu mě pak často bili vojáci. Po deseti letech se mi podařilo utéct do Zambie," popisuje v pláči. "I tady mě ale někteří lidé kvůli původu nerespektují. Ten problém je se mnou pořád. Nikdy nejste svobodní. Moje sny se už nikdy nesplní. Už nikdy nebudu znovu učitelkou," dodává. 

Christine utekla před genocidou ve Rwandě v roce 1994.
Christine utekla před genocidou ve Rwandě v roce 1994. | Foto: Jiří Pasz

Složitá kmenová příslušnost

Rozdělení na kmeny a s tím spojené konflikty jsou v Africe stále jedním z největších témat. V mnoha částech kontinentu je v současnosti stále kmenová příslušnost na prvním místě před národem. Některé státy tak jsou i přes desítky let trvající nezávislosti pravděpodobně spíše na počátku složité cesty k národní identitě - procesu, který v Evropě trval stovky let a stál mnoho válek a obětí.

Uvědomoval si to i první zambijský prezident Kenneth Kaunda, když v 60. letech skládal nový národ z více než 70 malých etnických skupin. Tehdy se také zrodil dosud používaný národní slogan Jedna Zambie, jeden národ.

"V této době prezident začal posilovat myšlenku solidarity s běženci z konfliktních oblastí Afriky a s uprchlíky obecně," doplňuje Lucie Hrabcová z Charity ČR.

Autor je spolupracovník redakce, reportáž vznikla za podpory české ambasády v Lusace.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 4 hodinami

PSG bez Messiho vyhrál opět v nastavení

Fotbalisté Paris Saint-Germain v 7. kole francouzské ligy porazili poslední Mety 2:1. O výhře suverénního lídra tabulky rozhodl v páté minutě nastavení svou druhou trefou v zápase Ašraf Hakimí. Lyon, soupeř pražské Sparty ve skupině Evropské ligy, otočil zásluhou letních posil duel s Troyes a zvítězil 3:1.

Pařížský celek z aktivního vstupu do zápasu vytěžil brzký gól. Zakončení Maura Icardiho z 5. minuty vykopl z brankové čáry Matthieu Udol přímo k noze Hakimího, který trefil odkrytou branku a poslal PSG do vedení. Mety srovnaly v 39. minutě, kdy se po rohovém kopu trefil Boubakar Kouyaté.

Favorizovaný celek, v jehož sestavě chyběl zraněný Lionel Messi, dlouho nemohl vstřelit rozhodující gól a zdálo se, že poprvé v ročníku ztratí. V nastaveném čase však kapitán Met Dylan Bronn dostal druhou žlutou kartu a PSG nabídnuté výhody využil. Hakimí si navedl balon na střed a střelou na zadní tyč rozhodl o těsné výhře.

Lyon výborně zvládl druhý poločas zápasu s Troyes a díky trefám letních posil z Premier League otočil z 0:1 na 3:1. Vyrovnání svým prvním gólem v novém působišti zařídil Xherdan Shaqiri a vítěznou branku vstřelil v 72. minutě obránce Emerson. Definitivní podobu výsledku dal tři minuty před koncem Lucas Paquetá.

Francouzská fotbalová liga - 7. kolo:

Lille - Remeš 2:1 (31. David, 43. André - 74. Flips z pen.), Monako - St. Etienne 3:1 (62. z pen. a 86. Ben Yedder, 28. Volland - 41. Bouanga), Montpellier - Bordeaux 3:3 (11. a 50. Germain, 71. Mollet - 19. Hwang I-čo, 30. J. E. Onana, 85. Kalu), Nantes - Brest 3:1 (27. Blas, 55. Chirivella, 58. K. Coulibaly - 67. Le Douaron), Rennes - Clermont 6:0 (55. a 57. Sulemana, 32. Martin, 36. Terrier, 64. Laborde, 77. Tait), Angers - Marseille 0:0, Lens - Štrasburk 0:1 (67. Ajorque), Lorient - Nice 1:0 (23. Monconduit), Lyon - Troyes 3:1 (48. Shaqiri, 72. Emerson, 89. Paquetá - 45. Chavalerin), Mety - Paris St. Germain 1:2 (39. Kouyaté - 5. a 90.+5 Hakimí).

