Zalednění Antarktidy je na maximu, oteplování navzdory

ČTK ČTK
28. 10. 2013 15:57
Ledová pokrývka dosáhla rekordní úrovně od počátku měření v roce 1979.
Foto: Aktuálně.cz

Praha - I přes rostoucí teplotu na Zemi dosáhlo letošní zalednění Antarktidy rekordní úrovně od počátku měření v roce 1979. 

Špatně si letos nevedla ani Arktida, byť tam během skončeného léta byla úroveň minimálního zalednění šestá nejnižší od roku 1979. 

S odvoláním na informace amerického Národního střediska dat o sněhu a ledu (NSIDC) oznámil portál inmeteo.cz.

Rozloha mořského ledu v Antarktidě dosáhla letos 22. září maxima takřka 19,5 milionu kilometrů čtverečních, a to i přes to, že se povrch ledového kontinentu od roku 1957 ohřívá v průměrů o 0,05 stupně Celsia za desetiletí, na západě pak i o více než 0,1 stupně Celsia.

Vyšší míra zalednění je podle nizozemských vědců zřejmě důsledkem vod chudších na sůl, takže voda mrzne rychleji.

Letošní minimální zalednění Arktidy činilo v září 5,1 milionu kilometrů čtverečních. Pro srovnání, loni bylo minimu 3,4 milionu kilometrů čtverečních, což byla nejnižší naměřená hodnota v historii.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 5 minutami

Střety v Jeruzalémě pokračují druhý den a noc, další desítky Palestinců utrpěly zranění

V Jeruzalémě ze soboty na neděli pokračovaly střety mezi palestinskými demonstranty a izraelskou policií poté, co se sešly desítky tisíc muslimů před mešitou Al-Aksá při oslavách svátku souvisejícího s postním měsícem ramadán. Podle místního Červeného půlměsíce utrpělo zranění nejméně 80 lidí včetně několika dětí, 14 lidí bylo převezeno do nemocnice. Zranění utrpěl rovněž jeden policista. Znepokojení nad situací dnes vyjádřil takzvaný blízkovýchodní kvartet, tedy Evropská unie, OSN, USA a Rusko.

Palestinská mládež házela kamení na policisty, zapalovala ohně a strhávala policejní bariéry v ulicích vedoucích k jeruzalémskému Starému městu. Policisté na koních a těžkooděnci proti davu nasadili zábleskové granáty a vodní děla, stříleli rovněž do lidí gumovými projektily.

Nepokoje v Jeruzalémě propukly po zahájení postního měsíce ramadánu v polovině dubna, kdy Izrael omezil Palestincům shromažďování na místě, kde se Arabové většinou scházejí k večerní modlitbě. V posledních dnech napětí podpořilo hrozící nucené vystěhování některých palestinských rodin z jejich domů ve východním Jeruzalémě. Při střetech z pátku na sobotu utrpělo zranění přes 200 Palestinců a šest izraelských policistů.

Zdroj: ČTK
před 8 minutami

Sadiq Khan obhájil mandát a bude nadále starostou Londýna

Starostou Londýna byl znovuzvolen labourista Sadiq Khan, britské hlavní město tak povede i příští čtyři roky. Podle oficiálních výsledků získal přes 55 procent hlasů a porazil svého konzervativního soupeře Shauna Baileyho, informovala v sobotu britská média. Khan se stal v roce 2016 prvním muslimem, který kdy stanul v čele západní metropole.

"Jsem pyšný, že jsem dnes získal velmi silný mandát," řekl Khan po oznámení výsledků. Slíbil rovněž, že si "natáhne každou šlachu při snaze vystavět lepší a zářnější budoucnost pro Londýn po temných dnech pandemie".

"Nebudu nikdy přehlížet vaše hlasy, vaše starosti a vaše obavy," vzkázal pak voličům, kteří ve volbách upřednostnili jednoho z jeho 19 soupeřů. "Jizvy po Brexitu stále přetrvávají a stále více nás rozděluje drsná kulturní válka," pokračoval s tím, že koronavirus nedbá na ideologické rozdíly. "Musíme využít této chvíle národního uzdravení k zacelení toho, co nás rozděluje," dodal. Slíbil rovněž, že bude usilovat o lepší komunikaci mezi londýnskou radnicí a britskou vládou, jíž nyní ovládají konzervativci.

Zdroj: ČTK
Další zprávy