Jeďte na dovolenou, získáte vakcínu, lákají cestovky. Očkuje se i na Drákulově hradě

Helena Truchlá Helena Truchlá
Aktualizováno 11. 5. 2021 17:47
Alespoň první dávku vakcíny proti koronaviru dostalo 27 procent obyvatel Evropské unie. Cestovní kanceláře na situaci reagují nabídkou speciálních "balíčků", které kromě letenek a pobytu v resortech v Turecku, Rusku nebo arabských zemích slibují i očkování proti covidu-19. Má to ale háček. Zájezdy jsou drahé a cestovky vakcinaci negarantují. Možností nechat se naočkovat v cizině je však víc.

Toto není aprílový žert

Program nabízející vakcinaci proti nemoci covid-19 cizincům mezitím začaly připravovat ruské úřady samy. "Očkování Sputnikem V v Rusku! Kdo se přidá?" objevilo se na anglickojazyčném twitterovém účtu vakcíny 1. dubna společně s ujištěním, že se nejedná o aprílový žert.

Profil Sputniku na Twitteru sleduje víc než 270 tisíc lidí. Fond přímých zahraničních investic (RDIF), který zodpovídá za prodej této látky mimo Rusko, odmítl na dotaz agentury Reuters uvést další podrobnosti. Program by měl začít fungovat od července a vzbudil pozornost i proto, že ruské úřady dosud možnost očkování cizinců odmítaly s tím, že přednost musí dostat místní obyvatelstvo. 

Informace, které ruské úřady na sociálních sítích šíří, se ale v minulosti už několikrát nezakládaly na pravdě. Například když označovaly západní vakcíny za nefunkční a nebezpečné nebo opakovaně v rozporu s realitou oznamovaly začátek schvalovacího procesu Sputniku Evropskou lékovou agenturou. 

"Kremlu jde o rozsévání nejistoty a nedůvěry v západní instituce. A v tom kontextu je třeba číst i aktivnější komunikaci třeba na Twitteru," míní Jakub Kalenský, expert na dezinformace a analytik amerického institutu Atlantic Council. Sputnik vystupuje i na sociální síti Instagram. V soutěži tam mohou lidé po zveřejnění snímku s popisem #SputnikV4Victory (Sputnikem V k vítězství) vyhrát zájezd do Ruska.

 

Právě se děje

Další zprávy