Zakladatel WikiLeaks Assange žádá o zrušení zatykače. Mohl by pak opustit ekvádorskou ambasádu

ČTK ČTK
Aktualizováno 26. 1. 2018 13:22
Zatykač byl na něj vydán v roce 2012, když se nedostavil k jednání ohledně vydání švédské justici. Soudkyně má ve věci rozhodnout 6. února.
Julian Assange.
Julian Assange. | Foto: Reuters

Londýn - Zakladatel serveru WikiLeaks Julian Assange žádá soud v Londýně o stažení zatykače, který byl na něj vydán v roce 2012, když se nedostavil k jednání ohledně vydání švédské justici.

Od té doby se Assange, narozený v Austrálii, ukrývá v britské metropoli na velvyslanectví Ekvádoru. Pokud s žádostí uspěje, mohl by pak dostat možnost ambasádu opustit, uvedla agentura Reuters. Soudkyně Emma Arbuthnotová má ve věci rozhodnout 6. února.

"Usiluje o to (Assange), aby byl zatykač zrušen, neboť Švédové potvrdili, že extradiční žádost již není platná," řekl mluvčí britské prokuratury Crown Prosecution Service.

Právník Mark Summers v pátek u soudu řekl, že žádost "ztratila svůj smysl a svoji funkci". Podle agentury AP se verdikt očekával již nyní, Reuters však následně informoval, že padne až na začátku příštího měsíce.

O vydání Assange žádalo Švédsko kvůli obviněním ze znásilnění, kterého se údajně dopustil v roce 2010. Assange se před vydávacím řízením uchýlil na ekvádorskou ambasádu v obavě, že by ho Švédsko vydalo do USA, kde mu hrozí stíhání kvůli zveřejnění tajných dokumentů, například o válce v Iráku či Afghánistánu.

Švédská prokuratura ale loni v květnu zastavila předběžné vyšetřování údajného sexuálního násilí, a podle Assange by tak měli stíhání zastavit i Britové.

Na otázku agentury Reuters, zda by úspěch se žádostí pro Assange nakonec znamenal svobodu, odpověděl mluvčí britské prokuratury: "Hypoteticky ano, tak by zněla naše interpretace."

Pobyt zakladatele WikiLeaks na ekvádorské ambasádě se už protáhl na více než pět a půl roku a britská média tento týden na základě posledních pozorování lékařů uvedla, že jeho současná životní situace má "nebezpečný" vliv na jeho zdraví. Prezident Ekvádoru Lenín Moreno navíc prohlásil, že Assange působí jeho vládě "vícero potíží".

Assange by se do Ekvádoru, který mu udělil azyl a v prosinci také občanství, rád přestěhoval. Ekvádorská vláda ale na začátku roku uvedla, že ambasádu neopustí, dokud nebude mít zaručen bezpečný odchod.

 

Právě se děje

před 36 minutami

Tesla podle Muska postaví novou továrnu blízko Berlína

Americký výrobce elektromobilů Tesla hodlá postavit novou továrnu v blízkosti Berlína. Oznámil to podle agentur DPA a Reuters generální ředitel podniku Elon Musk.

Tesla již dříve uvedla, že brzy sdělí umístění svého evropského závodu s označením Gigafactory 4, který by měl zahájit výrobu v roce 2021. Musk dnes při předávání ocenění "Zlatý volant" v Berlíně prohlásil, že závod bude stát blízko berlínského letiště.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Weby britských politických stran se staly terčem kybernetických útoků

Digitální platformy dvou největších britských politických stran se staly terčem kybernetických útoků. Na labouristy hackeři zaútočili už v pondělí, dnes se obětí hackerského útoku stala největší opoziční strana znovu a kromě ní kyberútok postihl i vládní konzervativce, informovala agentura Reuters. Labouristé dnes pondělní útok popsali jako sofistikovaný a rozsáhlý, ale nakonec neúspěšný. Informace britských médií ovšem nasvědčují tomu, že incident nebyl co do rozsahu a použité metody nijak výjimečný.

Zdroj: ČTK
Další zprávy