Zákaz padl, Pařížanky smí po 213 letech nosit kalhoty

Zahraničí Zahraničí
5. 2. 2013 13:06
Francouzská vláda oficiálně zrušila vyhlášku z roku 1800
Foto: Reuters

Paříž - Francouzská vláda po více než 200 letech anulovala vyhlášku, jež obyvatelkám metropole zapovídala nošení kalhot.

Ministryně pro práva žen a mluvčí vlády Najat Vallaudová-Belkacemová oznámila, že zákaz byl anulován, jelikož je "neslučitelný s moderními francouzskými hodnotami".

Pařížanky si tak mohou poprvé od 17. listopadu 1800 obléci kalhoty, aniž by potřebovaly povolení místní policie, pokud se "chtějí oblékat jako muži".

V letech 1892 a 1909 byla vyhláška upravena, což umožnilo ženám nosit kalhoty, "pokud svírají řídítka bicyklu či koňské otěže".

Ač zákon formálně stále platil, po dlouhá desetiletí byl ignorován. Server Challenges.fr s odvoláním na oficiální statistiky poznamenal, že v nákupech oblečení převládají u Pařížanek již léta kalhoty.

Dodal, že některé političky si dovolí přijít v džínsech i na zasedání vlády či parlamentu.

 

Právě se děje

před 8 hodinami

Stříbrný koulař z MČR Vilímek dostal za doping čtyřletý trest

Koulař Tomáš Vilímek přišel kvůli dopingu o stříbrnou medaili z mistrovství republiky. Dvaadvacetiletý atlet Spartaku Třebíč užil zakázaný steroid drostanolon, byl diskvalifikován a antidopingový výbor mu udělil čtyřletý zákaz činnosti. Informovala o tom Česká televize.

Vilímek prohrál na srpnovém mistrovství republiky v Plzni pouze s Martinem Novákem, který jako jediný překonal hranici 18 metrů. V nových výsledcích se na druhé místo koulařské soutěže posunul Ladislav Prášil a na bronzovou pozici Marek Bárta.

Vilímek se letos zlepšil na 17,98 metru, druhý byl i na Odložilově memoriálu. Dopingový trest mu vyprší na konci srpna roku 2024.

Zdroj: ČTK
Další zprávy