Tryskáče, reklamy na Coca-Colu a zákaz protestů. Co budí pozornost na klima summitu

Jana Václavíková Jana Václavíková
20. 11. 2022 9:42
S letošní klimatickou konferencí COP27 se pojí rovnou několik kontroverzních témat. Pořádá ji represivní Egypt, sponzorem je producent tun plastových lahví končících v přírodě a aktivisté z chudších zemí, kde je klimatická změna nejzřetelnější, si nemohou účast dovolit.
MND na jižní Moravě.
MND na jižní Moravě. | Foto: MND

Více delegátů spojených s fosilním průmyslem než loni

Mezi účastníky klimatické konference se v egyptském letovisku Šarm aš-Šajch u Černého moře pohybuje také 636 osob napojených na fosilní průmysl, zodpovědný za velké množství emisí skleníkových plynů, které přispívají k oteplování atmosféry. Jejich snižování je přitom jedním z hlavních témat, která se na klimatických konferencích, označených jako COP, probírají. Těchto lidí je na summitu dokonce víc, než kolik jich v Egyptě reprezentuje deset zemí nejvíce zasažených klimatickou změnou, píše britská stanice BBC. Oproti loňské konferenci v Glasgow jejich počet stoupl až o 25 procent. 

Zástupci fosilních společností navíc nejsou nijak označeni, a není proto jasné, zda řečníci na debatách mluví z pozice odborníků nebo průmyslu. Analytička klimatického týmu AMO Romana Jungwirth Březovská, která se konference v Egyptě účastní, jako příklad možného ovlivňování diskusí uvádí prosazování plynu jako přechodového paliva místo toho, aby se rychleji vyvíjely udržitelnější zdroje energie.

Přesto jejich přítomnost na COPu dokáže Jungwirth Březovská vnímat i pozitivně, protože ukazuje, že snižování emisí je také pro fosilní průmysl důležité téma. "Když to porovnám, tak u konference zaměřené na ochranu biodiverzity, která se odehraje na začátku prosince, není jasné, kolik hlav států se jí zúčastní a ani to, kolik zástupců fosilních firem tam bude. To je asi ještě větší problém, protože o téma vlastně není zájem, byť se jedná v něčem o ještě důležitější jednání o stavu našich ekosystémů, na nichž jsme závislí - ať si to připouštíme, nebo ne," vysvětluje pro Aktuálně.cz. 

"Fosilní průmysl musí být do řešení problému zapojený, protože je neoddělitelnou součástí problému. Je ale důležité, aby principy a pravidla řešení utvářela společnost jako celek, to znamená vlády, odborníci, neziskový sektor, původní obyvatelé a podobně. Je klíčové, aby fosilní průmysl byl součástí řešení, ale aby nediktoval podmínky," tvrdí.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 1 hodinou

Dopravu na silnicích komplikuje v Česku sníh a vítr

Dopravu na některých místech republiky komplikují sněhové přeháňky, kvůli silnému větru se tvoří sněhové jazyky, podobně tomu bylo v pondělí. Problémy se sjízdností mají řidiči zejména na Vysočině, kde se stalo několik nehod. Kamiony v kopcích nemohou vyjet, stojí například v mohelnickém kopci v Olomouckém kraji.

V Libereckém kraji zůstává pro kamiony zavřená silnice 10 z Tanvaldu na Harrachov a také dvě silnice na Liberecku. V Orlických horách je zavřená silnice z Šerlichu do Orlického Záhoří. Na horách dnes meteorologové čekají trvalejší sněžení se silným větrem, který by mohl na silnicích tvořit sněhové jazyky a závěje.

Silný vítr zastavil i provoz horního úseky lanovky na Sněžku, kterou opět zasáhl vítr o síle orkánu, měl rychlost přes 133 kilometrů za hodinu. Silný vítr na hřebenech Krkonoš má být celý den.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Juventus se odvolal proti odpočtu bodů k tribunálu Italského olympijského výboru

Fotbalový Juventus se odvolal k nejvyššímu sportovnímu soudu při Italském olympijském výboru proti odpočtu 15 ligových bodů za falšování účetnictví. Turínský klub o tom informoval na webu.

Tribunál italského svazu "Starou dámu" před dvěma týdny potrestal za to, že její vedení si v letech 2018 až 2020 z přestupů fotbalistů bralo protiprávní provize a investorům vykazovalo falešné zisky.

Další zprávy