Základna USA v Polsku? Veřejnost tápe

lem, ČTK
27. 3. 2007 14:00
Varšava - Poláci tradičně chovají ke Spojeným státům velké sympatie. Jenže umístění raket USA na polském území je pro většinu příliš silná káva.
Předseda strany Právo a spravedlnost Jaroslaw Kaczyński a jeho dvojče, polský prezident Lech ze stejné strany
Předseda strany Právo a spravedlnost Jaroslaw Kaczyński a jeho dvojče, polský prezident Lech ze stejné strany | Foto: Reuters

O tom, zda a za jakých podmínek vyhoví Varšava požadavku Američanů, by se mělo rozhodnout ještě tento týden.

Spojené státy chtějí v rámci obranného systému umístit v Polsku protiraketové střely a v Česku radar. Veřejnost toho o základně USA ve vlastní zemi ale příliš neví.

"Je komické, že více informací o americkém návrhu vůči Polsku je na internetových stránkách českého ministerstva obrany než v domácí debatě," prohlásil nedávno poslanec opoziční levice Janusz Zemke.

Referendum? Budeme proti

Na rozdíl od Čechů se tak Poláci k myšlence americké protiraketové základny ve střední Evropě příliš hlasitě nevyjadřují.

Přesto si dvě třetiny z nich přejí vypsání celostátního referenda.

A kdyby k němu došlo, základna by v Polsku pravděpodobně nestála. Podle jednoho průzkumu se proti základně staví 51 procent Poláků. Pro je pouze 30 procent obyvatel.

Poprvé demonstrovali i Poláci

Zatímco v Česku se uskutečnilo již několik demonstrací proti základně, první v Polsku proběhla o víkendu.

Několik set lidí, zejména přívrženců levice, ve Varšavě a Gdaňsku požadovalo ukončení rozhovorů se Spojenými státy.

Nepokoje sílí hlavně na severu země, kde by mohla být základna umístěna. Většina lidí však stále neví, čeho se záležitost týká. Informace chybějí i politikům.

"Podobně jako 99 procent Poláků nemám velké pojetí o tom, co se skrývá pod názvem protiraketová základna. Těžko říci, s jakým druhem investice bychom mohli mít co do činění," řekl nedávno vojvoda Západo-Pomořanského vojvodství Robert Krupowicz.

Zatímco v Česku se uskutečnilo již několik demonstrací proti základně, první v Polsku byla o víkendu.
Zatímco v Česku se uskutečnilo již několik demonstrací proti základně, první v Polsku byla o víkendu. | Foto: Aktuálně.cz

Investice pomohou

Část amerického bezpečnostního systému by mohla stát v prostorách bývalého letiště u pětitisícového městečka Debrzno. Místní obyvatelé předpokládají, že americké investice by mohly lokální ekonomice pomoct.

"Je nutné, abychom podrobně znali podmínky, za jakých by tu měli Američané působit. Kdyby byli samostatní a nepotřebovali by nás, nebudeme z toho nic mít, ale pokud by nás potřebovali, můžeme na tom získat," uvedl starosta Debrzna Miroslav Burak.

Bývalý ministr obrany má výhrady

Bývalý ministr obrany Radoslaw Sikorski ovšem tvrdí, že základna znamená více hrozeb než užitku.

Bývalý ministr obrany Radoslaw Sikorski tvrdí, že základna znamená více ohrožení než užitku.
Bývalý ministr obrany Radoslaw Sikorski tvrdí, že základna znamená více ohrožení než užitku. | Foto: Americká agentura pro protiraketovou obranu (MDA)

"Americká nabídka umístit v Polsku a v Česku části protiraketové základny může zrodit nové partnerství, ale také vyprovokovat kolotoč nedorozumění," varoval Sikorski.

Jako další negativa vidí oslabení NATO, prohloubení ruské paranoie a ztrátu přátel v Evropě kvůli USA. "Američané si stále myslí, že Češi a Poláci skáčou radostí a budou souhlasit se vším. Střední Evropa však již USA nevěří," řekl.

Nejhorší scénář by podle Sikorského byl takový, že by vlády České republiky a Polska podlehly diplomatickému tlaku.

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Francouzský obránce Varane odchází z Realu do Manchesteru United

Fotbalový mistr světa Raphaël Varane odchází z Realu Madrid do Manchesteru United. Podle britských médií se oba kluby dohodly na transferu, odstupné by mělo činit 50 milionů eur (zhruba 1,3 miliardy korun) a bonusy. Varane měl v Madridu smlouvu ještě na nadcházející sezonu, španělský klub původně požadoval údajně 80 milionů eur.

Osmadvacetiletý Varane přišel do Realu v roce 2011 z Lensu, nastoupil od té doby do 350 utkání a získal s "Bílým baletem" tři španělské tituly a čtyři trofeje v Lize mistrů. S francouzskou reprezentací vyhrál v roce 2018 titul mistra světa, na letošním evropském šampionátu odehrál všechny čtyři zápasy do vyřazení od Švýcarska v osmifinále. V Manchesteru je pro něj připravená pětiletá smlouva.

před 3 hodinami

Američané do konce roku ukončí bojovou misi v Iráku, působí tam přes 18 let

Americký prezident Joe Biden s iráckým premiérem Mustafou Kázimím v pondělí ve Washingtonu formálně uzavřel dohodu o ukončení americké bojové mise v Iráku do konce letošního roku, píše agentura Reuters. Děje se tak více než 18 let poté, co USA své vojáky do Iráku vyslaly.

Spojené státy mají v Iráku nyní asi 2500 příslušníků ozbrojených sil, kteří se soustředí na potírání zbytků teroristické organizace Islámský stát (IS). Už v dubnu se obě země dohodly, že USA bojové operace v Iráku ukončí a mise pak bude pokračovat jako výcviková a poradní. Tehdy ale nebyl dohodnut rozvrh stažení.

Biden se v pondělí s Kázimím setkal v Oválné pracovně Bílého domu. Šlo o jejich první osobní jednání v rámci strategického dialogu mezi USA a Irákem. Americký prezident řekl, že USA budou v Iráku nadále k dispozici a budou poskytovat výcvik i pomoc při potírání radikálů z IS. Zdůraznil však, americké síly přestanou do konce letošního roku v Iráku působit v bojových zónách.

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

U Libye se převrátila loď, zemřelo nejméně 57 migrantů

Na západě Libye, nedaleko od města Chums, se v neděli převrátila loď s nejméně 75 migranty na palubě. Při neštěstí jich přinejmenším 57 zahynulo a dalších 18 lidí zachránili rybáři a libyjská pobřežní hlídka, uvedla Mezinárodní organizace pro migraci (IOM). Ta již delší dobu varuje, že počet migrantů, kteří letos zahynuli při cestě přes Středozemní moře do Evropy, se výrazně zvýšil.

Podle přeživších se plavidlo muselo zastavit v moři, mělo problém s motorem. Kvůli silným vlnám a špatnému počasí se převrátilo. Podle jejich svědectví mezi je oběťmi nejméně 20 žen a dvě děti.

Podle IOM se počet migrantů, kteří zahynuli ve Středozemním moři, ve srovnání s loňským rokem více než zdvojnásobil. Vloni podle údajů IOM zahynulo ve Středozemním moři 427 osob, letos jich už nyní je přes 1100. Podle údajů Úřadu vysokého komisaře OSN pro uprchlíky letos přes Středozemní moře doplulo do států Evropské unie přes 44 000 uprchlíků. Počet se výrazně zvýšil od května, kdy se zlepšilo počasí.

Zdroj: ČTK
Další zprávy