Zakázali fotbal, povolili bičování. Nyní chce indonéská provincie zavést polygamii

Jana Václavíková Jana Václavíková
21. 7. 2019 10:17
Na území indonéské autonomní oblasti Ačeh, kde žije více než čtyři a půl milionu lidí, už ve 13. století vzniklo první islámské království v jihovýchodní Asii. Dnes jde o jediný indonéský region, který reálně prosazuje některé aspekty islámského trestního práva šaría. Důsledkem toho se ačežské ženy musely například začít zahalovat. Nyní protestují proti návrhu nového místního předpisu, který by jejich manželům dovolil oženit se až se čtyřmi ženami.
Indonéské ženy (ilustrační foto).
Indonéské ženy (ilustrační foto). | Foto: Reuters

Návrh, o němž se bude rozhodovat už příští měsíc, podle vlády reaguje na rozpor mezi tím, jak manželství vnímá zákon a jak ho vnímá náboženství. Indonéský zákon momentálně uznává manželství jen jako svazek mezi dvěma osobami opačného pohlaví, ale v legislativě existuje klička, která bere v úvahu i náboženské aspekty. Islám přitom povoluje muži mít více manželek, potřebuje k tomu nicméně svolení své první ženy.

Poloha provincie Ačeh.
Poloha provincie Ačeh. | Foto: Štěpán Plaček

Nejednotnosti pravidel ve státě využili především bohatší muži, kteří si ke své legální ženě i bez existence příslušného zákona pořídili druhou ženu, povolenou pouze náboženstvím.

Místopředseda ačežské legislativy Musannif tvrdí, že vláda přistoupila k legalizaci polygamie kvůli tomu, že druhé ženy a jejich děti, které se narodily do na náboženství založeného vztahu, se ocitly ve znevýhodněné pozici, kde jim ani zákon nedokázal pomoci.

"Shodli jsme se na regulaci polygamie, protože pokud bychom to neudělali, dělo by se to i nadále," cituje Musannifa server Coconuts Jakarta.

Navrhovaná regulace počítá maximálně se čtyřmi manželkami na jednoho muže. Za určitých podmínek, jako jsou nevyléčitelná nemoc, invalidita nebo neschopnost ženy zplodit dítě, by se navíc manžel nemusel své první ženy ani ptát na souhlas.

"Podle islámského práva se smí muž oženit až se čtyřmi ženami. Budeme to tedy limitovat na čtyři. Pokud by chtěl pátou, musí se s jednou rozvést," uvedl Musannif. 

"Smějí mít ženy více mužů?"

Proti návrhu zákona vystoupily místní organizace i ženy, které se obávají o práva a bezpečnost manželek a dětí v polygamním manželství. "Množství výzkumů ukazuje, že polygamie vyústila v násilí proti ženám a dětem," řekla hongkongskému deníku South China Morning Post Azriana Rambe Manaluová z indonéské Národní komise pro lidská práva. 

Roslina Rasyidová z ačežské Nadace právní pomoci upozorňuje také na další nevýhodu, kterou s sebou více manželek v rodině nese. Tou je vysoké procento rozvodů, které podle dva roky staré studie rok od roku roste. "Muž, který praktikuje polygamii, obvykle opouští své manželky a děti. Neposkytuje jim živobytí, ženy proto občas volí rozvod, když se to stane," vysvětluje Rasyidová. 

Návrh jeho odpůrci vnímají jako omezování svobod a krok stranou od nastolení rovnoprávnosti. "Vzbuzuje to obavy, jde o patriarchální formu vyjádření. Tlačí dopředu své libido namísto respektu k ženám," říká pro Coconut Jakarta Adriana Vennyová, ředitelka Národní komise proti násilí na ženách.

"Benefituje z toho jen jedno pohlaví a to tak, že muži mohou naplnit svou touhu být s více než jednou ženou. Řekněte mi, smějí mít ženy více mužů?" ptá se. 

Bičování a zákaz fotbalu

Vennyová navíc upozorňuje také na fakt, že pokud je při nevěře v Ačehu chycena žena nebo příslušník sexuální menšiny, čeká je bičování. Se stejným trestem musí počítat i nesezdané dvojice. Začátkem roku si sedmnáct ran bičem vysloužili i dva osmnáctiletí studenti za to, že se na veřejnosti objímali. O incidentu informovala americká stanice CNN.

Další zákaz, který se nevztahuje na veškerou populaci, ale pouze na ženy, byl v Ačehu přijat začátkem měsíce. Po protestech náboženské organizace, která uváděla, že ženský fotbal narušuje důstojnost místních žen, označil parlament sport za zakázaný. Důvodem byly nezahalené části ženských těl vystavených širokému publiku.

Kritici návrhu, který by měl uzákonit polygamii, se také obávají, že se případný zákon po vzoru Ačehu rozšíří i do dalších indonéských provincií. "Pokud tento zákon projde, polygamie bude součást kultury, stejně se kvůli právu šaría změnilo oblékání žen," říká ačežská aktivistka Samsidar. 

Video: Nepokoje na Jakartě

Znovuzvolení prezidenta Joka Widoda vyvolalo občanské nepokoje v hlavním městě Jakartě | Video: Reuters
 

Právě se děje

Aktualizováno před 26 minutami

Dálnici D1 zastavila na Benešovsku nehoda dvou aut, na místě jsou zranění

Dálnici D1 na 56. kilometru na Benešovsku ve směru na Prahu uzavřela odpoledne nehoda několika osobních aut. Hasiči museli jednoho zraněného vyprostit, vrtulník ho převezl do nemocnice. Dalšího zraněného převezla do nemocnice sanitka, řekla mluvčí hasičů Vladimíra Kereková.

Podle Kerekové se na dálnici srazila čtyři osobní vozidla, policie ale hovoří o pěti osobních vozech. Podle prvních informací přitom mělo jít pouze o dva vozy. Situaci na místě komplikovalo to, že jedno z aut převáželo šest psů, kteří se po nehodě rozutekli. Hasičům se je už podařilo zajistit a umístit do připravených kotců. "Psi dostali vodu a čekají na převzetí," řekla Kereková.

Policie dopravu odklání na 56. kilometru na Soutice, zpět se mohou řidiči vracet na 49. kilometru u obce Psáře.

Zdroj: ČTK
Další zprávy