Zákaz kabinek i mužů. Koupit tu ženské prádlo je potíž

ČTK ČTK
17. 9. 2012 9:43
Saúdské ženy si stěžovaly, že se v přítomnosti mužských prodavačů stydí
Foto: Profimedia.cz

Rijád - Úřady v Saúdské Arábii nařídily uzavřít asi stovku obchodů s dámským spodním prádlem a kosmetikou, kde v rozporu s nařízením neprodávaly ženy, ale muži. Uvedla to saúdskoarabská média.

V konzervativním království musí ženy pracovat odděleně od mužů.

Úřady v roce 2011 nařídily obchodům s dámským spodním prádlem, aby prodavače, většinou pocházející z Asie, nahradily saúdskoarabskými asistentkami. V červnu nařízení rozšířily na obchody s kosmetikou.

Ženy si v minulých letech stěžovaly, že se v přítomnosti mužských prodavačů v prodejnách s prádlem ostýchají. Spodní prádlo si ale dál zkoušet nemohou. Zkušební kabinky pro ženy jsou totiž v zemi zakázané.

Podle ministra práce opatření vytvoří pracovní příležitosti pro až 44 000 Saúdských Arabek, mezi kterými je podle vládní studie více než třicetiprocentní nezaměstnanost.

 

Právě se děje

před 19 minutami

Tajfun v Japonsku zabil už 66 lidí

Počet obětí ničivého tajfunu Hagibis, který o víkendu zasáhl Japonsko, vzrostl na nejméně 66, dalších 15 lidí je pohřešováno. Podle agentury DPA o tom informovala japonská televize NHK.

Agentura Kjódó napsala, že bez elektřiny je stále na 34 000 domácností. Bez dodávek vody se musí obejít 138 000 domácností.

V zasažených oblastech pokračuje pátrání po nezvěstných, do kterého jsou zapojeny tisíce policistů, hasičů i vojáků.

před 28 minutami

V centru Prahy nesmí vystupovat lidé v kostýmech ani bublifukáři

V centru Prahy od úterý nesmí vystupovat lidé v obřích kostýmech zvířat, například pand, a nesmí se tam ani dělat bubliny, po kterých jsou chodníky podle vedení města znečištěné a nebezpečné pro chodce.

Novela vyhlášky o pouličním umění, tzv. buskingu, kterou zastupitelé schválili v září, současně rozšířila zákaz pouličního umění na celé Staroměstské náměstí a na Velkopřevorské náměstí, náměstí Míru, Nerudovu ulici a část Spálené mezi křižovatkou s Purkyňovou ulicí a Národní třídou.

Vyhláška konkrétně zakazuje "vystoupení v převlecích za zvířata či postavy z filmů, televizních pořadů nebo počítačových her" a "vystoupení v převlecích svými rozměry zjevně přesahujícími proporce dospělého člověka". Zakázána jsou také vystoupení, která nepřiměřeně ruší hlukem, pachem či znečišťování.

Další zprávy