Zákaz online porna? Island chce být průkopníkem Západu

Tereza Holanová Tereza Holanová
14. 2. 2013 12:20
Konec přístupu k nemravným fotkám a videím může přijít už letos
Foto: Reuters

Reykjavik - Islandská vláda svůj boj proti neřestem nevzdává. Poté, co se jí v minulém století nepodařilo odnaučit pít lidi pivo, se pokouší prosadit zákaz sledování či stahování porna na internetu.

Stejně tak chce dosáhnout toho, aby nebylo možné používat platební karty islandských bank k nákupu nemravných fotografií či videí.

Proti výletu do kosmu to bude hračka

"Dostupnost online porna vede k většímu počtu sexuálního násilí na ženách a způsobuje dlouhodobou újmu malým dětem," zdůvodňuje tamní ministr vnitra Ögmundur Jónasson. O cenzuru se podle jeho slov v žádném případě nejedná.

"Je naprosto jasné, že když lze poslat člověka na Měsíc, tak se zvládneme vypořádat i s internetovým pornem," věří Jónassonova poradkyně Halla Gunnarsdottir.

Nová pravidla by mohla začít platit už letos. Zemi sice čekají v dubnu parlamentní volby, ministr ale zdůrazňuje, že na otázce porna se shodují politici ze všech stran. Jak upozorňuje server Mashable, ostrovní stát by se tak stál první západoevropskou zemí, která tento typ obsahu cenzuruje.

Zákaz má podporu především u politiků a sociologů. "Smysl má právě kvůli dětem. Brutální sexuální výjevy často ohrozí jejich vývoj často hned v nízkém věku," říká profesorka "ženských studií" Gail Dines. Žádná další demokratická země se podle ní o podobně progresivní chování ještě nikdy nepokusila.

Proti jsou naopak ekonomové, podle kterých si lidé cestu k "zakázanému ovoci" vždycky najdou.

Poučil se Island z prohibice?

Jak už se totiž v historii několikrát ukázalo, státní zásahy se proti vládě většinou obrátí. Ukázkovým příkladem je zrovna Island, ten se déle než půl století pokoušel odnaučit pít lidi alkohol.

Známý je především zákaz piva, které má více než 2,25 procenta alkoholu. Důvod byl prozaický: pokud ztratí Islanďané k pivu přístup, nebudou konzumovat ani tvrdší nápoje - bez toho, aby si prvně dali pivo, jim totiž prý nebudou chutnat.

"Je naprosto evidentní, že pivo vzbuzuje touhu po dalším alkoholu, proto je důležité jej zakázat," stojí v parlamentních dokumentech z roku 1934.

Proč měli tamní politici z opilých lidí takový strach? "Islanďané nejsou schopni pít civilizovaně, jejich povaha je stále ještě příliš vikingská. Parlament by se měl chovat jako jejich otec, který ví, co je pro blaho svého dítěte nejlepší," uvádí dále historické zápisy.

Poprvé to nevyšlo

Foto: The Alcohol and Drug Abuse Prevention Council

Klid ale politici neměli ani bez piva. Vlastně spíše "bez piva" - Islanďané si jej začali tajně vařit doma.

Na několik z nich sice přišla policie, nestalo se tak ale při žádné razii. Strážci zákona jednoduše chytli tyto osoby opilé za volantem, uvádí studie "Prohibition of Beer in Iceland".

Stejně tak se nenaplnila očekávání, že si tvrdý alkohol nikdo "jen tak" nedá. Jak vyplývá z údajů FAO, minimálně od roku 1960 spotřeba rostla, méně jej lidé přestali pít až po roce 1989, kdy vláda "pivní zákaz" zrušila.

Další pokus o regulaci neřesti je dva roky starý. Tehdy islandská premiérka Johanna Siguroardottir zapověděla všechny erotické kluby s tím, že jsou pro společnost škodlivé.


 

 

Právě se děje

Další zprávy