Zákaz padl, Pařížanky smí po 213 letech nosit kalhoty

Zahraničí Zahraničí
5. 2. 2013 13:06
Francouzská vláda oficiálně zrušila vyhlášku z roku 1800
Foto: Reuters

Paříž - Francouzská vláda po více než 200 letech anulovala vyhlášku, jež obyvatelkám metropole zapovídala nošení kalhot.

Ministryně pro práva žen a mluvčí vlády Najat Vallaudová-Belkacemová oznámila, že zákaz byl anulován, jelikož je "neslučitelný s moderními francouzskými hodnotami".

Pařížanky si tak mohou poprvé od 17. listopadu 1800 obléci kalhoty, aniž by potřebovaly povolení místní policie, pokud se "chtějí oblékat jako muži".

V letech 1892 a 1909 byla vyhláška upravena, což umožnilo ženám nosit kalhoty, "pokud svírají řídítka bicyklu či koňské otěže".

Ač zákon formálně stále platil, po dlouhá desetiletí byl ignorován. Server Challenges.fr s odvoláním na oficiální statistiky poznamenal, že v nákupech oblečení převládají u Pařížanek již léta kalhoty.

Dodal, že některé političky si dovolí přijít v džínsech i na zasedání vlády či parlamentu.

 

Právě se děje

před 12 minutami

Britská vláda dává poslancům tři dny na přijetí zákona o brexitu

Za tři dny plánuje britská vláda v dolní komoře parlamentu prosadit prováděcí zákon k dohodě o brexitu. V pondělí to potvrdil Jacob Rees-Mogg, který za kabinet premiéra Borise Johnsona dojednává agendu Dolní sněmovny. Poprvé prý budou o návrhu zákona poslanci hlasovat v úterý, do pátku jej mají předat horní komoře parlamentu.Přijetí zákona je nutnou podmínkou pro ratifikaci dohody o podmínkách britského odchodu z EU. Opatření musí mimo jiné vysvětlit, jak bude Británie splácet unii dojednané vyrovnání finančních závazků, nebo jak bude fungovat mechanismus pro zachování volného režimu na irské hranici.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Praha vypsala nový tendr na novoroční videomapping. Nabídla, že zajistí bezpečnost

Pražský magistrát vypsal nové výběrové řízení na organizátora promítání na budovy, které by mělo nahradit novoroční ohňostroj. Do prvního výběrového řízení se přihlásil jen jeden zájemce, který nesplnil podmínky. Oproti prvnímu tendru magistrát odstranil z podmínek povinnost zajistit bezpečnost akce, kterou si vezme na starost město. "Zakázku jsme zjednodušili a očekáváme, že se do ní přihlásí více uchazečů," uvedl mluvčí Prahy Vít Hofman. Maximální částka, kterou je město ochotné za atrakci zaplatit, zůstala dva miliony korun. Zájemci mohou nabídky podávat do 6. listopadu, ihned poté by měla zasednout výběrová komise a pokud někdo uspěje, smlouva by podle mluvčího měla být uzavřena v polovině listopadu.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Srbsko má od UEFA za rasismus na jeden zápas uzavřený stadion

Evropská fotbalová unie UEFA potrestala Srbsko za rasistické chování fanoušků uzavřením stadionu na příští domácí zápas kvalifikace o postup na mistrovství Evropy. Za incidenty ze zářijového utkání s Portugalskem (2:4) si srbští fotbalisté odpykají trest 14. listopadu v duelu s Lucemburskem, který sehrají před prázdnými tribunami.

UEFA navíc srbskému svazu udělila pokutu 33.250 eur (asi 850.500 korun) a národní tým bude v roční podmínce.

Sankce kvůli rasistickému chování fanoušků hrozí i Bulharsku, na jehož hřišti v listopadu uzavře kvalifikační skupinu A český tým. UEFA zatím výtržnosti při nedávném debaklu s Anglií (0:6) stále vyšetřuje.

Zdroj: ČTK
Další zprávy