Žalobce obvinil exprezidentku Argentiny a zemřel. Nebyla to sebevražda, tvrdí po dvou letech policie

ČTK ČTK
7. 11. 2017 18:44
Prokurátor Alberto Nisman obvinil bývalou prezidentku Cristinu Fernándezovou z krytí íránské stopy bombového atentátu na židovské středisko AMIA z roku 1994.
Bývalá argentinská prezidentka Cristina Fernándezová.
Bývalá argentinská prezidentka Cristina Fernándezová. | Foto: Reuters

Buenos Aires - Argentinský prokurátor Alberto Nisman, který veřejně obvinil bývalou prezidentku Cristinu Fernándezovou z krytí íránské stopy v krvavém atentátu z dávné minulosti, nespáchal předloni sebevraždu, ale byl zavražděn. Uvádí to policejní zpráva, o které informovala agentura EFE. K verzi o cizím zavinění se už loni přiklonil i vyšetřovatel případu, okresní prokurátor Ricardo Saenz.

Zpráva popisuje, jak dva pravděpodobní útočníci usmrtili Nismana tak, aby čin působil dojmem sebevraždy. Prokurátor byl 18. ledna 2015 nalezen mrtev v koupelně svého bytu v Buenos Aires, zabil ho výstřel do hlavy. O život přišel večer předtím, než měl předložit výsledky svého vyšetřování, které hrozily usvědčit Fernándezovou.

Bývalá prezidentka se podle závěrů Nismanova vyšetřování domluvila s Teheránem na zahlazení íránské stopy vedoucí k útoku na židovské centrum v Buenos Aires. Důvodem podle Nismana mohla být snaha, aby argentinská vláda nerušeně zahájila s Íránem jednání o dodávkách ropy. Levicová prezidentka z let 2007 až 2015 obvinění odmítá a nakonec odsouzena nebyla.

Bombový atentát na židovské středisko AMIA z 18. července 1994 byl nejhorším teroristickým útokem v historii Argentiny. Vyžádal si 85 mrtvých a další zhruba tři stovky lidí utrpěly zranění.

V Argentině žije největší židovská komunita z celé Jižní Ameriky. Z útoku proti ní obvinila místní justice Írán. Teherán podle ní pověřil atentátem libanonské hnutí Hizballáh, které materiálně podporuje. Teherán odmítá, že se na útoku podílel.

Současný pravicový prezident Mauricio Macri již dříve zdůraznil, že vyšetřování útoku a vraždy prokurátora jsou jednou z hlavních priorit jeho vlády.

Nismanovu smrt úřady původně označily za sebevraždu, což jeho blízcí považovali za absurdní. Tuto verzi odmítla i Fernándezová. Podle ní byla Nismanova smrt součástí snahy o její diskreditaci, spiknutí prý zosnovala tajná služba, kterou nechala rozpustit.

 

Právě se děje

před 28 minutami

Rusko zahájilo trestní stíhání kvůli odstranění Koněvovy sochy

Vyšetřovací výbor Ruské federace zahájil trestní stíhání kvůli odstranění sochy sovětského maršála Ivana Koněva v Praze. Podle agentury TASS to v pátek oznámila mluvčí výboru Světlana Petrenková. Radnice Prahy 6 sochu nechala odstranit minulý pátek.

Ruská diplomacie ve čtvrtek záležitost označila za zločin, který nezůstane bez odpovědi.

Zdroj: ČTK
Další zprávy