Zákaz padl, Pařížanky smí po 213 letech nosit kalhoty

Zahraničí Zahraničí
5. 2. 2013 13:06
Francouzská vláda oficiálně zrušila vyhlášku z roku 1800
Foto: Reuters

Paříž - Francouzská vláda po více než 200 letech anulovala vyhlášku, jež obyvatelkám metropole zapovídala nošení kalhot.

Ministryně pro práva žen a mluvčí vlády Najat Vallaudová-Belkacemová oznámila, že zákaz byl anulován, jelikož je "neslučitelný s moderními francouzskými hodnotami".

Pařížanky si tak mohou poprvé od 17. listopadu 1800 obléci kalhoty, aniž by potřebovaly povolení místní policie, pokud se "chtějí oblékat jako muži".

V letech 1892 a 1909 byla vyhláška upravena, což umožnilo ženám nosit kalhoty, "pokud svírají řídítka bicyklu či koňské otěže".

Ač zákon formálně stále platil, po dlouhá desetiletí byl ignorován. Server Challenges.fr s odvoláním na oficiální statistiky poznamenal, že v nákupech oblečení převládají u Pařížanek již léta kalhoty.

Dodal, že některé političky si dovolí přijít v džínsech i na zasedání vlády či parlamentu.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Vítězem festivalu Írán:ci se stal snímek Róná, Azímova matka

Vítězným snímkem festivalu Írán:ci se stal celovečerní film Róná, Azímova matka afghánského režiséra Džamšída Mahmúdího působícího v Íránu. Cenu diváků získal Zámek snů, jehož režisérem je Rezá Mirkarimi, jedna z nejuznávanějších postav soudobé íránské kinematografie. Výsledky pořadatelé oznámili v pražském kině Světozor. Festival představující íránskou celovečerní, dokumentární i krátkou tvorbu se v úterý a ve středu přesouvá do Brna.

Zdroj: ČTK
Další zprávy