Zákaz padl, Pařížanky smí po 213 letech nosit kalhoty

Zahraničí Zahraničí
5. 2. 2013 13:06
Francouzská vláda oficiálně zrušila vyhlášku z roku 1800
Foto: Reuters

Paříž - Francouzská vláda po více než 200 letech anulovala vyhlášku, jež obyvatelkám metropole zapovídala nošení kalhot.

Ministryně pro práva žen a mluvčí vlády Najat Vallaudová-Belkacemová oznámila, že zákaz byl anulován, jelikož je "neslučitelný s moderními francouzskými hodnotami".

Pařížanky si tak mohou poprvé od 17. listopadu 1800 obléci kalhoty, aniž by potřebovaly povolení místní policie, pokud se "chtějí oblékat jako muži".

V letech 1892 a 1909 byla vyhláška upravena, což umožnilo ženám nosit kalhoty, "pokud svírají řídítka bicyklu či koňské otěže".

Ač zákon formálně stále platil, po dlouhá desetiletí byl ignorován. Server Challenges.fr s odvoláním na oficiální statistiky poznamenal, že v nákupech oblečení převládají u Pařížanek již léta kalhoty.

Dodal, že některé političky si dovolí přijít v džínsech i na zasedání vlády či parlamentu.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Sagan bude jezdit za francouzský tým

Trojnásobný mistr světa v silniční cyklistice Peter Sagan bude od příští sezony jezdit za stáj TotalEnergies, se kterou podepsal dvouletou smlouvu. O dohodě s jednatřicetiletý slovenským jezdcem informoval týmový web.

"Jsme obrovsky pyšní, že jsme Petera získali. Je bez pochyby nejpopulárnějším jezdcem na světě," uvedl manažer stáje Jean-René Bernaudeau. "Především jsem ho ale přivedli kvůli sportovním ambicím a spoléháme, že nám přinese vítězství," dodal.

Sagan do TotalEnergies zamíří po čtyřletém angažmá v německé stáji Bora-hansgrohe. Z ní spolu s ním do francouzského týmu přijdou také Polák Maciej Bodnar a Ital Daniel Oss.

Kromě světových titulů z let 2015 až 2017 Sagan získal sedmkrát zelený trikot pro nejlepšího spurtéra Tour de France. Letos bodovací soutěž ovládl poprvé i na Giru d'Italia.

Další zprávy