Základna USA v Polsku? Veřejnost tápe

lem, ČTK
27. 3. 2007 14:00
Varšava - Poláci tradičně chovají ke Spojeným státům velké sympatie. Jenže umístění raket USA na polském území je pro většinu příliš silná káva.
Předseda strany Právo a spravedlnost Jaroslaw Kaczyński a jeho dvojče, polský prezident Lech ze stejné strany
Předseda strany Právo a spravedlnost Jaroslaw Kaczyński a jeho dvojče, polský prezident Lech ze stejné strany | Foto: Reuters

O tom, zda a za jakých podmínek vyhoví Varšava požadavku Američanů, by se mělo rozhodnout ještě tento týden.

Spojené státy chtějí v rámci obranného systému umístit v Polsku protiraketové střely a v Česku radar. Veřejnost toho o základně USA ve vlastní zemi ale příliš neví.

"Je komické, že více informací o americkém návrhu vůči Polsku je na internetových stránkách českého ministerstva obrany než v domácí debatě," prohlásil nedávno poslanec opoziční levice Janusz Zemke.

Referendum? Budeme proti

Na rozdíl od Čechů se tak Poláci k myšlence americké protiraketové základny ve střední Evropě příliš hlasitě nevyjadřují.

Přesto si dvě třetiny z nich přejí vypsání celostátního referenda.

A kdyby k němu došlo, základna by v Polsku pravděpodobně nestála. Podle jednoho průzkumu se proti základně staví 51 procent Poláků. Pro je pouze 30 procent obyvatel.

Poprvé demonstrovali i Poláci

Zatímco v Česku se uskutečnilo již několik demonstrací proti základně, první v Polsku proběhla o víkendu.

Několik set lidí, zejména přívrženců levice, ve Varšavě a Gdaňsku požadovalo ukončení rozhovorů se Spojenými státy.

Nepokoje sílí hlavně na severu země, kde by mohla být základna umístěna. Většina lidí však stále neví, čeho se záležitost týká. Informace chybějí i politikům.

"Podobně jako 99 procent Poláků nemám velké pojetí o tom, co se skrývá pod názvem protiraketová základna. Těžko říci, s jakým druhem investice bychom mohli mít co do činění," řekl nedávno vojvoda Západo-Pomořanského vojvodství Robert Krupowicz.

Zatímco v Česku se uskutečnilo již několik demonstrací proti základně, první v Polsku byla o víkendu.
Zatímco v Česku se uskutečnilo již několik demonstrací proti základně, první v Polsku byla o víkendu. | Foto: Aktuálně.cz

Investice pomohou

Část amerického bezpečnostního systému by mohla stát v prostorách bývalého letiště u pětitisícového městečka Debrzno. Místní obyvatelé předpokládají, že americké investice by mohly lokální ekonomice pomoct.

"Je nutné, abychom podrobně znali podmínky, za jakých by tu měli Američané působit. Kdyby byli samostatní a nepotřebovali by nás, nebudeme z toho nic mít, ale pokud by nás potřebovali, můžeme na tom získat," uvedl starosta Debrzna Miroslav Burak.

Bývalý ministr obrany má výhrady

Bývalý ministr obrany Radoslaw Sikorski ovšem tvrdí, že základna znamená více hrozeb než užitku.

Bývalý ministr obrany Radoslaw Sikorski tvrdí, že základna znamená více ohrožení než užitku.
Bývalý ministr obrany Radoslaw Sikorski tvrdí, že základna znamená více ohrožení než užitku. | Foto: Americká agentura pro protiraketovou obranu (MDA)

"Americká nabídka umístit v Polsku a v Česku části protiraketové základny může zrodit nové partnerství, ale také vyprovokovat kolotoč nedorozumění," varoval Sikorski.

Jako další negativa vidí oslabení NATO, prohloubení ruské paranoie a ztrátu přátel v Evropě kvůli USA. "Američané si stále myslí, že Češi a Poláci skáčou radostí a budou souhlasit se vším. Střední Evropa však již USA nevěří," řekl.

Nejhorší scénář by podle Sikorského byl takový, že by vlády České republiky a Polska podlehly diplomatickému tlaku.

 

Právě se děje

Další zprávy