Zakladatel IKEA se vrátil do Švédska. Opustil je kvůli daním

ČTK ČTK
20. 3. 2014 19:14
Návrat do vlasti plánoval Ingvar Kamprad od poloviny loňského roku, zdravotní problémy mu ale přestěhování dlouho neumožňovaly. Jeden z nejbohatších lidí světa žil ve Švýcarsku.
Ingvar Kamprad.
Ingvar Kamprad. | Foto: www.ikea.com

Stockholm - Zakladatel švédského nábytkářského řetězce IKEA a jeden z nejbohatších Evropanů Ingvar Kamprad se po čtyřiceti letech vrátil do rodného Švédska.

Návrat do vlasti, kterou původně opustil, aby se vyhnul vysokým daním, plánoval Kamprad od poloviny loňského roku, zdravotní problémy mu ale přestěhování dlouho neumožňovaly.

"Ingvar chce být nablízku své rodině a přátelům v Älmhultu," řekl mluvčí rodiny Per Heggenes. V jihošvédském Älmhultu Kamprad firmu IKEA založil. "Kromě toho se velmi zajímá o vývoj produktů IKEA, což se děje právě v Älmhultu," dodal Heggenes.

Nyní sedmaosmdesátiletý Kamprad se na protest proti vysokým daním ze Švédska v roce 1973 přestěhoval do Dánska, odkud po třech letech zamířil do Švýcarska. V alpské konfederaci žil až do současnosti.

Heggenes dodal, že po smrti Kampradovy ženy v roce 2011 Ingvar stále častěji uvažoval o návratu do Švédska. Problémy se zády a srdcem mu ale jeho záměr nějaký čas neumožňovaly realizovat.

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Baseballisté Houstonu vyřadili Yankees a jsou ve finále MLB

Baseballisté Houstonu budou podruhé během tří let hrát Světovou sérii. Astros se dostali do finále MLB po výhře nad New York Yankees 4:2 na zápasy. Postupovou výhru trefil homerunem José Altuve.

Světová série začne v Houstonu v úterý a soupeřem vítězů ligy z roku 2017 bude při premiéře ve finále soutěže tým Washington Nationals.

Houston Astros porazili Yankees v sobotním šestém utkání 6:4. V dohrávce poslední deváté směny zajistil domácímu týmu triumf dvoubodovým odpalem za bariéru Altuve. "Nejsme ve Světové sérii díky mně, ale díky celému týmu," řekl nejužitečnější hráč série.

Podobně Astros vyhráli nad Yankees i druhé utkání série, v kterém až v druhé nastavené směně rozhodl homerunem Carlos Correa.

Zdroj: ČTK
Další zprávy