USA přitvrzují v boji s uprchlíky. Plánuje oddělování dětí od matek, stavět zeď chtějí stovky firem

ČTK ČTK
3. 3. 2017 22:30
Americké ministerstvo vnitřní bezpečnosti zvažuje, že v případě nelegálního překročení hranice rozdělí matky a děti. Chce je tím odradit od nelegální migrace. Mezitím vyslovily zájem podílet se na výstavbě zdi na hranicích s Mexikem již tři stovky amerických firem.
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Reuters

Washington  - Americké ministerstvo vnitřní bezpečnosti navrhuje, že by nelegální imigrantky po zadržení vyčkaly na výsledek azylového řízení v detenčním středisku, zatímco jejich děti by byly předány do ústavní péče.

 Cílem takového opatření je odradit ženy od toho, aby s dětmi nelegálně migrovaly do Spojených států. S odvoláním na vládní zdroje o tom dnes informovala agentura Reuters.

V současné době rodiny, které přišly do USA nelegálně, jsou obyčejně po zadržení obratem propouštěny a během azylového i deportačního řízení zůstávají na svobodě. Prezident Donald Trump tuto praxi kritizoval a vyzval k jejímu zrušení.

Republikáni v Kongresu tvrdí, že ženy se na mnohdy nebezpečnou cestu přes hranice s dětmi vydávají, neboť počítají s tím, že budou po případném zadržení rychle propuštěny a že deportační řízení potrvá roky.

O stavbu zdi mají zájem stovky firem, včetně desítek hispánských

Mezitím se o podíl na výstavbě hraniční bariéry se ucházejí nejen velké stavební podniky, ale i menší společnosti či bezpečnostní agentury. Několik desítek firem podle CNN vlastní majitelé hispánského původu.

Od příštího týdne začne od společností Úřad celní a hraniční ochrany (CBP), který spadá pod ministerstvo vnitřní bezpečnosti, přijímat návrhy stavebního řešení, rozdělování prvních zakázek se očekává v dubnu.

Ne všechny nabídky ale vykazují vážný zájem, příkladem je uskupení #ArtThatWall, které zastupuje Sarah Zapolská. Cílem zmíněného uskupení je zajistit, aby zeď nebyla ošklivá. "Když už Amerika musí mít zeď, neměla by být hezká?" prohlásila Zapolská.

Prezident Donald Trump slíbil během volební kampaně postavit zeď na hranicích s Mexikem, aby zabránil nelegální migraci a pašování drog do USA. Krátce po lednové prezidentské přísaze podepsal exekutivní příkaz, který otevírá cestu pro vybudování zdi.

Trump předpokládá, že stavba vyjde na deset miliard dolarů (255 miliard korun), některé další odhady jsou více než dvojnásobné. Republikánský prezident rovněž chce, aby výstavbu zaplatilo Mexiko, které to ale odmítá.

Maďarsko začalo stavět druhou řadu plotu na jižní hranici | Video: Reuters
 

Právě se děje

před 41 minutami

Zpomalování růstu cen se v březnu zastavilo, inflace stoupla na 2,3 procenta

Meziroční inflace v březnu stoupla z únorových 2,1 procenta na 2,3 procenta. Zpomalování meziročního růstu spotřebitelských cen v Česku se po sedmi měsících zastavilo. Vyplývá to z údajů, které v úterý zveřejnil Český statistický úřad (ČSÚ). Inflace předtím vytrvale klesala od loňského července, kdy dosáhla 3,4 procenta. Analytici odhadovali, že březnová meziroční inflace bude činit až 2,4 procenta. Meziměsíčně ceny vzrostly v březnu o 0,2 procenta.

Největší podíl na březnovém meziročním zvýšení inflace měl podle statistiků růst cen pohonných hmot. "Průměrná cena benzinu Natural 95 byla 30,47 koruny za litr a jednalo se o nejvyšší hodnotu od loňského února. Průměrná cena motorové nafty pak byla 29,14 koruny za litr a šlo o nejvyšší cenu od loňského března," sdělila vedoucí oddělení statistiky spotřebitelských cen ČSÚ Pavla Šedivá.

Zdroj: ČTK
před 46 minutami

Sto dnů před startem OH v Tokiu mají Češi jistých jen 44 míst

Sto dnů před zahájením odložených olympijských her v Tokiu má česká výprava zajištěných 44 účastnických míst, z toho 12 na jméno. Sportovní ředitel Českého olympijského výboru Martin Doktor věří, že do konce kvalifikačních bojů by se toto číslo mohlo přehoupnout přes stovku. Na předchozích letních hrách v Riu de Janeiro v roce 2016 startovalo 104 českých sportovců, nejméně od OH 1956 v Melbourne.

"Přáli bychom si, aby ve výpravě bylo víc než sto sportovců. Hodně bude záležet na tom, zda uspějí basketbalisté," řekl Doktor. Satoranského a spol. čeká necelý měsíc před startem her náročná kvalifikace v Kanadě, ostatní kolektivní sporty už šanci na postup ztratily.

Další zprávy