Zakruťme krkem daňovým rájům, vyzývají Evropa i Amerika

Martin Novák Martin Novák
19. 2. 2009 15:25
Britský premiér Gordon Brown chce problém řešit na summitu zemí G20
Cedule, označující přejezd ze Švýcarska do Lichtenštejnska. To jedním z tzv. daňových rájů.
Cedule, označující přejezd ze Švýcarska do Lichtenštejnska. To jedním z tzv. daňových rájů. | Foto: Reuters

Londýn - V tažení proti takzvaným daňovým rájům je třeba přejít od slov k činům.

Myslí si to britský premiér Gordon Brown, který na dubnovém summitu mocností G20 hodlá prosazovat společný postup proti zemím, které odčerpávají z jiných států miliardy díky nabídkám nižšího nebo téměř žádného zdanění pro podnikatele, bankéře a vůbec lidi s mimořádně vysokými příjmy.

Například  počet českých firem se sídlem v daňově výhodnějších místech už přesáhl osm tisíc.

"Je třeba, aby svět přijal opatření proti těm, kteří nerespektují pravidla tak, jako ostatní," řekl britský premiér. S Brownem jsou v kritice těchto rájů zajedno i prezidenti Spojených států a Francie Barack Obama a Nicolas Sarkozy.

Hraní podle pravidel

Obama ještě jako senátor inicioval opatření proti tomu, že z USA ročně mizí více než 100 miliard dolarů v končinách jako jsou Kajmanské ostrovy, Panenské ostrovy, Barbados, Antigua, Svatý Kryštof a Nevis ale také třeba Lichtenštejnsko či Švýcarsko.

Příklady daňových rájů

Lichtenštejnsko, Švýcarsko, Singapur, Seychely, Bahamy, Antigua, Barbados, Svatý Kryštof a Nevis, Kajmanské ostrovy, Panenské ostrovy, ostrov Man, Svatý Vincenc a Grenadiny

"Musíme se zaměřit na americké jednotlivce i firmy, které zneužívají našich daňových zákonů a znevýhodňují tak ty, kteří hrají podle pravidel," vyjádřil se k problému americký prezident.

Daňové ráje samozřejmě nikdo nepovažuje za hlavní a rozhodující příčinu finanční krize. Ovšem za jednu z příčin problémů ano.

Podle Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD) je nutné zprůhlednit systém, na jehož základě státy umožňující výhodné nebo žádné zdanění fungují. Jde zejména o daňové úniky.

Němci se zlobí na knížectví

Zhruba padesátka států, spadajících do skupiny daňových rájů, podle OECD spravuje finance v celkové výši zhruba 10 bilionů dolarů.

Demonstrantka před soudem v Bochumi, kde se odehrává proces z bývalý šéfem Deutsche Post Klausem Zumwinkelem.
Demonstrantka před soudem v Bochumi, kde se odehrává proces z bývalý šéfem Deutsche Post Klausem Zumwinkelem. | Foto: Reuters

Někteří adresáti hrozeb už dali najevo, že možná nastávají zlé časy. Premiér Barbadosu například vyzval všechny státy a ostrovy v Karibiku, aby přijali legislativu, efektivně zabraňující praní špinavých peněz.

Požádal také Obamu o jednání.

Německo si stěžuje na Lichtenštejnsko. Někteří němečtí podnikatelé se vyhýbají placení daní právě prostřednictvím malého knížectví. Například bývalý šéf Deutsche Post Klaus Zumwinkel.

Kritice už vychází vstříc Švýcarsko.

Největší švýcarská banka USB slíbila, že zveřejní jména 250 amerických klientů,  kterým pomohla "skrýt před daněmi" peníze na účtech ve Švýcarsku, Lichtenštejnsku i jinde.

Curych se rozhodl zrušit daňové výhody, což zřejmě povede k odlivu mnoha "klientů" z takzvaného zlatého pobřeží curyšského jezera. Curych je zatím jediným z šestadvaceti švýcarských kantonů, který výhody pro movité cizince zrušil.

 

Právě se děje

Další zprávy