Tabulka:

1. Paris St. Germain 7 7 0 0 20:7 21
2. Marseille 6 4 2 0 12:5 14
3. Angers 7 3 3 1 10:6 12
4. Lens 7 3 3 1 11:8 12
5. Lorient 7 3 3 1 8:7 12
6. Lyon 7 3 2 2 12:11 11
7. Nice 6 3 2 1 12:3 10
8. Nantes 7 3 1 3 10:7 10
9. Štrasburk 7 3 1 3 11:11 10
10. Montpellier 7 2 3 2 15:13 9
11. Clermont 7 2 3 2 10:16 9
12. Rennes 7 2 2 3 9:8 8
13. Monako 7 2 2 3 8:10 8
14. Lille 7 2 2 3 9:13 8
15. Remeš 7 1 4 2 7:8 7
16. Bordeaux 7 1 3 3 10:16 6
17. Troyes 7 1 2 4 7:11 5
18. Brest 7 0 4 3 8:14 4
19. St. Etienne 7 0 3 4 7:14 3
20. Mety 7 0 3 4 7:15 3

Poznámka: Nice byl z disciplinárních důvodů odečten 1 bod.

Aktualizováno před 5 hodinami

Libyjský maršál Haftar odstoupil dočasně z funkce, může si tím připravovat půdu pro prezidentské volby

Polní maršál Libyjské národní armády (LNA) Chalífa Haftar oznámil, že na tři měsíce odstoupí ze své funkce. Podle agentury Reuters si tak připravil půdu k možné kandidatuře v prezidentských volbách, které se mají konat v prosinci.

Haftarovy oddíly ovládají východ Libye a velkou část jižních oblastí. LNA v prohlášení uvedla, že Haftar pověřil svého náčelníka štábu, aby na tři měsíce převzal jeho povinnosti.

Vojsko maršála Haftara v minulosti bojovalo proti jednotkám libyjské armády, která stála za vládou v Tripolisu. Samotný Haftar podporoval paralelní vládu na východě země. Loni čtrnáctiměsíční boje ukončilo příměří, které také umožnilo ustavení přechodné vlády, jež má připravit prosincové volby.

Parlamentní a prezidentské volby se mají konat 24. prosince, ale jak napsala agentura AP, jejich osud je nejistý. Volební zákon, který stanoví že kandidáti na prezidenta se musejí vzdát úřadu po dobu 90 dní před volbami, vyvolal značné neshody mezi libyjskými politiky. Jeho ratifikace vedla až k odhlasování nedůvěry vládě premiéra Muhammada Dbaíby, která bude zemi do voleb řídit jako úřadující.

Zdroj: ČTK
před 5 hodinami

Fed patrně příští rok začne zvyšovat svou hlavní úrokovou sazbu

Americká centrální banka (Fed) patrně příští rok začne zvyšovat svou hlavní úrokovou sazbu. Banka to oznámila po dvoudenním zasedání svého měnového výboru. Je to dříve, než prognózovala před třemi měsíci, což agentura AP interpretuje jako známku toho, že Fed znepokojují přetrvávající vysoké inflační tlaky.

Svou klíčovou úrokovou sazbu Fed ponechal v rozpětí nula až čtvrt procenta. Šéf Fedu Jerome Powell na tiskové konferenci uvedl, že banka by mohla dokončit omezování nákupu dluhopisů do poloviny příštího roku.

Pokud se bude ekonomice dařit, začne Fed omezovat nákup dluhopisů tento rok, uvedla banka v prohlášení. Cílem nákupů dluhopisů bylo snížit úrokové sazby dlouhodobých úvěrů, aby se podpořilo půjčování a utrácení. Powell dále na tiskové konferenci uvedl, že centrální banka by mohla oznámit omezení nákupu dluhopisů už na příštím zasedání v listopadu.

Plány Fedu odrážejí přesvědčení, že se ekonomika zotavila z recese vyvolané pandemií covidu-19 natolik, že banka může brzy začít omezovat svou mimořádnou podporu. S postupným posilováním ekonomiky se také zrychlila inflace na tříleté maximum, což zvyšuje tlak na Fed, aby se měnová politika zpřísnila.

Zdroj: ČTK
Další zprávy