Žalobci chtěli Tymošenkovou ve vazbě, soud byl proti

Zahraničí Reuters Zahraničí, Reuters
27. 7. 2011 16:15
Nejhlasitější oponentka prezidenta Janukovyče považuje proces za zpolitizovaný
Bývalá předsedkyně ukrajinské vlády Julije Tymošenková.
Bývalá předsedkyně ukrajinské vlády Julije Tymošenková. | Foto: Reuters

Kyjev - Ukrajinský soud odmítl žádost státních žalobců o uvěznění bývalé předsedkyně vlády Julije Tymošenkové. Někdejší tvář Oranžové revoluce, kterou země zažila po prezidentských volbách v roce 2004, čelí obvinění ze zneužití pravomocí. Trestného činu se měla dopustit právě v době, kdy zastávala úřad premiérky.

"Soud se rozhodl návrh odmítnout," řekl během zasedání tribunálu soudce Rodion Kirejev.

Tymošenková považuje veškerá obvinění za smyšlená. Vzhledem k tomu, že platí za největšího oponenta současného prezidenta Vitkora Janukovyče, mluví o soudním řízení jako o zpolitizované frašce. V její prospěch se v minulosti vyjádřili i zástupci několika západních států.

Žalobci si myslí, že vazba je v případě Tymošenkové nezbytná. Údajně se pokouší proces zmařit.

Jak tvrdí žaloba, Tymošenková měla v roce 2009 ilegálně donutit státní energetickou společnost Naftogaz k podpisu smlouvy, jež souhlasila s dodávkami zásob plynu od ruského gigantu Gazprom.

"Janukovyč má z mého zatčení strach," napsala Tymošenková na svůj Twitter okamžitě poté, co soud rozhodl.

 

Právě se děje

před 32 minutami

Nedávný masakr v Burkině Faso spáchaly děti ve věku 12 a 15 let

Většina ozbrojenců, kteří na začátku června v Burkině Faso zabili přes 130 lidí, byly děti ve věku od 12 do 15 let. Oznámila to s odvoláním na OSN a místní vládu agentura Reuters.

Skupina ozbrojenců v noci na 5. června zaútočila ve vesnici Solhan na hranici s Nigerem, postřílela civilisty a vypálila domy. Šlo v Burkině Faso o dosud největší akci radikálů hlásících se k teroristickým organizacím Islámský stát a Al-Káida.

Vládní mluvčí Ousseni Tamboura řekl, že většina útočníků byly děti, na což rychle reagovala OSN. Dětský fond OSN UNICEF ve svém prohlášení uvedl, že "s rozhodností odsuzuje verbování dětí a dospívajících do nevládních ozbrojených skupin". "Je to závažné porušení jejich základních práv," uvádí se v prohlášení.

Zdroj: ČTK
před 35 minutami

Nové sankce EU proti Bělorusku zakazují dovoz i přepravu ropných produktů pocházejících z této země, dovoz potaše nebo udělování půjček.

Další zprávy