USA přitvrzují v boji s uprchlíky. Plánuje oddělování dětí od matek, stavět zeď chtějí stovky firem

ČTK ČTK
3. 3. 2017 22:30
Americké ministerstvo vnitřní bezpečnosti zvažuje, že v případě nelegálního překročení hranice rozdělí matky a děti. Chce je tím odradit od nelegální migrace. Mezitím vyslovily zájem podílet se na výstavbě zdi na hranicích s Mexikem již tři stovky amerických firem.
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Reuters

Washington  - Americké ministerstvo vnitřní bezpečnosti navrhuje, že by nelegální imigrantky po zadržení vyčkaly na výsledek azylového řízení v detenčním středisku, zatímco jejich děti by byly předány do ústavní péče.

 Cílem takového opatření je odradit ženy od toho, aby s dětmi nelegálně migrovaly do Spojených států. S odvoláním na vládní zdroje o tom dnes informovala agentura Reuters.

V současné době rodiny, které přišly do USA nelegálně, jsou obyčejně po zadržení obratem propouštěny a během azylového i deportačního řízení zůstávají na svobodě. Prezident Donald Trump tuto praxi kritizoval a vyzval k jejímu zrušení.

Republikáni v Kongresu tvrdí, že ženy se na mnohdy nebezpečnou cestu přes hranice s dětmi vydávají, neboť počítají s tím, že budou po případném zadržení rychle propuštěny a že deportační řízení potrvá roky.

O stavbu zdi mají zájem stovky firem, včetně desítek hispánských

Mezitím se o podíl na výstavbě hraniční bariéry se ucházejí nejen velké stavební podniky, ale i menší společnosti či bezpečnostní agentury. Několik desítek firem podle CNN vlastní majitelé hispánského původu.

Od příštího týdne začne od společností Úřad celní a hraniční ochrany (CBP), který spadá pod ministerstvo vnitřní bezpečnosti, přijímat návrhy stavebního řešení, rozdělování prvních zakázek se očekává v dubnu.

Ne všechny nabídky ale vykazují vážný zájem, příkladem je uskupení #ArtThatWall, které zastupuje Sarah Zapolská. Cílem zmíněného uskupení je zajistit, aby zeď nebyla ošklivá. "Když už Amerika musí mít zeď, neměla by být hezká?" prohlásila Zapolská.

Prezident Donald Trump slíbil během volební kampaně postavit zeď na hranicích s Mexikem, aby zabránil nelegální migraci a pašování drog do USA. Krátce po lednové prezidentské přísaze podepsal exekutivní příkaz, který otevírá cestu pro vybudování zdi.

Trump předpokládá, že stavba vyjde na deset miliard dolarů (255 miliard korun), některé další odhady jsou více než dvojnásobné. Republikánský prezident rovněž chce, aby výstavbu zaplatilo Mexiko, které to ale odmítá.

Maďarsko začalo stavět druhou řadu plotu na jižní hranici | Video: Reuters
 

Právě se děje

před 4 hodinami

Trump předčasně zveřejnil záznam rozhovoru s televizí CBS

Bílý dům dnes zveřejnil nesestříhaný záznam interview mezi prezidentem Donaldem Trumpem a reportérkou pořadu 60 Minutes (60 minut) Lesley Stahlovou, z něhož Trump při natáčení předčasně odešel kvůli údajné zaujatosti novinářky, které pohrozil blíže nespecifikovanou odvetou. Podle agentury Reuters tím prezidentská kancelář porušila dohodu s televizí CBS, podle níž měl rozhovor vyjít až o víkendu v rámci zvláštního předvolebního dílu, v němž bude také interview s demokratickým kandidátem Joem Bidenem.

"Podívejte se na tu zaujatost, nenávist a drzost, kterou předvádí (pořad) 60 minut a CBS," napsal Trump na twitteru. Dodal přitom, že moderátorka dnešní (páteční SELČ) druhé a poslední předvolební debaty s Bidenem Kristen Welkerová bude "daleko horší".

Trump sdílel v příspěvku odkaz na video, v němž je pouze jeden záběr na prezidenta. V záznamu jsou však slyšet otázky moderátorky a občas i dalších lidí v místnosti.

Zdroj: ČTK
Další zprávy